Споделена история от Здраве

Много ме е страх; моля ви, помогнете
Здравейте!
Жена на 26 съм.

Разболях се от коронавирус в неделя. За щастие много бързо овладях температурата (буквално за една нощ), сравнително бързо ме отпуснаха и мускулните болки, даже още в понеделник, макар физически изтощена и подсмърчаща, си бях на работа (работя от вкъщи) и никой от екипа не е търпял неудобства заради моето състояние.

Огромният ми проблем е, че с всеки изминал ден обонянието и усещането ми за вкус прогресивно изчезваха, и от вчера сутринта вече не усещам абсолютно никакъв вкус и мирис, дори и на един процент. Опитах с етерично масло от мента, с прясно сварено кафе на джезве, със силен одеколон - и главата да си вкарам в шишето, не долавям дори едва-едва изключително силни и остри миризми.

Все едно съм оперирана. Единственото, по което различавам храните и напитките, е текстурата и топлината. Нищо друго. Поради това не ям почти кажи-речи нищо, въпреки че се опитвам, бог ми е свидетел - става ми даже противно и ми се догажда, когато трябва да дъвча продължително, защото само ми се премятат разни хапки из устата, а не усещам вкуса. Все едно си отрязал парче гума и си го натикал в устата си. На третата хапка почва да ми се гади и не мога повече.

Отслабнах много, а преди да се разболея така или иначе тежах по-малко от 50 килограма. Не знам колко тежа сега, но семейството ми е много притеснено, клинове S размер ми стават все по-широки, заприличват ми на панталон.

Четох, че при някои хора обонянието и усещането за вкус се е върнало след седмия ден; при други след първия месец. При трети така и не се възстановили функциите както трябва... Най-много ме е страх от това. Сякаш с всеки следващ ден мозъка ми забравя какъв е бил вкуса на една ябълка, на чаша сок, на готвено ядене. Слагам си нещо в устата и... нищо. Гума. Пластмаса. Даже пластмасата има някакъв вкус, предполагам, но аз не усещам нищичко. Усещам, че започвам да изпадам в паника след всеки следващ опит за хранене. Доплаква ми се, хваща ме яд, тялото и съзнанието искат да се нахранят човешки, обаче рецепторите са се заключили и просто не работят...

Моля ви, кажете ми какво да правя, как да си помогна... Искам пак да се храня нормално! Толкова е изнервящо да не можеш да се насладиш на храната, респективно да нямаш никаква енергия, а да трябва да работиш по 10 часа на ден и то отговорна работа на много висока позиция, в която нямаш заместник.

Започвам да си мисля дали да не посетя лекар, но как може той да помогне... Сигурно ще каже да изчакам още седмица-две и тогава да правя заключения. Търсих лекарства, но май точно такова лекарство за обоняние и засилване на вкусовите рецептори няма. Има лекарства за апетит, а аз апетит имам. Рецептори действащи нямам.

Моля ви се, дайте ми кураж.
Ще полудея.

Коментари

1.   Докато си болна на работа ли ходиш?

2.   А, извинявай, сега прочетох пак, че работиш от вкъщи.
Според мен няма смисъл да се шашкаш, нищо не можеш да направиш. Ще се оправиш, не се психясвай допълнително

3.   1. Трябва да избереш между здравето си и парите - високата позиция, фирмата, заместник, не заместник - просто правиш избора си: къде да отиде ресурса на организма ти - за фирмата или за спасяване на здравето ти.
2. Това, че си "овладяла" температурата - може би не знаеш, че повишението на Т е реакция на организма за потискане размножаването на вируса.
3. Храната може да ти е пасирана. Яж и плодове. Нищо, че не усещаш вкус - организма ти има нужда от енергия.

4.   Прекалено много се филмираш... Съвсем нормално е и аз го имах този проблем. Не е приятно, но не е и края на света. При мен се върна за около 5 дни

5.   След 3 дни ми изтича 14 дневната карантина и преминах през това.
При мен обонянието и вкуса ми изчезнаха след втория или третия ден и започнаха да се появяват след десетия ден ,т.е около седмица абсолютно нищо и отслабнах точно заради това,че поради тази липса на вкус апетита ми се загуби ,но знаех ,че трябва да се храня въпреки това,защото ще загубя сили да преборя вируса .
След десетия ден започна бавно,бавно да ми се възвръща вкуса ,но много бавно ,няма да е изведнъж .
При всеки е индивидуално ,някои им идва на петия ,на други десетия ,други пък след месец ,така,че само остава да чакаш ,не се шашкай ,всичко с времето си.
Успех във възстановяването :)

6.   Момиче моля те успокой се! Виж до къде стигнаха с масовото промиване на мозъци и масовото всяване на паника! Най-голямото успокоение, което мога да ти дам е, че ако погледнем официалната статистика за заболелите по света (колкото и напомпана, фалшифицирана и недоказана да е тя (изключително дълга тема в която не искам да влизам)), та ако я погледнеш ще видиш, че от 60млн болни има 1, 400, 000 починали, което е!!! 3 ПРОЦЕНТА!!! Друг е въпроса, че нито един болен не е ДОКАЗАН, че е умрял ЗАРАДИ короната, защото АУТОПСИИ НЯМА. Не трябва да се притесняваш за смешния параван наречен коронавирус а трябва да се притесняваш за това, което идва след него! :)

7.   След като видях как си ходела болна на работа да ръсиш коронавирус спрях да чета. Аз нямах вкус и обоняние и с хапчета ми се върна. Щом си безотговорна няма да ти помогна.

