Споделена история от Здраве

Нарцис ли съм или просто имам високо самочувствие
Срам ме е да говоря за това с някой в реалния живот, затова ще го напиша тук. Искам да знам дали страдам от нарцисизъм или имам напълно нормално високо самочувствие. Аз съм на 16 години и съм от Бургас. Ще разкажа накратко живота ми. От много малка още от детската градина всички ми казваха, че съм красива, как приличам на кукла, колко съм висока, хвалеха ме колко съм умна. Тате често ми казваше как винаги трябва да съм номер 1. Аз възприемах това като "Каквото и да правиш винаги бъди най-добрата и повече от всички". Когато бях малка и не обръщах никакво внимание на това как изглеждам, знаете как са децата, нямах представа дали наистина съм красива. След години както при всички с порастването се формира Аз-ът ми. Започнах да се гледам в огледалото и да осъзнавам как изглеждам. Разбрах, че действително наистина съм красива. Бях приятелка с абсолютно всички от класа ми, но почти цялото си време прекарвах с едно момиче от него. След време я зарязах, защото ми тровеше живота, беше лоша. От 4 до 7 клас аз ходех при най-различни групи, но всички "приятели" ме зарязваха, и то без основателна причина. През тези години самочувствието ми не беше особено високо, защото бях в пубертета и имах пъпки, но ги криех с фондьотен и не си личеха. Отделно големите класове ме тормозеха системно, казвайки ми постоянно, че съм грозна. Аз се прибирах в огледалото и виждах, че изглеждам красива и се чудех защо ми го казват, мислех, че са прави. Наистина не го разбирах. След време разбрах, че всичко е било завист и просто са искали да се закачат с някого. От пубертета се промених страшно много външно, дори ми беше странно как е станало. С годините ставах все по-красива. От кукленската визия нямаше и следа. Вече изглеждах като жена, бях сексапилна. Бях само на 12, а хората мислеха, че съм на 17. Тялото ми също ставаше все по-хубаво и развито. Когато станах 7 клас започваха все повече момчета да ме харесват и това подобряваше самочувствието ми, а и аз самата също се харесвах. Хората продължаваха да ме обиждат, но аз вървях гордо и така в малка степента намаляха обидите. Когато станах 8 клас аз се преместих в друго училище. Бях свикнала да ходя изправено и с вдигната глава, знаех, че съм повече от другите по външен вид, популярност, пари и др. и бях независима. Вече не ми пукаше за хорското мнение, важно беше единствено моето. Всеки ден се усъвършенствах и ставах все по-страхотна. Сега имам огромно самочувствие и някои хора не ме харесват, защото ме мислят за надута, а аз просто не искам да се събирам с всеки. Истината е, че сега когато имам високо самочувствие никой не ме мачка, но ме мислят за арогантна и надута. А и самата аз се чувствам по-добре. Четох за нарцисите и се припознах. Аз си признавам, че се дразня когато не ми обръщат внимание, искам да съм център на вниманието и съм с хора, които ме ласкаят, не обичам да се извинявам и да бъда зависима и да давам от достойнството си. Точно така се държи нарциса. Само където аз се мисля за повече от другите, но по никакъв начин не им го показвам, държа се добре с хората въпреки всичко. Винаги помагам с каквото мога. Според вас аз нарцис ли съм?

Коментари

1.   По-добре така. Честно.
Сега съм на 22. Години наред се мислих за скучна, не полагах грижи за външния си вид.
Едва последните 2-3 години започнах да осъзнавам, че имам също пропорции на тялото, симетрия на лицето и всичко необходимо да се чувствам добре в тялото си. Много трудно ми беше да обикна себе си, макар че като се замисля не е имало основателна причина да не харесвам това, което съм.
Разликата при мен е, че с промяната на външния вид станах по-общителна. Позволих си да съм истинска и да показвам освен добрите си черти и тези, които не са перфектни-да бъда човек. И това ме направи магнит за хората около мен- просто ги карам да се чувстват добре.

Аз вярвам, че това че обичаш себе си е страхотно. Може би бих те посъветвала да обичаш хората и да не се стремиш към това да си "без грешки, без дефекти и Т. н. " Такива хора няма. Ако имаш много добри страни, но си позволяваш да си имаш някои малки недостатъци и дори да не ги прикриваш хората ще имат много по-голямо доверие към теб.

3.   Виж сега, има момичета, които са с хеорон в устмите, тъмна кожа, високи, ходят по наргиле барове, дискотеки. Солариуми, още говорим и тн. Те си мислят, че са красиви понеже са лесни и много момчета им се лепят за секс. Спрямо моят идеал за момиче, ако ти си такова, кактово описах, ще ти кажа, че се много грозна и това не е защото завиждам :'). Мразя кифли и префърцйнки! Мразя и момичета с голямо самочувствие и не съм от тези слаби мъже, които се разтапя за това между краченцата ти ;). Ако искаш да се харесаш на някое недостъпно момче бъди красива с интелекта си!

5.   Ти си едно самовлюбено малко момиченце, свикнало да чува само каквото му е удобно. Не знаеш ли, че всеки родител казва това на детето си? ! Не е много странно, странно е да си толкова самовлюбена на 16. Вие тийнейджърите май живеете в доста измислен свят. Хората ти казвали, че си грозна, но не ти се гледаш все по страхотна. И вземи обясни моля с кое си независима? С ходенето сама до тоалетна? С писането на домашни? С раздигането на масата след хранене? Бас държа, че момиченцата като теб дори не знаят как да заредят миялната машина.
Но това разбира се не е толкова важно. Важното е да ни кажеш колко си красива (според теб ), да не общуваш с хора под нивото ти и да си център на внимание. Помисли пък дали случайно не те избягват, защото си със толкова високо самочувствие... Ние тук нямя как да се убедим в невероятността ти, но не е зле да слезеш на земята.
Приличаш ми на едно разглезено детенце, което мъкнеха по конкурси за красота в едно тв предаване toddlers and tiaras, на име Брена, което изпадна в дива истерия когато го попитаха дали с грим се чувства красива - но какви ги дрънка тази жена мамо!!! Та аз винаги съм красива!!
Та и ти така. За да не завършвам с това, което започнах може да го прочетеш отново.

6.   Умираш от скука!

7.   Определено от описаното става дума за нарцистично личностово разтройство. Но хубаво е, че се усещаш.

8.   Жените са по-нарцистични по принцип. С времето ще се поучукаш, както се казва. Ще видиш, че понякога ще трябва да общуваш с по-"нисши" хора, за да постигнеш някакви твои цели. И тогава ще трябва да преразглеждаш предразсъдъците си.

9.   А как може да се промени това, да не бъда така?

10.   Хубаво е да имаш самочувствие, ама твоето май е малко в повече. Не се главозамайвай прекалено, защото от високо се пада лесно, а и на всичкото отгоре боли. За това по-добре приеми, че си нормално момиче като всички останали, а не си някаква неземна красавица и целия свят е длъжен да боготвори земята, по която ходиш, защото казах ти, рано или късно ще ти разбият огромното самочувствие и тогава ще има драми.
И ако си мислиш, че го казвам защото ти завиждам, повярвай ми, мила, аз се връщам от там на където ти отиваш.