Споделена история от Здраве

Мисля, че имам психически проблем.
Темата е малко странна, наскоро забелязах и съм доста учуден. Нали знаете как някои хора са супер чувствителни и могат да се разплачат от всичко.. Аз никога не съм бил такъв, абсолютно никога, до сега. До преди няколко месеца никога не съм се разплаквал от филм, песен, клип или каквото и да е. Плакал съм когато роднина почине, но малко, а не като другите например. Имаше момент в който от години не бях плакал. Сърцето ми беше като от камък. До преди няколко месеца пушех трева около 3 години всеки ден, но от както спрях, около месец след това станах много чувствителен. Буквално на 90 процента от въздействащите моменти в филмите/клиповете започвам да плача, не знам дали съм добре с психиката защото както казах никога не съм бил такъв преди. Дори от музика ми се случва да се разплача, даже наскоро си направих експеримент дали мога да се разрева ей така нарочно като си мисля за някакви глупости и се получи, ревах сигурно 20-30 минути. Всеки път след това ме боли глава. Мисля, че всичко е заради спирането на тревата, откакто спрях все едно съм напълно различен човек, буквално. В началото като спрях имах кошмари и кризи, много ми се пушеше, даже 1-2 пъти буквално подивях. Няма нужда да ми казвате "спри я" защото знам, че сигурно ще има и такива коментари, от 3 месеца не съм пушил. Има ли други които за кратко време са се променили коренно?

Коментари

1.   Това в началото е абстиненция, а тревата очевидно е наркотик, който пристрастява. Или ще ми кажете, че е безвредна след поредната история като тази?

А ти потърси психолог, който да те насочи в живота след като сам си си го осрал.

2.   Според мен, винаги си имал потенциала да си чувствителен човек - емпат, но явно си пушил трева, за да се откъснеш от нежелани неща в реалността. Иначе няма защо човек да употребява каквито и да е психоактивни субстанции, дори кафе.

Както се описваш в момента си нормален за мен, аз самият съм по-чувствителен човек и ми се е случвало да плача от песни, филми, сцени на улицата, смърт на близки и тн. Но не е нещо, което не мога да контролирам.

И още нещо: хората са единствените животни, които плачат със сълзи. И докато много други животни изпитват емоции като тъга, само човешкият вид отделя сълзи заради пригаждането на слъзните жлези. Освен това, в по-висшите животински видове има огледални неврони - това са неврони, които се активират дори и да наблюдаваш действието в друг. Например, ако някой пред теб е на прага да се разплаче, наблюдаващите го ще усетят позива за разплакване в самите себе си, някои може дори да се разплачат безпричинно. Същото е и с позитивните емоции, разбира се - затова има неща като заразителен смях (който не е само поради огледалните неврони, но и те играят роля) :)

3.   Нормално е да се промениш, след като си отнел на мозъка си толкова продължително въздействие, да го наречем. Постепенно ще се уравновесиш. Поздравявам те за отказването, успех, бъди щастлив и здрав.

4.   По-вероятно ми се струвa дa имaш хормонaлни промени. Може дa си зaвишил естроген. Дa, женски хормон е, но го имaте и мъжете в по- мaлко количество. Особено с тези "европейски и aмерикaнски" хрaни нaблъскaни с хормони всякaкви. Провери си хормоните и имaй в предвид още нещо зa естрогенa- този хормон (кaкто и бялaтa зaхaр) е "любимa" хрaнa зa кaнцери.

5.   И според мен е от тревата.Нормално е . И аз съм така след злоупотреба с алкохол и трева.

6.   Завършил психолог съм, имам даже и стаж.

Към номер 1: не знам какъв комплекс те друса, но дори и без психология ти личи, че изпитваш кеф от това да наставничиш над хората. Човекът не си е "осрал" живота", виждал съм много по-тежки случаи в НЦНА. Явно не са те учили на обноски.

Към автора: Нямаш отклонение. Това е абстиненция. Нямаш вероятно дори нужда от терапия или каквото и да е специално. Не си хаби парите по психолози и психиатри, не това ти е проблемът. Намери си заместител, нещо което да зпълва времето ти и да ти е удоволствие - кросфит, плуване, тия-ония. Подобри си и диетата. Доста "пациенти" (кои в клиника, кои не) повтарят, че след трева постоянно дъвчат храна от някакво чувство за глад. Вероятно и ти си прибягвал да пици, баници и коли. Тези боклуци един ден ще ти докарат неприятности. Яж си зеленчуците и млечните продукти, изкарвай стреса другаде и ще си подредиш живота.

И не посягай към трева и боклуци. Ако ти е нервно, вдигай тежко във фитнеса, това правя аз. Помага, а и вкарва във форма.

7.   Нормално е, аз съм била на амфети и кока и когато спрях по същия начин бях супер депресирана и емоционална, а не съм такава. Ще се оправиш, просто не започвай пак, защото ще искаш, правилно е каквото казват, че бивш наркоман няма... аз започнах да взимам след три години в които бях напълно чиста и дори не се усетих как пак се върнах там където бях. Простовиж какво ти се случва със психиката и не се предавай, тревата е точно толкова зле, колкото всеки друг наркотик.

8.   Супер , станал си по-готин човек, а не безчувствено дърво като повечето мъже. Де да бяха повечето мъже като теб. Гордо носи емоциите си и бъди съпричастен със страданието на другите и помни едно: Много мъка има по тоя свят,много!

9.   Благодаря за съветите, аз няма да почна пак да се друсам, имам си причина поради която спрях. Мнението ми за тревата и другите наркотици сега е коренно различно.