Споделена история от Здраве

Сублуксация на челюстта. Имали ли сте?
Здравейте! Аз съм момиче на 20 години. От един месец ми се случва нещо ужасно. Всичко започна за миг преди около 4 седмици докато се хранех с пица в един ресторант. Не знам последната коричка как я захапах, но се чу едно изхрущяване и страшно заболя. От тогава при всеки опит да дъвча се появява този бодеж, придружен отново с трупор, щракане, хряскане, пукане и едно приглушаване и заболяване в ухото. Един месец съм само на супи и много меки неща- юфка, картофено пюре... Никога преди не ми се е случвало. Вмомента съм с ортодонтски шини, но вече от 10 месеца съм с тях и никога не ме е боляло от тях.
Пих аулини, окита, колаген и хиалурон ампули, магнезий, рибено масло, друго болкоуспокояващо за стави, но няма ефект. Мазах се с гелове за болка.
Направихме рентгени най-после на зъбите и темпоромандибуларните стави. Оказа се сублуксация- частично разместена долна челюст, главичките й са извън ставните ямки при затворена уста, а при отворена преминават извън ставните капсули и отиват чак в бузите. Обиколих със снимката половината лицево-челюстни хирурзи и стоматолози в България, чак професори и доценти. Всеки казва не може да се намести, че и да я намести сега е хипермобилна и постоянно сама влиза и излиза от ограничената капсула. Връщат ме вкъщи да си пия обезболяващите, да мажа геловете и да ходя на някакви нагревки и масажи. Нямало смисъл от операция и водела само до усложнения. На много хора уж се случвало, с плоски ямки. На вас случвало ли се е? Ще мине ли от само себе си след известно време? Вече съм отчаяна и в безизходица. И дали шините ще помогнат или влошат състоянието? Аз ги нося защото имам неправилна захапка и тесни челюсти със струпани зъби. Имам и 4 легнали мъдреца за вадене. А от 2 дни не мога да си отварям устата. Нещо се заключи и спира до отвор 3 сантиметра и е скована :( Страх ме е да не започнат дегенеративни промени и възпаления...

Коментари

1.   Здравей, аз имах подобен проблем с моята челюст, който се появи при голяяяма прозявка, усетих изщракване от лявата страна и все едно си излизаше от ставата леко. Не съм ходил по доктори тогава. Не след дълго при по твърди храни ме болеше от лявата страна. Сутрин, като се събуждах челюстта ми беше схваната и не можех да я отворя повече от 2-3см. и трябваше бавно и леко да я раздвижвам, но се оправяше за 2 минути, докато една сутрин не пресилих нещата и нямаше оправия 2 дни. Това схващане беше за период от 6 месеца всяка сутрин, но може би беше и от дивана(под прозорец, който духа) на който аз спях и кривата възглавница също, защото откакто имам нормално легло,
проблема си отшумя с времето. Вече 1-2 години не съм имал проблеми, избягвам резки отваряния на челюстта и големи прозявки.

2.   Вече 40 години живея с такава разхлопана става. Минах по същият път, докторите само си вземаха направленията и ме караха да се мажа с обезболяващи. С години ставата си улегна, явно си направи ново място, но понякога пак прещраква. Трябва да се поддържат зъбите здрави и да се дъвче на двете страни. Аз дъвча само на едната страна, и може би това да е изместило ставата. Вероятно се правят операции, но не си струва, вече 40 години живея така.

3.   Аз също съм си размествала челюстта. Стана при ядене на ябълка от глупост. Гледах по дискавъри змиите, как си разтварят челюстта като поглъщат плячка... Стана ми любопитно дали и аз мога и вместо да си отхапя парче като нормален човек, вдъхнових се и опитах да захапя цялата ябълка наведнъж. Е, няма нужда май да казвам, че опитът беше и неуспешен и крайно болезнен. Нещо изщрака, измести се и в същото време усетих много силна рязка болка. Челюстта се беше измъкнала. До края на деня изобщо не бях в състояние да дъвча или да си напъхам храна в устата, даже при говор наболяваше. На другия ден обаче имаше значително подобрение - явно се беше върнала поне отчасти сама в изходна позиция. После около 2 седмици ту беше наред челюстта, ту отново се разместваше, но не беше толкова силна вече болката и голямо изместването. След това си отшумя сам проблемът.

4.   От години ми щрака ставата, обикновено сутрин, докато закусвам. Не е ежедневие, но се случва от време на време. За 5 минути се оправя. Сега обаче от около седмица съм така всеки ден. Получава се и така нареченото "заключване", схващане на ставата, което не позволява да си отвориш устата. Доста е болезнено, докато я наместя. Чудя се дали да отида на лекар или ще отшуми. Смених си възглавницата и аз като номер 1 и ще видя дали ще има ефект.