Психически делириум
Здравейте момче на 18 съм и имам сериозни върешни конфликти. Всеки ден ми се случва да ме е срам от мислите ми и понякога даже когато ми изкочи някоя мисъл я игнорирам защото си мисля, че ще тикне мисленето ми в още по объркана посока. Значи много е странно имам някакви стериотип на мислине който не искам да променя, не става въпрос за това, че не искам да науча нещо ново а да мисля по този начин, също така 1/3 от денят ми е бяло петно постоянно мисял каквото да направя как ще го направя дори и когато просто преминавам на публично място чудя се какво ще кажат хората. Когато чуя нещо което ми се стори забавно или интересно имам чустото. че аз съм го казал някога ПЛС ДАЙТЕ МИ СЪВЕТ ПОЛУДЯВАМ ЛИ ИЛИ ПРОСТО СЪЗРЯВАМ. Също така имам натрапливости примерно ми се спи, обаче преди 2 часа съм решил да бягам и немога да пропусна. Моля колкото се може по бързо да удобрите историята и някои да изкочи с съвет или евентуална диагноза? !

Коментари

1.   В интернет да ти се даде диагноза трудно ще стане. Най-добре посети психолог. Ще ти олекне.

2.   Здрасти, може би си от личностите склонни към обсесивно-компулсивно разстройство и/или депресия. Аз съм такъв и мога да ти кажа какво ми помага на мен след като съм проучил въпроса и гледам да се оправям без разни психиатрични лекарства (макар че и на психиатър ходих, но не пия нищо).

- по-малко сън. Ако човек спи много, много от триптофана(незамиенима аминокиселина) се обръща в меланин и се чувства леко заспал после през целия ден. АКо спиш малко, има достатъчно останал триптофан да се превърне в серотонин (основен невро-трансмитер), който прави мисленето ти по-осъзнато и целенасочено без разни "веещи" се мисли. Аз гледам да спа между 6:30 и 7 часа на вечер. Ако спа повече от 9 часа съм заспал и през деня.
- повече спорт. Спортът увеличава тестостерона, а той е враг на депресията. Особено силови упражнения с големи мускулни групи (напр. изкачване или каране на колело по голям наклон или тренировка във фитнеса)
- яж тиквени семки, съдържат най-много триптофан като % от протеина
- витамин Д - трябва да се излагаш на слънце за поне по половин час на ден, колкото може по-голяма част от тялото да е на слънце
- намери си хоби или хобита, които да ти държат интереса и мисленето заети с нещо полезно

3.   Каква диагноза номер 1. Нищо ти няма. Диагнозата ти е неувереност. За целта трябва да си промениш начина на мислене. Това му е цаката.

Цецо

4.   " и когато просто преминавам на публично място чудя се какво ще кажат хората"

Какво могат да кажат. И те се чудят какво ще кажат другите за тях. :) Ако не вредиш на другите няма от какво да се притесняваш. А колкото до мисленето - интелигентният човек с времето си мени мирогледа, защото се учи от своя и чуждият опит.