Споделена история от Здраве

Полипи на шийката на матката
Много ви моля , ако някой може да ми помогне или поне мнени да изкаже да остави коментар. Днес майка ми , която е на 65 години ходи на гинеколог , която и е открила 3 полипи на шийката на матката и 1 на матката.Взела и е цитонамазка и е казала да отиде след 1 месец да и махне матката.Това рак ли е , защо не в болница в София да кажем , ако е толкова сериозно , а тя в малката болница.Преди 2 години и махнаха пак полип.Майка ми е много суховита жена , а се държи все едно е края.Ходи си и на работа.Знаете ли нещо за тези заболявания?Ужасно ме е страх за нея.При обикновени полипи маха ли се матка?А полипи на нейната възраст?А билки ?

Коментари

1.   Матката се маха при злокачествени образувания, защото операцията не е лека. Но пък майка ти няма тепърва да ражда деца. Важно е дали материалът е отишъл за биопсия. Питай лекарката дали е злокачествен о или не, кое налага махането, длъжна е да ви каже.

2.   Защо си мислиш че всички сериозно болни трябва да лежат в болница в София?
И
Да полипите, особенно повторните полипи са сериозно нещо, но не чак толкова че от сега да се притесняваш за живота на майка си.Тези полипи щом са повторили, няма да спрът да излизат, това положение се проявява или с кръвоизлив или с неприятно течение, сигурно и затова майка ви е отишла на преглед. Това е и причината да се налага да се премахне матка, а и тя вече не ни е нужна на майка ти, не се надявш да имаш братче, нали?
Премахването на матка е рутинна операция за коремните хирурзи и не е чак толкова страшно. Разбира се трябва да й се помага 10-15 дни след операцията и да се пази първите месеци да не вдига тежко, но ще се оправи. На 4 жени от моите роднини им е направена същата операция, живи и здрави са си, и две от приятелките ми, имат подобни операции. Разбира се има и операции с лош край, но те са 1 на 2-3 хил операции, така че спокойно всичко ще се оправи. Такива операции правят във всички областни болници, не е нужно да се ходи само в София.

3.   Не се притеснявай, полипите не са рак. Няма нужда да се премахва матката. Обикновено махат самите полипи, но ще ви посъветвам да отидете при друг доктор за второ мнение. Много често се поставят диагнози, които не са правилни. Може да отидете при хомеопат да се посъветвате. Аз лично се лекувам по хомеопатичен начин и съм много доволна.

Ж. на 23

4.   Благодаря ви , и на трите отзовали се жени . Не знаете колко е ценно някой да се отзове на молбата ви.Дано още дами да се включат. Аз се притеснявам ужасно за моята майчица. Дано не застрашава живота и.

5.   Полипите са предракови състояния и трябва да се отнесете сериозно .
Можете да отидете за второ мнение, в която и да е болница. Честно казано, не бих разчитала на голяма компетентност в малка провинциална болница.
Както казах, това са сериозни състояния, не е зъбобол или някакви сърбежи, за да се пробвате с билки и хомеопатия. Имах една роднина, която се доведе до животозастрашаващо състояние, лекувайки женски проблеми с билки. Пак стигна до операция, която беше много тежка, по спешност и още си влачи последствията.

6.   Полипите на шийката на матката най-често са последица от папиломавирус. Щом веднъж са се били появили, а това е втора поява се процедира към отстраняване на матката. Предпракови състояния са и това е най-правилното действие в този случай. Питайте лекарката за хистологичните резултати, но по-добре сега да се махне матката и майка ви да живее още 30 години, отколкото след 1-2 години да се развие рак.
Тук билките и хомеопатията няма да свършат работа. Търсете добър гинеколог за операция.

7.   Стига сте плашили момичето. Полипите се срещат много често и много жени си ходят с тях без въобще да разберат, докато не им ги открият при рутинен преглед. Обикновено се появяват заради хормонален дисбаланс между естроген и прогестерон. Майка ти най-вероятно си ги "отглежда" отдавна. Освен ако цитонамазката и хистологията не покажат предраково състояния, няма никаква причина да се маха цялата матка. Това е коремна операция на вече не млада жена и въобще не е безобидно. Усложнения задължително ще има. Най-добре се премахват с хистероскопия. Потърсете второ и трето мнение, ако трябва, при лекар, който прави процедурата, която споменах. Престоят в болницата мисля, че е ден или два.

8.   Благодаря ви момичета. Нека Господ здраве да ви дава на вас и семействата ви. Осъзнавам, че има и още по страшни неща в живота и си давам кураж та мен и майка. Всеки си сам знае. Но е ценно за мен, че непознати жени си направиха труда да ми пишат за проблема. Благодаря добри хора.