Живот без свобода
Здравейте, искам чуя вашите мнения по моя въпрос и ако може да ми помогнете.
Имам си приятел от 7 месеца, обичам го много както и той мен!
Но ето го и най-големият проблем! Не ми дава да излизам! Даже до магазина сама. С приятелки пък да не говорим. Те били 'селски пръчки' "к*рви" и тн. Обиждаше ги, присмиваше им се, те много го намразиха, много труден момент за мен. Не ми дава да излизам изобщо. Когато излезна (това е на 3 месеца по 1 ) ме кара да му снимам в заведението, и ако има момче врднага да си тръгвам. Единствените хора с които ми е позволено да общувам са родителите ми. Винаги съм била много свободен човек, родителите са ми давали пълна свобода. Останах сама, няма с кой да си разменя 1 дума, от доста време несъм излизала от вкъщи без него(той живее в друг град). Той има много приятели, и излиза по 5 пъти на ден, неговите приятели са говорили против мен, "била съм грозна", била съм "задръстена"(защото уча много), била съм каква ли не. А той продължава да излиза с тях навсякъде. Когато се събират някаде той не ме вика, преди искаше да ходя с него, но наскоро спря да ме кани, "щяла съм да го излагам" защото съм стояла и дъм гледала в 1 точка. Еми какво да правя като не ми даваш да говоря с никой? Трудно ми е много, защото много го обичам и няма да го оставя, но просто не се издържа! Когато се опитам да говоря с него което е всеки ден той започва да ме псува да ме обижда и да казва, че това няма как да стане, само през трупа му.
Останах без приятели и живот. Той даже ми избира дрехите които да излизам!!! Моля ви помощ пиша ви през сълзи!

Коментари

1.   На тоя му показвай вратата! Даже се чудя как си издържала 7 месеца! От къде на къде ще ти навлиза така в личното ти пространство и ще се разпорежда със ТВОЕТО свободно време!
Като те отчужди от приятелите ти и ибизките ти, ще започне да си съчинява билни фантазии че му изневеряваш и правиш неща зад гъбра му, след това ще започне да те "съветва" с шамари. На края ще ти разбие нервите и здравето а вече и ще си без нито един приятел към когото да се обърнеш.
Направи си сама сметка дали искаш да живееш така. Седнете да му обясниш че няма право да се разпорежда с теб по този начин, ако не разбира - бии му шута докато е време!

2.   ? !? !? ! Просто не разбирам какво още правиш с него. Той сигурно е на 24-25 а ти на 15-16 нали? Няма какво да не се разделяте. Одтавяш го! Това не е любов! Поне не от негова страна. Не те заслужава. Това от мен.

3.   Девойче не смяташ ли че на тоя са му много "екстрите" за да си помислиш че можеш да го търпиш? !?
Накратко си тръгнала с психар и комплексар, останалите изводи за "розовото" бъдеще, което те очаква с него ги оставям на теб

4.   И как ще ти помогнем ние? Знаеш и сама коментарите какви ще са - поговори с него, раздели се с него..

5.   АбЕ, какви сълзи, бе момиче? Кой е този, дето те смята за собственост и ще ти променя живота.
Разкарай го, че задълбочат ли се нещата и да искаш да се освободиш от него, едва ли ще стане лесно.
Този човек е комплексар и ревнивец до полуда. Това е болестно състояние и никога няма да се промени.
Струва ли си, заради такъв екземпляр да ставаш затворник, без да си извършила престъпление?

6.   За грозотата не знам, но за останалото приятелите му са прави ;) Та ти в затвора ще имаш повече свобода отколкото с тоя дебил. Ама щом ти е толкова акъла и го "обичаш" стой и търпи.

7.   Мисля, че приятелят ти не те обича щом псува и т. н. Ако бях аз, също бих направила същото на него- да му забраня да излиза, иначе ако той продължава по същия начин колкото и да го обичаш не си пропилявай времето с него. Все пак не си длъжна да го търпиш. И не забравяй, че винаги има по- добри алтернативи. Може би ще се срещнеш с по- добър, който ще те прави щастлива.

