Споделена история от Здраве

Кореново лечение
Здравейте!
Миналата година ми правиха кореново лечение на един зъб и все още е добре, но потъмня.
Предлагат ми коронка, но няма да им дам да го разрушават още. Друг вариант било да се изброи отвътре, но не било за дълго.
Няколко стоматолози питах и само това могат.
Има ли други варианти?

Коментари

1.   Значи, мъртъв зъб е половин зъб, задължително е да е в корона (изпилен зъб за прагова трепанация - задължително!, с циркониев скелет и керамична обвивка за дъвкателни, а за предни зъби, може и само керамична корона), защото при дъвкане, зъбите поемат между 150 и 300 кг. натоварване. Зъб без кръвоснабдяване, без нерви, които да дават сигнали за топло, студено и механично натоварване - е податлив на 'неусетно счупване', може да ти се счупи, не само короната на самия зъб, но и да се счупи корена на зъба, и да завърши с екстракция.
Ако кореновото лечение е успешно, т.е. е направено с гута перча, и на снимката се виждат докрай запълнени канали, и непропуснати такива (предните резци са с един корен и един прав, леснодостъпен канал, дъвкателните, особено тези с два или три корена са с между три, четири, дори пет-шест канала, като може да са много тънки и трудни за обработка, така че на снимката провери.
Възпаленията са общи (периодонтит) и локални на зъб
(пародонтит, абцес, флегмон, гранулом, киста)

На тази снимка, мисля че е има гранулом и формираща се киста.
http://4.bp.blogspot.com/-XTbgrEn_G_o/T37buvNPX6I/AAAAAAAAAKw/03kjBH5d9m4/s1600/Pavel cysta radic 1 gl canal size 110.jpg

Един правилно запъленен и други два, недобре направени
http://4.bp.blogspot.com/-CAz8cvv7CLY/TnMyWCxiLjI/AAAAAAAAAI8/tLx6zdlBGQ0/s1600/Victoria+-+14+yrs+-+Pulp+Necrosis+-+Suberiosteal+Abces+-+after+iRoot.jpg

Добре запълнени канали и щифт (щитовете да бъдат от фибростъкло, най-добре.)
http://www.ralev-dental.com/images/Intraoral pictures 1/rogr1.jpg

Освен сегментна ренгенова снимка, съветвам те да не правиш зъба си при този, който е умъртвил зъба ти (потъмняват само зъбите, умъртвените с арсен или с недобре проведено кореново лечение). Нека те види друг зъболекар. За София, препоръчвам - др. Христо Димитров - http://www.dentalbg.com/EKIP.html