Споделена история от Здраве

На какво се дължи постоянната ми умора?
Здравейте. Не знам дали тук има някаква подобна тема. Не съм ровила. Но реших да пусна моя.

Аз съм момиче, на 19 години съм. От няколко години насам почти 4-5 постоянно ми се спи и то много. Вече не уча. Ходя на работа за по часово (в смисъл не цяла работна смяна) и нямам кой знае колко тежко физическо натоварване там. В къщи също не правя кой знае какво, помагам с домакинска работа, но не е като да имам някакво голямо натоварване. Забелязах че ми се спи много някъде около 9-10 ти клас. Сигурно ще ми кажеше че от мързел, е да по принцип аз съм си леко мързел, но не седя цял ден да лежа или пък пред pc с часове. Когато спа са ми необходими поне най малко 10 часа сън и това ме притеснява, спа по 12-13 часа и щом стана още ми се спи и ми е затърлено. Нали казват че човек колкото повече спи, после още по-трудно става, но на мен под 10 часа съм не са ми никак достатъчни.

В детството си страдах от анемия на кръвта бях доста сериозен случай, много кръв ми течеше от носа и лекарката, която ме лекуваше каза че не е виждала такъв случаи като моя (не искам да звучи пресилено), за мен тези няколко години в които имах тази анемия бяха кошмарни, не можех да ходя на училище, защото ми течеше през няколко часа кръв и имах много съсиреци, то не беше инжекции, горене на капиляри и пак същата работа. Но някаква жена каза на майка, че като дете тя също имала подобен проблем и свалила обеците. Аз го направих, свалих обеците и всичко спря. Явно това е оказвало някакво влияние. После го израснах и пак си нося обеци без проблем. През това време бях изключително слаба, поради загубата на кръв и трябваше да пия постоянно витамини.

След това всичко си беше нормално, пиша това за анемията, защото може би е свързано не знам. Когато забелязах, че след няколко години така постоянно съм отпаднала нямам енергия, посетих лекарката, тя ми казва нищо ти няма, пий витамини, пролетна умора, това е. Да ама аз целогодишно съм така. Пих витамини-нищо, енергийни напитки, повече течности, кофеин пак съм си така.

Когато учех след 7-ми клас средното си образование, учех в друг град съседен на моя, но пътувах всеки ден и това ме изцеждаше като лимон. Сега вече не пътувам работя в моя си град, даже работата ми е на няколко крачки дето се вика и точно това ме притеснява, какво не ми е наред очите ми се замъгляват, постоянно ми е утрепано, трудно се разсънвам...

Някои ми казват имаш ниско кръвно, може да си урочасана магия да имаш, аз в магии и такива неща много много не вярвам... А това за ниското кръвно какво друго може да се направи, освен както горе споменавам пиенето на течности, витамини, кофеин.. това не помага при мен. Много ми е гадно като съм в такова състояние, все едно съм като омагьосана :(

Знам, че не сте лекари и ще ми кажете сигурно да отида на преглед, макар че не е нещо много сериозно, но и да ида пак ще ми изпишат витамини и ще ми кажат неща които съм чувала и преди.
Някои от вас чувства ли се по подобен начин и ако да какво правите за да сте по-бодри?

Коментари

1.   Заеби тая работа с магиите и урочасванията. Не живееш в Хогуортс =) Най-вероятно причината е в прекаленото многото спане и липсата на витамини. И двете неща са поправими и то лесно. =))

bile

2.   Ниско кръвно? аз също съм така, след 3 изпити кафета за деня и пак ми се спи. Вярно работя много и то тежък физически труд, но това не е чак толкова важен фактор. В неделя ми е почивен ден и откарвам по 12 часов сън. преди време дарявах кръв-бях пила 2 кафета и закусвала и мед. сестрата която ме бодна каза че имам ниско кръвно и честата нужда от сън си го обяснявам че е заради това

3.   Пак съм аз-забравих да кажа,че нищо не правя,няма какво да се направи,нищо не помага

4.   Аз съм като теб, и на мене много ми се спи. Ето сега съм в лятна ваканция и се събуждам към 1-2 часа. Направо не знам как има хора, които стават в 9-10. Правих си изследвания, но всичко си е ок. Явно диагнозата е мързел. :D

5.   Здравей, аз съм зряла жена, но често имам твоя проблем. Кръвното ми е 90/60, имам желязодефицитна анемия и следя редовно нивото на хемоглобина и желязото в кръвта си. Съветвам те и ти да го правиш, защото при анемия наистина много бързо се уморява човек. А кръвното ми е ниско от години, още след раждането на второто ми дете. Ма да ти кажа нищо не може да ми го вдигне, освен някой проблем, а това не е за предпочитане. Иначе съм свикнала с него вече, но то също ме прави някак по-вяла и по-бързо да се уморявам. Пий повече течности, храни се здравословно и следи за анемията повече. Успех!

