Споделена история от Здраве

Лимфни възли
Здравейте хора!
Момче на 20 години съм. Преди два дни забелязах, че имам гнойна раничка върху устната-нищо фрапиращо. Оттогава обаче(дано не е
и от преди това) имам нещо като топче под челюстта. Четох малко в нета и реших, че е лимфен възел. От другата страна на устата имам пак такова топче - но то едоста по-малко. Интересува ме случвало ли ви се е и как се спада такова възелче? Мерси

Коментари

1.   Аз често си дърпам със зъби кожички от устните, и по някой път прекалявам, особено от дясно. И когато се случи да прекаля и примерно дръпна кожичка, потече кръв и ме заболи, отдясно под челюстта почва леко да ме наболява. Не напипвам подут лимфен възел, но според мен нещо такова боли, или пък някакво нервно окончание. Също съм забелязала, че когато имам афта някъде вдясно в устата, пак ме боли същото... възелче, да речем. Сигурно това е и при теб.

2.   Отиваш на лекар и той ще ти предпише антибиотик. Аз имам 2 от около година. Така и не спаднаха от антибиотика, но са безболезнени и не ръстат. В такъв случай не бива да се тревожиш. Те излизат в следствие на инфекция. Задържат бактериите и са съществена част от имунната система. Ако започне да расте много, тогава се отстранява съответния лимфен възел оперативно, но не бива да се бърза, защото може да си спадне и сам.

3.   Може да е афта и покрай нея да са се възпалили и лимфните възли. Има обаче и други варианти-ако раната не е болезнена и си правил секс или си се целувал в миналите 2-3 седмици, отивай на кожен лекар. Това съвсем сериозно и отговорно го казвам.

4.   Спада се като се направи консултация с лекар, например ЛЛ и се предпише лечение, което да се проведе, разбира се.