8.   Във същата позиция бях, връзка от 10 месеца. Колкото и да обичам моя човек много ме нарани със заплахи, обиди, ограничения и пр. Сега аз правя каквото искам и общувамя с когото реша, ако се питаш как - лесно, дори не го уведомявам. Той се промени, не се караме вече, по-мил е... Но нали знаеш приказката за лошата дума, като че ли няма връщане наззад към предишното ми *покорство*.

9.   Ами, той не те обича. Ти за него си част от интериора. Това не е любов. "По-добре съм, от колкото зле придружен" са казали хората и са прави!
Никога не бих пожертвал личния си живот, свободата си и убежденията си заради друг човек.

10.   Сега всеки ще те посъветва да му биеш шута, не ги слушай!То е ясно , че няма да се осъзнаеш скоро , но поне запиши някой боен спорт да има тръпка , когато след още седем месеца почне да ти посяга.

11.   100 % провокация!

12.   Никой не те държи с него на сила, така че сама си си виновна за положението, в което си - щом можеш да търпиш стои си :)

14.   Не знам как търпиш това... трябва да си тотален мазохист или да си толкова неуверена в себе си, че да мислиш, че друг няма да срещнеш. Каквато и да е причината, това не е нормално и трябва да помислиш да го зарежеш.

15.   направо се чудя на такива момичета... как ги търпите такива путйовци?

16.   Товa е отговорът aвторке, прочети го внимaтелно... няколко пъти!
"Стокхолмският синдром е психологически феномен, при който заложникът се
привързва към похитителя си и изпитва съчувствие и симпатия към него,
често до такава степен, че да го защитава и да се идентифицира с него. Тези
чувства обикновено се считат за ирационални в светлината на опасността или
риска, понесени от жертвите, които бъркат липсата на злоупотреба от
похитителите си акт на доброта. Изследвания на ФБР показват, че в около 8%
от жертвите са открити следи от Стокхолмския синдром.

Стокхолмският синдром може да бъде разглеждан като форма на
травматично привързване, където заложнически сценарий не е напълно
задължителен. Описва се като "силна емоционална връзка между две лица, в
които единият е периодично тормозен, бит, заплашван и т. н. ". Една често
използвана хипотеза за обясняването на този синдром е основана на
теорията на Фройд. В нея се предполага, че тази връзка се изразява в
отговора на индивида към травмата, която изпитва, ставайки жертва.
Идентифицирайки се с агресора е начин Его-то да се защити. "

Дaно имaш все пaк поне мaлко собствено его и инстинкт зa сaмозaщитa и нaпрaвиш, кaквото трябвa!

17.   Номер 7 : Мислиш че несъм пробвала???? Казах му да не излиза 1 ден той дигна едни скандали каза, че той е мъжът, да няма да е под чехъл аз трябвало да слушам а не той.
Търпя това само защото го обичам!

18.   "Много го обичам и няма да го оставя"-е аджеба защо тогава питаш и търсиш съвет? Ако сега те държи под ключ, какво остава ако се ожените? Животът ти ще бъде АД. Момиче, събери си ъкъла и дим да те няма, докато е време!!!!

19.   Приятелят ти е помияр! Никоя жена не заслужава подобно отношение, зарязвай го този и не си губи времето с него нито секунда повече. Толкова много по-свестни момчета има от този твоят, със сигурност много от тях го превъзхождат в много отношения, така че давай смело, незаменими хора няма, само спомени, ама то с такъв спомените и те едни, "приятни"...

20.   Защо така се заблуждаваш, момиче? ! Каква обич, каква любов...
Ти си му удобна защото се подчиняваш.. , а защо го правиш... доказваш ли му нещо... на себе си ли доказваш? !
Момиче без самочувствие си... никога не позволяваи да те контролират и манипулират по този начин, защото в очите на такива мъже /като твоя приятел/ си глупачка /sorry/.
Много често за това, което ни се случва сами сме са виновни...
Оправи си самочувствието!
Обикни себе си!
Защото авторке, аз те обичам повече... отколкото ти обичаш себе си!

