Споделена история от Здраве

Майка ми и начинът ми на хранене
Здравейте, момиче на 16 години съм и съм 168 и 49 кг. От един месец съм веган и наистина се чувствам страхотно. Преди да стана веган тежах 53 кг, но за един месец ги свалих и съм страшно доволна. За хората, които не знаят какво е веган - това е човек, който не яде нищо от животински продукти, не носи дрехи и обувки от животни, не ползва козметика, която е тествана върху животни и всякакви такива неща. Проблемът е, че майка ми постоянно яде животински продукти и винаги, когато и казвам да престане, защото се чувствам отвратително, тя почва да се смее. Например, днес вечерях печени картофи с тофу, а тя ядеше принцеса с наденица и кашкавал. И аз и казах да престане или поне да опита да стане веган, а тя почна да се смее и, за да ме издразни, взе опаковката на наденицата и почна да чете етикета и каза "Я, да видим сега какво животно са убили за тая наденица" и се изсмя. На мен ми стана супер гадно и се разревах. Вчера ядеше яйца и пак се гавреше. Имам чувството, че го прави нарочно, за да стана пак месоядна, но няма как да стане. Не знам какво да правя вече. В неделя сме на пазар с нея и пак ще спорим с храната. Аз ще искам да си купувам веган продукти, а тя ще пълни количката с животински продукти. Какво да правя?

Коментари

1.   Нямаш никакво право да изискваш от друго човешко същество да бъде еди какво си. Нямаш абсолютно никакво право да казваш на някой какво да яде, какво да облича, какво да мисли, какво да чувства! Още повече, пък на майка си. Не си права в случая. Сигурно много се гордееш с това, че не ядеш месо, чувстваш се по-висша от другите, щото си разбрала, едва ли не, някаква тайна, постъпила си по начин, по който хората рядко постъпват, и сега се чувстваш уникална, и едва ли не богоизбрана. Но, това не е така. Хубав е този избор, който си го направила. За себе си, си права, но не прехвърляй твоите виждания на хората. Тялото на човека си знае от какво се нуждае, щом майка ти обича да яде месо, то значи от това се нуждае. А и, не всеки човек може да бъде веган. Също, този живот не е за всеки. Не е никой длъжен да се съобразява с твоите прищявки, и да ти ходи по акъла. Теб никой не те кара да ядеш месо, защо тогава ти караш майка си да спира? ! Недей яж животински продукти, това е твое решение, но да знаеш от сега, че не си най-важна на света, и докато за теб е ок да не ядеш животински продукти, за други хора не е. Въпрос на светоусещане. Няма как да промениш всеки друг, да бъде като теб. Може да промениш себе си, да уважаваш избора на другите, и те ще уважават теб. Все едно някой чалгар, да каже на метал (да речем), "Аз слушам чалга, спирай с този метал, минавай и ти на чалга! " Какво повече да говорим?

Depravity

2.   Всеки има право на избор на си налагай мнението върху, защото така изглежда. Ако спреш да го правиш едва ли и тя ще продължава.

3.   Няма как да й налагаш такова нещо. Ти хубаво се чувстваш добре, ама във веганството няма нищо полезно. Вегетарианството може да мине при момичетата, ама веган...
Човек има нужда от 13 витамина и 23 минерала дневно, както и от основните макронутриенти - белтъчини, мазнини и въглехидрати, като последните са най-маловажни. Ако ядеш месо и животински продукти, набавянето на тези вещества е сравнително проста задача, стига да се храниш с качествена храна. Ако си веган, това също не е невъзможно, но трябва да изядеш огромно количество растения и то десетки видове, тъй като няма универсална трева, която съдържа всичко нужно, както е например телешкото месо.

4.   Просто всеки трябва да уважава личното пространство на другият обясни и го и спрете да говорите по темата, всеки да яде каквото иска, не и вменявай, че не трябва да яде месо, както и тя на теб.

5.   Виж какво, ти се опитваш да налагаш начина си на хранене на майка си. Като си решила да си веган, яж си като веган, но не очаквай, че останалите ще се съобразяват с теб, когато ядат или готвят продукти с животински произход. Така или иначе вегетарианци и вегани по тези ширини сте малцинство. Съжителството на вегетарианци или вегани с хора, които са месоядни е доста трудоемко. Готвиш си сама и толкова.

6.   Мисля, че си просто една глезла, за 16-годишна се държиш все едно си на 11! Помисли си колко хора нямат пари за елеметарни хранителни нужди, а ти се инатиш с какво ще пълните количката. Тази мода всички изведнъж да стават вегани е пълен абсурд, сто процента съм сигурен, че гледаш родните ни блогърки в ютуб, които го раздават много загрижени и айде и ти като тях... Осъзнай се, момиче, всеки има право на избор, включително и майка ти. Тя те дразни, защото знае, че това с веганството е поредната ти детска прищявка!

