Може ли някой да ми каже какво точно ми има?
Имам следния проблем, който от доста време ме мъчи. Момиче на 19 съм, студентка първа година. Общителен човек съм, социална съм, не излизам нон стоп, но не се затварям и в себе си. Проблема ми обаче е, че изляза ли навън - да подчертая когато съм сама - и някак си започвам да се притеснявам от хората наоколо, от погледите им. Когато някой ме погледне, започвам да се чудя, какво ли му се върти в главата. А ако се случи някой простак да ми подсвирне нещо, ми иде да потъна в земята. Когато съм с друг човек, независимо с кого, дори не мисля за това. Ето защо и мразя да вървя където и да е било сама. Не мога да си го обясня. Другия проблем е, че когато се връщам от лекции по тъмно, минавам през място където няма много хора и ако мине някой мъж, изтръпвам цялата, започвам да си мисля, че ще тръгне след мен. Може би се дължи на факта, че по новините се говори най-вече за поредното убийство, отвличане, изнасилване, грабеж... Във социалните мрежи е същото. Наплашила съм се страшно много от хората и не знам как да спра да се панирам постоянно, дори и от един поглед... Моля ви, дайте ми някакви съвети!

Коментари

1.   Внимaвaй дa не стигне товa състояние до пaрaноя. Инaче зa погледи и подсвирквaния е нормaлно дa се чувствaш тaкa. Явно си и срaмежливa, a и нaистинa е унизително рaзни нерези дa грухтят подире ти. Игнор и товa е, нямa спaсение от тaкивa, погледнеш ли тaкъв, веднaгa ще си помисли, че е хaресaн и дaже покaнен.

2.   А ти като знаеш че стават убийства, защо минаваш по тъмно през такива места? Или искаш и за теб да слушаме по новините.

3.   Такива са времената, че по добре да си панирана, отколкото насилена или убита. Циганията в България взе надмощие над властите, те са безсилни да те опазят, затова ти се пази. Вместо да се правиш на герой(някои отворени кифли и това ще ти препоръчат), по добре си намери придружител, или си ползвай такси в екстрени ситуации. Това, че се панираш от много хора е на психична основа. Явно си от малко населено място и затова е така. Като поживееш още малко сред повече хора, ще свикнеш с обстановката. Но за това, че си подозрителна, това е добре, това е правилен инстинкт за самосъхранение. За да не ти се случи нищо лошо, продължи да го използваш. По добре живот без доверие, отколкото овцедушо доверие.

4.   Хората имат очи, за да гледат :)
Според мен, започни да излизаш, колкото се може повече сама, за да свикнеш :)
За тъмното те разбирам много добре, защото и аз съм така, но няма как. Може да си вземеш един лютив спрей, за да се чувстваш по-сигурна :)
Ж27

5.   Ами просто си много страхлива и едновременно с това много срамежлива. Не трябва да ти пука толкова от хората.
Относно страха - ако е писано нещо гадно да се случи на някой, ще се случи дори и да е най - защитения човек.
А относно срама - просто не трябва да ти пука от мнението на хората - всеки си има кусури някакви и най - "готените" включително!
Бъди по - смела и по - уверена в себе си!
И както казах - хич да не ти пука!

6.   Това са леки панически атаки,обърни се към психотерапевт ,аз също.преди години имах същия проблем и в момента съм тотален непукист.Имай повече самочувствие.

7.   Всичко е временно. Само дай си малко време. Живота знае как да подреди всичко както трябва.

8.   Всичко е временно. Само дай си малко време. Живота знае как да подреди всичко както трябва.

9.   Спри да гледаш новини и да четеш какво пишат в социалните мрежи. Мисли с главата си, а не чрез чуждото мнение.

10.   Аз едва ли ще ти кажа нещо, което хората преди мен не са написали. Това е от понижено самочувствие.
Трябва да си повишиш самочувствието, има най-различни начини.

11.   Не ти трябва психотерапевт! Просто момента е такъв. Вярвай в себе си и ще видиш, че всичко е наред!

12.   Напълно те разбирам, и аз се чувствам по същия начин. Момиче на 21 години съм и сякаш изпитвам някакъв страх от хората (по-конкретно от мъжете). Не мога точно да обесня през какво преминавам всеки път, когато изляза сама от вкъщи, но определено не се чувствам добре. Въздържам се да се обличам по-сексапилно (под сексапилно имам предвид по-тесни дънки, рокли, поли, по-прилепнали блузи/тениски) именно, за да избегна каквито и да е било погледи или реакции. Усещам, че страшно много се филмирам и притеснявам и благородно завиждам на момичетата, които се обличат разголено и предизвикателно. Завиждам им за смелостта и затова, че не им пука от хората. Искам и аз да съм такъв непукист, но определено няма да стана такава никога.