6.   Не е магия, спокойно, но най-добре е да почнеш от най-тривиалните възможни причини.
Купи си много силни витамини, може да е авитаминоза. Ядеш ли достатачно често червено месо?
Насилвай се ако трябва.
После - ПИЙ поне 1 л. - 1, 5 л. вода, пий и кафе, не е вредно.
Друго - почни да правиш спорт. Това повишава метаболизма. Жегата също си казва думата.
Иначе, всеки има нужда от различно време за сън. Има хора, които спят 6 ч., има хора, които имат нужда от 9 ч, но 13часа са си множко.
Опитай съветите ми, но си направи и една кръвна картина, едно изследване на урината.

7.   Изобщо не си само ти така, аз съм същият случай.. От малка съм така - все спа и не мога да се наспа. Всички ми се карат, че спа по толкова много.. Особено като не съм заета до 2-3 следобед не мога да отлепя. Имах една съученичка същият случай, двете все спим в час, все забележки.. Винаги на последният чин двете завити с всички якета на другите деца и спим.. И двете сме с ниско кръвно и като положим повече физически труд или се натоварим ии веднага ми се замъгляват очите и ми се приспива. Почва да ми става студено, независимо колко градуса е, тресе ме и ми се спи зверски, и тя така. Вече съм на 24 и пак е така. Не ме питай как изкарах средното и висшето образование - в спане. А, когато трябва да ставам за работа сякаш ме горят на клада. Водя здравословен живот, и витамини взимам, и спортувам и рано си лягам - ефект никакъв. И се примирих.

Но е хубаво пак да си направиш изследвания както ти препоръчаха. Не ти препоръчвам за вдигане на кръвно и тонус енергийни напитки, коли и такива, тъй като не се отразяват изобщо добре на сърцето. По-добре айрян със сол.. Увеличи витамините или изпробвай по-добри и задължително спортувай.. Също така не спи на много топло, примерно зимата.. Колкото по-студено е толкова по се наспива човек. Не се сещам за друго.. Не се притеснявай толкова, не виждаш ли какво болно поколение сме - всеки втори е така.. Преуморен, с ниско или твърде високо кръвно, с депресия или проблеми с нервите..

9.   И аз съм така :(... Проспах си живота..
Ginger~~

10.   Оф, и аз съм така, момиче съм, на 23. Наистина си проспиваме живота, права е номер 9. Отиди при личния си лекар и обясни състоянието си, би следвало да може да ти даде адекватен съвет, защото си е доста гадно да се живее така, направо не се търпи. Може да не ти е наред нещо с хормоните примерно.

Моята не е много свястна и каквито и да са ми симптомите и минава и заминава покрай ушите. Има разни хранителни добавки, едни капсули Сарженор май се казваха, не съм ги пробвала, но мисля да го направя, дано да имат ефект.

Спортувай повече, опитай се да имаш някакъв режим на живот, на спане най-вече. Аз съм забелязала, че като си лягам рано, много по-трудно ставам примерно в сравнение ако си легна в 2-3 да кажем. Дано си намреш начин да го преодолееш това.

11.   Може да имаш проблеми със щитовидната жлеза

12.   Щом си имала анемия и си предразположена към нея - това е причината. Липсата на желязо води до сънливост и лесна уморяемост. И аз бях така, но аз съм вегетарианка и е нормално. Просто намерих начин да си набавям необходимото ми за организма желязо от други източници.

Яж повече боб, леща, спанак, коприва. Или си вземи по-силни витамини, които съдържат желязо. Пий ги редовно, като свършат си дай почивка, че и прекаленото приемане на витамини не е много хубаво.
Но не очаквай резултат за няколко дни. Може би след месец-два, тогава. Ако не се оправиш, може да е депресивно състояние и апатия.
Ж25

13.   То и аз спя понякога по 12 часа на ден, ама като ми се спие какво да правя.. дори не правя кой знае какво пред 70% от времето ми съм пред pc-то.. :D
Това е само временно на всеки се случвало,
лично на мен понякога 5 часа сън ми стигат...

14.   Може да е проблем с щитовидната жлеза, висока кръвна захар, сърдечен проблем... таласемия минор... изследвай се за това, успех и пиши след това какво е станало
дионея

15.   И аз съм така. По цял ден ми се спи, а спя по 15 часа на ден. И пак ми се спи... Не знам на какво се дължи това, но постоянно ми се спи. Очите ме болят и толкова много ми се спи, че ще заспя веднага :(...

16.   Леле, момичета, направо ме съсипахте! Не съм предполагала, че някой може да спи толкова много, аз дори един следобеден сън като хората не мога да изкарам-задрямвам за 20 мин. и това е? Така и вечер-към 23. 00 уж ми се спи, а не заспивам веднага. Сутрин ставам към 6. 00. и каквото и да правя през деня, изобщо не ми идва наум за сън. Единствения период, когато вечно ми се спеше беше през бременноста и по време на сесия. Обаче и аз си мисля, че трябва да има някаква причина за това. Нещо свързано с обмяната

17.   И аз съм така, много се измъчвам и не мога повече.
В понеделник отивам на лекар.
Да не ме изкарат с психическо заболяване, защото майка ми ще ме убие.

