Споделена история от Здраве

Счупен зъб. Фасети или...
Проблемът е следния. Когато бях малка си счупих част от горния пресен зъб и долните два предни зъба! Тогава ми сложиха пломба, казаха че счупването не е голямо. Но на предните зъби пада лесно. Правиха ми пак... пак падна. И от години си седя така със счупени зъби. Грозно е, неприятно е, а и счупеното наболява. Сега след дълга пауза отидох пак на зъболекар, но той ми каза, че като сложи пак ще падне. Самото слагане и пилене на счупен зъб боли много. Искам да ги оправя веднъж завинаги. Чувала съм за фасети, но не знам колко са скъпи, колко време издържат и дори ну знам дали ще ги направи, понеже не ми го предложи! Има ли някой, който да сподели опит! И последно ще се различават ли ако са само на 3 зъба. Нямам чак толкова пари за цялата уста?

Коментари

1.   Здравей,ами една фасета върви между 700 и 1000 лева,на някои места и повече.Има и други варианти.Въпроса е да намериш добър зъболекар.
http://zabolekar-reduta.com/index.php
Така ще знаеш по-добре и ще получиш план на лечение.

2.   Зависи от зъболекаря ти-ако си в провинцията, може да ти излезе по-евтино, отколкото в София. Съответно, в София и по-големите градове изборът на квалифицирани зъболекари е по-голям.
Обсъди с него каквото те вълнува и си задай всички въпроси, вкл. цена. Можеш да отидеш и за второ мнение някъде другаде. По-принцип, трябва да си готова да платиш по-вече, за да ти направят най-добре фасадата. Защото не става въпрос за пломби на седми горен кътник.
Счупени зъби се изграждат съвсем успешно и пломбите не им падат. Тогава няма такова пилене като за фасети и струва значително по-малко. Всеки зъболекар слага упойка, ако знае че пациентът ще изпитва болка, така и той работи на спокойствие.
От всичко, което си описала, оставам с впечатление, че стоматологът не е достатъчно квалифициран.

3.   Авторката: От провинцията съм да и съм чувала, че една фасета е от порядъка на 200-300 лв., но можа и да греша. Попринцип пломбите са ми ги слагали от 3 различни места 3ма различни лекари, но падат! Не знам вече къде да отида. Близо до Пловдив съм. Освен там да отида при някой по - квалифициран! До София би ми било трудно!

4.   Аз имам счупен зъб, който зъболекарят ми ''облече'' в коронка. Горен ляв резец.
Възможно е да бъдат изградени от фотополимер липсващите части от зъбите, мисля че е и доста по-евтино от коронки. Но пък най-добре е да се поставят такива, за да можеш да се храниш спокойно, по-здрави са. Фотополомерът е по-крехък и трябва да внимаваш прекомерно. Моята коронка струваше около 200 лв, керамична, с метално дъно за по-голяма здравина. Не се различава от другите ми зъби.
Фасети не се ли поставят върху цял зъб? Не съм съвсем наясно, но мисля, че са едностранни и не особено здрави, имащи единствена цел да покрият зъбите и да ги подобрят естетически.
Коронки май ти трябват...
Когато поръчваш коронката и ти правят отливка на зъбите, ти показват какви цветове може да бъде. Желателно е да подбереш идентичен с цвета на зъбите си, за да пасват идеално.
Моята коронка е малко по-светла от останалте ми зъби, но прецених да бъде така, понеже възнамерявах да си поизбеля зъбите.

5.   Аз имам счупен зъб, който зъболекарят ми ''облече'' в коронка. Горен ляв резец.
Възможно е да бъдат изградени от фотополимер липсващите части от зъбите, мисля че е и доста по-евтино от коронки. Но пък най-добре е да се поставят такива, за да можеш да се храниш спокойно, по-здрави са. Фотополомерът е по-крехък и трябва да внимаваш прекомерно. Моята коронка струваше около 200 лв, керамична, с метално дъно за по-голяма здравина. Не се различава от другите ми зъби.
Фасети не се ли поставят върху цял зъб? Не съм съвсем наясно, но мисля, че са едностранни и не особено здрави, имащи единствена цел да покрият зъбите и да ги подобрят естетически.
Коронки май ти трябват...
Когато поръчваш коронката и ти правят отливка на зъбите, ти показват какви цветове може да бъде. Желателно е да подбереш идентичен с цвета на зъбите си, за да пасват идеално.
Моята коронка е малко по-светла от останалте ми зъби, но прецених да бъде така, понеже възнамерявах да си поизбеля зъбите.

6.   Аз също съм с коронки. Около 200 лв. излезе всяка при това в стоматологичен кабинет в центъра на София. Цветът се подбира според този на съседните зъби. Не разбирам защо стоматологът ти не ти е предложил този вариант. Може би наистина е разумно да потърсиш друг зъболекар.

8.   По-скоро си за коронки. От лятото на 2011 съм с коронка. Същият цвят като моя зъб. Метало-керамична. Тогава ми струваше 150 лв.