ЛЮБОВТА - Има ли почва у нас? - РЕВНОСТ
ЛЮБОВТА - РЕВНОСТ

Извадки от книга за любовта. Който желае може да си извади нещо полезно за себе си.

Най-взискателни от гледна точка на любовта обикновено са онези индивиди, които най-малко дават. Взискателният човек приема, че другият има подобна нагласа и се стреми да води в играта чрез постоянни и прекомерни изисквания за емоционално
отдаване. Човек, който не дава нищо, има нужда другите да му дават, но формулира изискванията си но властен и маниакален начин, защото колкото и да му се даде, нищо не може да компенсира липсата, която чувства. Това е крайно примитивна форма на надмощие и аналогията с поведението на някои животински видове е съвсем ясна.

Ревността е крайна форма на егоистичния стремеж към
притежаване, при който от някого се очаква да дава любовта си изключително и само на другия без каквито и да е отклонения от установените норми на поведение. Ревността обхваща целия диапазон от чувства.
Съществуват най-различни видове поведение на ревност, като се започне от приетото за нормално и се стигне до патологичното. Източникът й обаче винаги може да се открие в един централен мотив - страх, че предметът или предполагаемият предмет на любовта може да предпочете трета страна. Поводите за ревност са най-различни и понякога съществуват само във въображението на ревнивеца, който неправилно тълкува и преувеличава постъпките на обекта на своята страст.
Ревнивият човек търси изключителни права и разглежда
другият като същество без всякаква свобода или собствен живот.

В желанието си да го задържи, ревнивецът се стреми да го затвори в психологически затвор, изграден на определени правила, пълномощия и забрани, като вярва, че те биха му помогнали да упражнява духовна тирания. По този начин ревнивецът
всъщност показва липсата на любов в самия себе си, защото той не обича индивида, в когото твърди, че е влюбен - всъщност той търси само психологическа слугиня на която да се облегне и по този начин да получи измамно чувство за сигурност, като управлява поведението, чувства та и действията на другия.

Ревнивецът е празен и несигурен човек, който има нужда да запълни вътрешния си свят с емоционалния живот на някой друг. От гледна точка на любовта той обикновено е извратен, поради факта, че вместо да се насочат към друг човек, към света или към хората, чувствата му се съсредоточават върху самия
него.

Това е форма на несъзнавана извратеност, подобна на
мислените преживявания, при които негативните и позитивните представи се редуват в безкрайна последователност. Мисълта постоянно се връща към една и съща тема и този процес създава определени "приятни" чувства. Тъй като всички чувства имат сексуален стимул, не е трудно да се установи връзката между мисленото преживяване и секса, или между ревността и секса. Ревнивият човек всъщност редовно „мастурбира" мислено, като използва емоциите и въображението си, за да се задоволява по перверзен начин.

От психологична гледна точка ревнивецът обикновено е мазохист, тъй като често си представя партньора и съперника си в определени еротични ситуации. Тези въображаеми ситуации предизвикват у него едновременно болка и възбуда. Той изпитва
болка от изневярата и възбуда от еротичните сцени, които си представя. Може да се каже, че ревността, освен доста сериозно душевно заболяване само по себе си, е и сексуална перверзия.

K-Man

Коментари

1.   Има някои верни работи, но като цяло това е една гледна точка, пречупена през призмата на собствен мироглед-вероятно на автора на книгата. С две думи-нищо общо с реалността.

2.   Това което не ми харесва е крайността на изводите и на категоризацията. Прилича на нещо, което авторът не е изживял лично, но се опитва да генерализира от външни източници (разкази на клиенти, пациенти, литература) и чрез логически разсъждения на тяхна база. Както правилно забелязва №1 има доста истинни елементи в написаното, а това е в основата на най-тънките манипулации, чрез които човек може да изпързаля дори самия себе си. Точно както несъмнено се е случило и с автора (на книгата, не на темата :) ).

3.   Съгласна с 1 и 2.