Lolita

18.   Аз бих те попитал кога се чувстваш най-бодра и свежа? С каква дейност е свързано това усещане? Имам предвид кое ти доставя удоволствие? Кое държи ума ти буден?

19.   Пий много ВОДА - не кафета, газирани и подобни, а чиста вода, минимум 1, 5 - 2 литра на ден. Яж плодове и зеленчуци, движи се повече, дори да се чувастваш уморена - излез на разходка, карай колело или ролери, ски или кънки през зимата, запиши се на спорт или танци. Ако си с поднормено тегло вземи малко да напълнееш, не пропускай хранене - закуската е много важна, дава енергия за целия ден.
трии1/2

20.   И аз спя по много 12-14 часа сън. Ужасно е, но аз имам нисък хемоглобин в кръвта :(

21.   Здравей!
Моят случай е много сходен с твоя - като малък често ми течеше кръв от носа, страдах от рахит и анемия. И страхотен запек.
Ходенето по лекари не помогна поради простата причина, че медиците по правило са си късогледи. Искам да кажа, виждат само болестта свързана с тяхната специалност, но никога цялостната причина. Ако имаш пъпки - ще ти дадат крем за пъпки, ако имаш анемия - ще ти дадат желязо да пиеш. Ама защо имаш пъпки и дефицит на желязо, рядко се интересуват - викат пий витамини.
А аз ги имах всичките, плюс умората. И знаете ли какво стана накрая? Оказа се непоносимост към глутена, който се съдържа във всичките бели брашна. Алергията към него предизвиква авто-имунна реакция в тялото, която поврежда вилите на червата. Повредени, те вече не могат да усвояват нито желязото от храната, нито мастно разтворимите витамини. Пък ти си ги пий, полза - никаква. И, разбира се, червата не могат да усвояват храната и винаги се чувстваш уморена. Това е една възможна причина, за която никой лекар няма да се сети (в моя случай го открих сам, след като се самообразовах). Симптомите са редуване на запек с разтройство или само запек (както е моя случай), лошо миришещи изпражнения, но може да протича и без симптоми, доколкото знам.

Това е единият вариант. Вторият е паразити. Да, за тях също никой не се сеща, но те могат да живеят в червата необезпокоявани с десетилетия и да не дават никакви симптоми. И понеже пият кръв, предизвикват анемия, липса на желязо, а токсините, които отделят те карат да се чувстваш уморена...

Помисли за тези варианти.

23.   И аз бях така. От анемията. Аз също съм с анемия. Бих ти препоръчала да ядеш храни, които съдържат желязо, например спанак. Мен това ме оправи. Пробвай сутрин да пиеш чай от каркаде. На мен лично ми помага да се чувствам бодра.
*Д*

24.   http://en.wikipedia.org/wiki/Chemtrail_conspiracy_theory

25.   Ако често мастурбираш, от това е.

26.   И аз съм така. Няма нищо общо с мързала дължи се на ниско кръвно, понякога твърде много стрес и се нарича хронична умора. Опитай да пиеш витамини, дори и да не ти помогнат, няма как да ти навредят и гледай да си на чист въздух и да се натоварваш умерено. Редовните разходки в парка, със сигурност ще ти се отразят добре. И най-вече не се шашкай! Ако знаеш колко много сме като теб!

27.   Трябва да знаете какъв биологичен ритъм на съня имате, т. е. дали сте бухал или чучулига и да се опитате да се съобразявате с тях. Ако сте бухал не е добре да се насилвате да ставате сутрин рано, но вие сте много по активен в по късните часове на деня и през нощта, в този случай е необходимо да си намерите подходяща според биоритъма ви работа. Хората с биоритъм чучулига се будят рано, но вечер също много рано им се приспива. Прочетете, има много информация в инет за биоритмите и ще се успокоите, че нищо ви няма.

29.   Depresia

30.   Аз съм подобен случай.
Спя до 2/3 часа след обяд и пак ми се спи. Вечер не заспивам много лесно. А и постоянно ми се карат, че спя до обяд и обръщам деня в нощ.
:(

Не знам каква е причината да ти се спи толкова, но аз си плискам лицето със студена вода и то 4, 5 пъти и се освежавам малко. Може да го пробваш и когато ти се спи.

И успех с проблема! Дано не е нещо сериозно!

31.   Прегледай хормоните и иди на психолог или психиатър.. много често причините се крият там където не предполагаме

32.   Някой беше казал : Силата на една магия зависи от това до колко вярваш в нея ;)

Иначе тези симптоми, които описваш най-вероятно са от сънна апнеа. Иди си направи преглед в ВМА, ще ти дадат един апарат с който да спиш и ще имаш нов вижот.

др. Стефанов