21.   Здравей, момиче! Няма да се впускам в подробности, но описваш типичното отношение между жертва и насилник. Наистина, както не един човек тук спомена, следващата стъпка в това отношение е започването на физическо насилие. И тогава ти ще си се изолирала от приятелската си среда, няма да има на когода се облегнеш и ще се чувстваш виновна, че не си преценила нещата по-рано и не си се отървала оттози човек. Ще те е срам от себе си и това ще е още един фактор, който ще те дистанцира от семейството ти и приятелите, които биха ти подали ръка.
1. В НИКАКЪВ случай не прекъсвай връзка с приятелите си. Настоявай за това пред твоя човек, не се крий, бъди директна и открита. Конфронтирай го с това, което прави с теб. Или ще се осъзнае и промени или ще стане съвсем агресивен и ще разкрие по-пълно неприятната си природа пред теб и тогава това, което сега те държи при него, ще се промени.
2. Не е зле да се обърнеш за консултация към професионалист - каквоте тласка да живееш във връзка, която е толкова разрушителна за самоуважението ти? Това е важен въпрос, защото дажеи да се отделиш от този приятел, има риск да възпроизведеш подобно отношение в следващата си връзка. Не зная от кой град си, но в много градове има програми за работа с жертви нанасилие. В София това е програма на Асоциация "Анимус", имат и безплатна телефонна линия. Провери номера им в нета и им се обади. Мисля, че консултациите са безплатни за жени, преживели насилие.
3. Поговори с приятелите си и със семейството си за начина, по който се държи с теб това момче. Нека знаят и са подготвени да те подкрепят, ако решиш да се оттеглиш от него. Случай внимателно какво ще ти кажат. Възможно е да ти дадатинтересна обратна връзка за теб самата, с която по-нататък да работиш.

Желая ти успех в измъкването от този порочен цикъл на насилие над личността ти. Дано този епизод в живота ти стане повод да започнеш истински дацениш себе си и да се научиш да изискваш и твоите партньори в живота да те ценят.

22.   Ужас! И аз съм в подобно положение, на приятеля ми не му е приятно да излизам с други хора и тн, но никога не ми е забранявал, обиждал, крещял. Държи се толкова добре с мен и ми показва колко ме обича и заради тези неща съм склонна да не ходя напред назад с приятели само за да не го нараня. Това е мой избор, който не ми го е наложил той. Но ти търпиш и си в някаква измислена клетка, контролира те от разстояние и в същото време той си прави каквото иска. Сама си знаеш отговора на въпросите ти! Знаем, че е трудно, защото си си вманиачила, че го обичаш, но тази "връзка" няма бъдеще, той няма да се промени. Не си губи времето, много ще съжаляваш. Живей си живота! Той дори е от друг град просто не му вдигай тела, блокирай го отвсякъде и си оправи живота. Успех

23.   и каква помощ очакваш тук, след като не искаш да го оставиш и го "обичаш"? някой да дойде да му удари 2 шамара и той да се освести?
как пък ги обичате такива комплексари??? то и в арабския свят сигурно живеят по-свободно от теб.

24.   И какво точно обичаш на тоя боклук? Начина, по който се държи към теб или "любовта" му? ... Или пък "всеотдайността" към приятелите му? Аз такъв и един ден не бих изтърпяла, много бой щеше да яде тоя цървул ако беше с мен.

25.   Мъж съм, но няма да съм солидарен в случая..! Както са ти казали някои от коментиращите - поговори с него, че не издържаш поради тази и тази причина и ако не прояви разбиране не само на думи ами и на дела - шут със засилка и следващия.. Обичала го била - глупости, кой е тоз дрисльо, дето ще ти казва кога да излизаш и с кой да говориш.. , ай сиктир!!

26.   Какъв простак! Псува, крещи, заплашва... Как не мога да ги понасям такива... Чудя се на акъла на момичета като теб, които се привързват към подобни "мъже". Дано да се осъзнаеш по-скоро и да го изхвърлиш от живота си.