9.   7 а ако е медик на първа линия не знаещ, че е болен например, дето тестове не се правят, носи предпазни облекло например?

10.   Спокойно, и аз бях болна, изчезнаха ми вкусът и обонянието и постепенно се върнаха. Всичко това в рамките на седмица. Просто не спирай да се храниш. Важно е за организма. Успех!

11.   Авторката: за бога, хора, не четете ли! Работя от вкъщи, написала съм го от ясно по-ясно! И безотговорна ще ме наричате!!!

12.   11, чукча писател, не читате.

13.   А, как разбра, че е корона със сигурност?
За вкуса- как ще ти се гади, като не изпитваш дори и гаден вкус!??
От хормони съм имала постояненн горчив вкус в устата с месеци (!) , не съм се побъркала!
Ядеш, защото имаш нужда от енергия- пилешка супа и топъл чай и поне температурата ще "залъгва" мозъка.

Дисциплинираш се и това е! Нямаш друг избор.

14.   Е, хайде, де, голямо момиче си, ще се оправиш, какво толкова се притесняваш. Вземи си отпуск обаче, защото без сън и почивка може да се влошиш. Обади се на личния поне по телефона или иди на преглед.

16.   Ами нормално е, две седмици да нямаш вкус, обоняние...

17.   Здравей!
На мен ми изчезнаха на 4ти ден и на 9ти ден започнаха постепрнно да се връщат. Днес е 18 ден и мисля, че са се върнали почти като преди.
Пий много чай и вода. Яж мед и лимони.

18.   Лошото не е, че губиш вкус и мирис, а че вирусът уврежда нервната ти система. Не разрушава само нерва за вкус и мирис, но и мозъка, с последствия, които ще усетиш чак след няколко години. Това сегашното е просто дребно неудобство. Помисли за нервните разтройства, които те очакват в един по късен етап - дименция, депресия, тревожност, загуба на памет, падане на коефициента на интелигентност и т.н. Вирусът е много коварен и оставя трайни последствия за цял живот.

19.   И аз сега съм така, шести ден пия антибиотик. Още не ми се е върнало напълно обонянието, но вече има наченки. Не се тревожи, всичко ще се оправи, макар и по-бавно.

20.   7 дни без вкус и обоняние при мен. После долавях слабо някои аромати /беше голяма радост/и за още 3-4 дни се върнаха.
Много чай и фрешове /портокали,мандарини,грейпфрути,лимони/ цял ден.

Не се тревожи, ще се върнат след преодоляване на вируса. Четох, че това е защитн реакция на организма - рецвпторите за вкус и обоняние са свързани директно с мозъка и тялото ги убива/изключва.

Р.

21.   Първо ти имаш ли тест потвърден вирус?
Аман от психарски истории. Филмиране и накрая отрицателен тест.

22.   Много си припряна, искаш за два дни всичко да мине. Има хора които по месец нямам обоняние и пак не си паникьосват. Това да ти е проблема, радвай се, че имаш силна имунна система и за два дни си се справила с вируса. Споко, всичко ще си дойде на място, ти вече си от щастливите, преборила си вируса и вече имаш имунитет. Всички хора по земята ще се срещнат с този вирус, но не всички ще имат твоят късмет. След 20 дни дай плазма, помогни на много обречени да се спасят, ти си вече здрава и имунизирана. Спри да гледаш онези нещастници от НОЩ, те са се зомбирали от Боковите измислици. Всички оплюваха доц. Мангъров, но живота показа, че е бил напълно прав. Пръв той каза, че вируса ще изчезве, след като се зарази 70% от народа, тогава ще имаме стаден имунитет и вируса ще умре. Вече и други специалисти това казват и точно така и става.

23.   И аз бях болен от корона с потвърден PCR тест. Наякъде на 6-тимили 7-ми ден откакто имах симпроми ми изчезнаха вкуса и обонянието. След около 5 дена постепенно започнаха да се завръщат. Приятелката ми също се бе разболяла и около 7 дни нямаше вкус и обобяние, но се завърна след това. Просто отнема време, но трябва да си спокойна и да се храниш сега, колкото и да не усещаш вкус и аромат. Почивай си, проветрявай редовно стаята си, гледай филми и всичко ще се пправи.

24.   Аз искам да попитам дали след 14 ден директно се върнахте на работа. Правихте ли си тест и какъв? Имахте ли останали някакви симптоми? Благодаря Ви за отговорите!

25.   Предполагам, че е много неприятно, но не спирай да се храниш. Вкусът и обонянието ти ще се върнат скоро, но никой няма как да ти обещае кога. Представяй си вкуса на храната и си постави за цел да си изяждаш нормалната порция.

26.   Всичко ще е наред съвсем скоро. Има ли диабетици, които да са преборили короната нормално или да познавате такива?

29.   Какво стана? Нормализираха ли се тещата?

30.   Майка ми вдигна теммпература на 9 ноември и от тогава няма вкус и обоняние. Днес е 24 ден!!! При някои хора се връща след доста време 3-6 седмици. Има познати, при които се върна постепенно след около 1-2 седмици, но има хора, при които чак след месец, месец и половина. При майка ми още не е, но ще се върне. И при теб нещата ще се оправят!!