Споделена история от Здраве

Мускулите ми атрофират
Здравейте,

Момче на 20 години съм и водя изключително застоял начин на живот. Не се храня правилно, не спортувам, не се движа. Мързи ме да правя, каквото и да било. По цял ден стоя на леглото и си гледам телефона. Дори пред компютъра не стоя, а на леглото. Вече дори ме мързи и да лежа. Изморявам се бързо, хващам мускулна треска и при най-леките физически упражнения и чувствам напрежение дори когато размахвам с юмруци във въздуха. Един здрав човек не би имал такива проблеми. Изобщо ако мързелът беше болест щях да съм тежко болен от него. Сега ще бъда студент за втори път (тази пролет прекъснах), но ме притеснява, че пак ще се повтори същото като в предишната ми специалност, защото ме мързи и да уча. Изобщо пълен провал съм отсякъде. Нямам физическата енергия за нищо. Не мога да ходя на фитнес, защото съм много кльощав и ме е срам, не мога да започна диета, защото не искам да губя килограми (висок съм 1, 85 м. и тежа 82 кг. ) Какво да правя? И физически и психически не се чувствам добре.

Благодаря предварително,

Моля редакторите да публикуват темата.

Коментари

1.   Яко депресия. А на слънце излизаш ли? Слънчевата светлина помага за много неща - най-вече за генерирането на серотонин от триптофан. Триптофанът е амино-киселина, която се превръща в серотонин под въздействието на светлина или в мелатонин (приспиващ хормон), при липса на светлина. Друго, за което помага, е създаването на витамин Д в кожата. А витамин Д помага за покачване нивата на тестостерон - хормонът, който ще задържи мускулите ти.

Като цяло почвай да излизаш на слънце, да тичаш и да спортуваш. Обличаш потника уикенда преди обед и отиваш да тичаш, колкото и да не ти се иска. Тичаш докато не постигнеш т. нар. runner's high. Отначало няма да ти се тича, после ще ти се тича малко повече, а накрая вече няма да ти се спира и ще искаш да продължиш. Тичането отделя ендорфини. Хората сме прекарали стотици хиляди години гонейки дивеч, телата ни са проектирани да се движат и съответно да задействат определена биохимия при това.

2.   Здравей, за мен това показва, че не се храниш добре и достатъчно калорично. Когато тялото не получава нужните хранителни вещества мозъка ти дава хормонален сигнал да не правиш излишни действия с които да хабиш енергия и хранителни вещества и ти ставаш летаргичен. Много хора няма да го разберат това и ще те обвинят и смъмрят като те назидават да се стегнеш и подобни. Моя съвет е да започнеш да тренираш лека полека с упражнения със собствено тяло, после фитнес, тичане и каквото искаш и да започнеш да ядеш повече и по-добре, това ще ти се отрази много положително и мотивиращо. И гледай положително на нещата, не се кори, ти не се състезаваш с никой освен със себе си, ако утре си по-добре и по-напред от днес значи си ОК, ако правиш всеки ден и малко усилия ефекта се натрупва, важното е да започнеш отнякъде, да се решиш и това е и трудното.

3.   Защо на тази възраст стоиш по цял ден във вас? Ходи на работа или ако вашите те гледат и не ти е неудобно поне излизай на вън с приятели.

4.   Пий кафе!

5.   Ами някой трябва да те ритне много силно по задника за да се размърдаш и станеш от леглото. Какви съвети искаш не знам, намери си работа, учи, намери си хоби, приятелка, карай колело, ходи сред природата, изобщо имаш ли някакви цели? Ако сам не си помогнеш, никой не може да го направи. Ти не си провал, защото, ако поискаш всичко, в живота ти, може да бъде много различно!

6.   Нищо не е изгубено. Просто излез и започни да ходиш. Ей така, ставаш, лежи ти се, но без да мислиш, ставаш, обличаш нещо за 1 минута и започваш да ходиш. Тренировките ще дойдат после, остави ги засега. Сложи на телефона едно устройство за броене на крачките и прави сутрин по 6-7 хиляди, не е толкова много. Гледай на ден да имаш 10-12 хиляди поне и ще си прероден, гарантирам ти. Успех!