Alpha

27.   Не е редно човек да се държи така с друг човек. Според мен всичко това не си заслужава, ти имаш права и едно от тях е правото на лична свобода, а щом той излиза защо ти да не можеш? !

28.   Как ги обичате такива изроди не ми е много ясно? В псувните му ли се влюби или в това, че не те пуска никъде и си те отглежда като домашен любимец? Или може би, че се срамува от теб?

"Любовта дълго търпи и е милостива; любовта не завижда; любовта не се превъзнася, не се гордее, не безобразничи, не търси своето, не се раздразнява, не държи сметка за зло, не се радва на неправдата, а се радва заедно с истината, всичко премълчава, на всичко хваща вяра, на всичко се надява, всичко търпи. "
Апостол Павел

НЕГОВОТО НЕ Е ЛЮБОВ. МОМИЧЕ ОСЪЗНАЙ СЕ! ДОСТОЙНСТВО НЯМАШ ЛИ?

29.   И аз съм имал връзка няколко години, в която се ограничавахме и си забранявахме взаимно да излизаме с приятели. Само от време на време имаше общи сред нас и така...

Та, съм си направил някакъв извод, че тези ограничения не водят до никъде. Може да я вържеш - образно казано няколко години и да я ограничаваш, да я следиш и пак да намира начини да ти изневери.

Може да не ти пука и грам къде ходи, само да я ползваш за секс, да ти е все тая какво прави, изобщо да не я разпитваш и накрая да не иска да погледне друг и само при тебе да идва... Странно нещо сте жените :). Но не можем без вас... а вие още повече не можете без нас. Това е от мене. Хубав ден и всичко добро.

Поздрави, Узунов

30.   29, можем без вас, момичето стои в насилническа връзка, както е написал н21, скоро ще започне да й посяга и насилието ще ескалира, и няма да има към кого да се обърне. обади се в Анимус и се консултирай, също говори с приятелките си, а също и с родителите си, ще ти се наложи да се обаждаш и в полицията, когато започне да те бие. изгледай предаването на Гала в на кафе наскоро за жертвите на домашно насилие, твоят случай е такъв или ще стане. 29 при тебе е било взаимно, а в нейния случай става въпрос за насилник.

31.   излизаш на 3 месеца 1 път? ужас! обади се в полицията да ти помогнат и Бягай! да не си в брак с него, бягай, ако можеш! какъв приятел - Насилник!

32.   психиката при тормоз се съсипва и после много трудно се възстановява, какво значи в 1 точка, психическо заболяване ли имаш?

47.   Днес гледах повторение на "Шоуто на Слави". Там един каза толкова мъдра мисъл, че ме остави замислен. Разбрах, че това е самата истина, която трябва да се спазва. Тя гласи: Не отнемай свободата на човека до себе си, остави го да ходи където иска. Ако те обича, той ще се връща при тебе, ако не се върне, значи просто не е бил за тебе. Твоя човек действа първосигнално и ще те загуби.

50.   Благодаря много на всички! Положението няма промяна за сега. Някои от вас ми казаха да правя това което и той, но всеки път като кажа "ти можеш а аз не? " отговорът винаги е (ти си малка (имаме 8 год разлика) а и аз съм мъжът, така, че съм с предимства. Последния път когато разговарях с друг мъж, беше преди 1 месец в магазина, касиерът ме попота даши искам да опитам кашкавалът. Но и след това пак го отнесох ; Не виждаш ли, че те сваля? Искаш да му го лапнеш лу? Моляяяяя??? Човека просто си вършеше работата. Започвам да взимам сериозни мерки!! - авторката

