Споделена история от Здраве

Хипохондрия
Здравейте! Аз съм момиче на 16 години. Знам, че сама си поставям диагноза и че не съм посетила специалист, но според мен страдам от хипохондрия. Всичко започна, когато бях на около 10 години. Мой близък приятел го оперираха от апендикс изведнъж- нямаше проблеми със стомаха преди, а мен доста често си ме болеше по това време и не намирахме причина защо. И аз започнах да си внушавам, че може би и при мен е същото, дори на няколко пъти ходих в болницата, правиха ми изследвания, но категорично не беше това. Отмина този период, но си спомням, че по новините бяха казали за дете, което е починало от това и аз отново започнах да мисля, че това и на мен може да се случи. Родителите ми обясняваха, че причината за болката в стомаха ми не е това. Отново беше отминал този етап, но наскоро оперираха отново близка моя приятелка и пак започнах да се вкарвам в такива филми. Всяка вечер, щом си легна, всичко започваше- внушавах си, че ме боли стомаха и веднага пиех хапче, а щом го изпиех ми минаваше веднага. И това всяка вечер. Ако продължавам така ще си съсипя организма с лекарства, от които не се нуждая, а и ще се побъркам. Страх ме е да разговарям с психолог по този въпрос и просто не знам как да се справя. Моля Ви за съвет как да се преборя с това внушение. Надявам се, че не съм единствената..

Коментари

1.   Здравей! Вероятно е на нервна почва и става въпрос аз самовнушение. Защо все пак не отидеш на ехограф на коремните органи и на гастроентеролог? За твое успокоение го направи. Ако всичко е наред на изследванията, което най-вероятно ще е така, остава наистина да потърсиш психолог, защото състоянието ти може да се влоши.
Много по-полезно е да поговориш с човек, който ще ти помогне, отколкото да пиеш хапчета. Те помагат на едно, но вредят на друго. На 16 си... И не възприемай психолога като нещо срамно! На запад даже е престижно :) Късмет ти желая!