7.   здравей,
първото нещо което трябва да направиш е да спреш да казваш на другите хора какво да правят. Ти си взела решение и доколкото разбирам майка ти не ти казва да започнеш да ядеш месо отново, затова и ти не й казвай какво да яде.
Яж си каквото искаш и не обръщай внимание на майка ти.
Иначе си лицемерна - какво ако тя не яде месо? какво ще промениш с това? пред очите ти тя няма да яде месо (само заради теб), но извън дома ти милиарди хора продължават да ядат месо.
Разбираш ли колко безсмислено е да караш насила някой да прави нещо? на теб би ли ти било приятно да те кара да правиш нещо (примерно да започнеш да тренираш борба? )

8.   Абе ей момиченце, като искаш да се правиш на интересна, прави го пред съучениците ти. Майка ти не е длъжна да ти слуша глупостите, а и ти нямаш право да налагаш мнението си и да и забраняваш да яде животински продукти. Ами ако ти кажа, че съм ловец? Какво, ще се разревеш ли или може би ще ми издереш очите? Стягай се и си яж каквото ти е вкусно, няма смисъл от лиготийки.

9.   За мен постъпваш егоистично, да казваш на майка си какво да яде... В природата ни е да ядем месо, дори маймуните го правят? ! Не виждам каква е тази цел на някои хора да избягат от това... Майка ми понякога е на подобни вълни, но не и обръщам особено внимание, след седмица пак започва да яде месо... Айде успех с веганството, то при вас си е нормално да говорите навсякъде, че сте вегани... малко е досадно, но явно си е нормално... и да знаеш, че майка ти си е напълно права, все едно тя да те кара да ядеш месо?

10.   Ти добре ли си бе? Майка ти има пълното право да яде месо и ти нямаш право да й казваш, че не трябва да го прави. А и тя се шегува с теб, защото се държиш много детинско. Нито го прави нарочно, нито го прави със зла умисъл. Я се стегни малко! Това, че ти искаш да си веган, не значи, че и другите трябва да следват твоя пример.

11.   Ох, как искам да ти кажа какво да правиш и къде да отидеш, ама не одобряват обидни и нецензурни коментари... Ти къде ходиш да набиваш вижданията и убежденията на майка си? Ей затова вас "веганите" ви мрази целия свят. Същите позьорчета като хомосексуалистите и техните "паради" Ако искаш и тоалетна хартия яж, останалите 5 пари не дават, но не налагай мнението си върху другите. Майка ти много добре ти е затворила устата.

12.   Почни да се храниш с месо. Какви са тея глупости? На твоята възраст не трябва да се лишаваш от нищо, от което се нуждае организма ти

13.   Хубаво си веган, бъди си, ама да натрапваш мнението си на околните - това не ми харесва. Всеки има право да яде това, което пожелае, коя си ти да им заповядваш? В моят клас също има веганка, но с нищо не натрапва мнението си на околните.. така, че гледай себе си и си яж тревичките! Кво те бърка какво правят околните?

14.   Майка ти налага ли ти да ядеш всичко? ! От прочетеното разбирам, че НЕ. Тогава ти с какво право ср цупондриш и я караш поне да " опита да престане да яде месо". Уважавай избора на другите, ако искаш да уважават твоя. Яж каквото ти харесва и остави другите да хапват каквото искат.

16.   Това, че ти си веган и си направила своя избор за начин на живот не означава, че имаш право да тормозиш хората (особено майка си ) и да ги караш да бъдат нещо, което не искат. Всеки си решава сам за себе си с какво да се храни. Пък и недей чак толкова да се превземаш, преди месец си се хранила с животински продукти, а сега вече чак си и с претенции и сълзи какво да правят другите. Не ме разбирай погрешно, лично аз също съм против убийството и отглеждането на животни с цел засищане на личната лакумия и съм вегетарианка от 4 години. Но това не означава, че карам семейството и приятелите ми да не ядат месо и риба просто защото на мен ми е гадно, защото знам че ако на мен някой ми каже да ям месо и да започне да ме кара хич няма да ми е приятно, затова и аз не налагам своето мнение. Всеки си има глава на раменете, с която да мисли. Решила си да си веган, бъди веган, но това не означава че имаш право да решаваш и за другите.

Момиче, 16

17.   Направо е смешно, авторке. Уж си достатъчно голяма, за да вземеш "великото решение" да станеш веган и се гордееш със себе си, а се държиш като малко дете. Нямам нищо против, дори смятам, че си постъпила правилно, НО правилно за СЕБЕ СИ! Начинът на хранене, както и начинът на живот, като цяло, е въпрос изцяло и единствено на личен избор! По никакъв начин не си в позицията да се налагаш над майка си, нито над някой друг, да се храни така, както ти си пожелала. Още повече пък да ревеш, заради някаква шега относно местото.. пълна простотия. Яж каквото и както искаш, майка ти е била достатъчно толерантна към твоя избор, защо си въобразяваш, че ти имаш правото да й въздействаш?
И още нещо, радвай се, че имаш финансовата възможност да си купуваш каквото ти се яде, а не да се чудиш как ще преживееш факта, че майка ти щяла да напълни количката с животински продукти. Звучиш толкова нелепо... Хайде, със здраве!

18.   Момиче на 17 съм, вегетарианка от вече 2 години. Уважавам избора си, но уважавам и избора на другите, строго против съм налагането на мнение! Не разбирам как можеш да изискваш това от майка ти. Постъпваш като пълен егоист! Яж си каквото искаш, но я остави и нея да яде каквото иска, без да казваш каквото и да било! Моята майка е ловджийка, има разрешително да ловува и въпреки че аз съм върл противник на лова и не бих стреляла по животно никога, това си е неин избор, за нея си е адреналин и аз съм никоя, че да й забранявам!!!