51.   Колкото и да те боли, НАПУСНИ ГО ТОЗИ!!! Трябва, мила! Защото днес не ти дава да излизаш и те обижда, в скоро време обидите ще преминат в бой. И тогава какво? ! Не разбираш ли, че той най-нагло се възползва от теб и от любовта ти? Манипулира те както си иска, заплашва те и бавно, но сигурно те отдалечава от най-близките ти. Сега са приятелите ти, после ще ти забрани да говориш и с родителите си. Целта е само една, да си напълно зависима от него и от желанията му. Защото докато имаш приятели, имаш хора, които те обичат и биха те подкрепили, но загубиш ли приятелите си, ставаш на 100% зависима от него. Да не говорим, че с това отношение един ден ще ти забрани и да работиш, защото в офиса ще си с всякакви хора и някои от тях ще са мъже. И накрая какво? Ще се превърнеш в покорна робиня пребивана с повод и без повод. Така ли искаш да живееш? В постоянен страх, че ако сбъркаш нещо следва побой? Бягай, мила! Бягай преди да е станало късно! Не сте женени, а той си позволява подобно поведение, ами ако се ожените? ! Тогава наистина няма да има спасение! За това БЯГАЙ ако имаш поне капка самоуважение и не искаш да свършиш с разбита психика. Разбитото сърце се лекува с времето, но кошмарните спомени остават до живот!

52.   БЯГАЙ!!!!!!!!!

53.   Докато стоиш при този тъпанар някое свястно момче си мечтае за момиче като тебе. След години ще си тотално съсипана и ако все пак се осъзнаеш ще потърсиш такова момче. Само че дали момчето ще иска да се събере с тебе "малко употребяваната" - физически и психически, или ще предпочете някое момиче, което навреме се е осъзнало!
Каква любов бе, момиче! Двама комплексари сте се събрали, само че той е комплексарят-тормозилник, ти си комплексарят-жертва. Не давай на този вампир да пие от младостта ти. Няма да го промениш. Представи си какъв ще стане живота ти като ти направи 1-2 деца - ще търпиш побоища и няма да има на чие приятелско рамо да поплачеш и никой няма да те вземе на работа, защото едва ли ще те остави и образование да завършиш. Все още не е късно да се отървеш от доживотно робство.

54.   Хаха, смешното в това е, че всъщност аз имах работа! Работих като секретарка, но преди да се запозная "с моя дявол" имах връзка с един мои колега, бяхме заедно около 5 6 месеца. След като започнах връзка с "дявола" отначало му бях споделила това, защото тогава му беше "интересно", и след това той ме накара да напусна. Постави ултиматоми, заплахи и прочие. Идваше в офиса излагаше ме пред шефа и просто се наложи да се оттегля. Сега трябва да взимам пари от родителите ми, много ми е трудно скоро мисля да записвам право да уча, но и затова просто треперя да чуя мнението му! А и ако не съм ви казала играеХ и волейбол. Хахахах имаше момчета в отбора, ит там на татък се сещайте! - авторката

55.   авторке, как си се съгласила да се откажеш от работа, спорт, приятели заради 1 мъж, и то видимо психически науравновесен??? Ще идва на работа, ще те злепоставя пред шефа! Алооо, в кой свят живееш, робството е приключило преди векове! Ти негова собственост ли си???
Едно гадже преди много години се опита да ми каже да се откажа от тренировки, при което любезно му казах, че това е важно за мен и толкова. Ако иска да се тръшка, ако иска да не е съгласен, негова работа. По-късно се отказах по други причини, но вече беше мое решение (тогава беше бивше гадже).
Не знам как се поставяш в подобни ситуации, но той прави това, което му позволиш. Решението е изцяло в твоите ръце.
Ж43

56.   Не не можете без нас, защото се получават психични отклонения, както при мъже, така и при жени. Стига си чесахте езиците с тъпотии от разни филми хора, моля ви! Не бъдете наивни и идиоти и не се подлъгвайте по мохабедите по разни списания.

Нито мъж, нито жена може да живее без секс, защото това си е чисто човешка нужда. Самият организъм си го иска. И това не можете да го спрете.

Ако ти или някой друг наистина може без това, в което не искам да се съмнявам де, значи ви трябват сериозни медикаменти и много дълго лечение. Но за жалост не знам къде да ви препратя ;).

НЕ МОЖЕТЕ БЕЗ НАС, пак казвам!!!

Поздрави, Узунов