Споделена история от Здраве

Очите ли ми правят проблем?
Здравейте, жена съм на 25 години. Миналата година изкарах ковид уж леко вкъщи с необичайни симптоми - адска умора, безсилие, неспособност да се концентрирам и виене на свят. От тогава започнах да имам затруднения в работата - работя на компютър по цял ден. Концентрацията ми е трудна, очите ми се изморяват и сякаш като се взирам в екрана ми взема погледа и всичко наоколо потъмнява. Едното ми око адски много започна да се зачервява, появяват се едни кръвоносни съдове в близост до роговицата като започват от носа. Забелязвам, че и навън сякаш трудно фокусирам обектите в далечината. Започнах да изпитвам и затруднения при шофиране особено привечер и в здрач. Когато очите ми се напрегнат ми става едно такова замаяно на главата, в задната, понякога и в предната и част и възприятията ми се притъпяват, така да го кажа не знам дали става ясно. Взех си очила за компютър Gunnar с тях поне мога да работя, но очите ми продължават да се напрягат в ежедневието, като симптомите ми ту се появяват ту изчезват и имат тенденцията да се проявяват най-вече в края на деня. Очите ми постоянно са сухи, раздразнени, виждам отражения около светлината, лесно се заслепявам и трудно свиквам от светло към тъмно. Записала съм си час за очен, но той може да ме приеме чак след месец, а на мен мира не ми дава дали тези симптоми всичките могат да бъдат причинени от лошо зрение или са и на неврологична почва. Може ли някой да ми даде компетентен съвет дали правилно съм се насочила? Забравих да спомена че досега не съм имала проблеми с очите и не нося очила. Благодаря предварително на всеки отговорил!

Коментари

1.   Преумора от взирането в екрана. На всеки 30 или поне 60 минути гледай някъде в далечината, стена, през прозорец, др. - за отпускане на очите. Разхождай се навън след работа или когато можеш.

2.   Трябва да се определи диоптър или наличие на астигматизъм. Всичките тези неща се правят от очен лекар. Може да имаш лек диоптър и е нужно да носиш очила пред компютър, за четене или телевизия. Изкуствените сълзи капки за очи полагат.

Аз съм с лек диоптър и астигматизъм на ляво око и слагането на очила ми помогна.

Това се оправя и успех.

3.   Започнах да изпитвам и затруднения при шофиране особено привечер и в здрач. Това се нарича кокоша слепота, прочети повече. Липса на витамин А. Купи си и спрей за овлажняване на очите. Изкуствена сълза.

4.   Като начало, провери дали твоят екран не е с премигваща подсветка, която дразни зрението ти и причинява умора и неприятни чувства. Това става по следния начин:
https://www.retropcmania.com/2012/11/pulse-width-modulation-in-lcd.html

Вместо очилата "Gunnar", които филтрират вредната синя светлина на светодиодната подсветка на екрана, със същия успех може да използваш програмата f.lux (или българската програма Iris), с чиято помощ не само променяш цветната температура на екрана си, но в повечето случаи можеш и частично или дори изцяло да премахнеш трептенето на подсветката на много от моделите лаптопи или екрани.
https://justgetflux.com/
https://iristech.co/bg/

Аз лично използвам f.lux и съм много доволен от нея, както и много от моите приятели и познати. Препоръчвам ти следните настройки на цветната температура, която програмата променя сама в различните часове на денонощието:
https://i.imgur.com/wBMTsfl.png
https://i.imgur.com/27M7nR6.png

Също така, сходен проблем с премигващата светлина можеш да получиш и от самото изкуствено осветление у дома, тъй като част от светодиодните крушки премигват по 50 или 100 пъти в секунда.
https://youtu.be/CYXq6tZ2nio

Крушките с нажежаема жичка премигват 50 пъти в секунда, но понеже волфрамовата жичка е нагрята толкова силно, че не може да изстине веднага, трептенето се усеща по-слабо. Затова и тяхната светлина е толкова приятна, но и потребяват най-много електричество.

Най-зле се усещат луминисцентните лампи, тъй като тяхното трептене е много изявено и най-вредно за очите поради синия спектър на светлинния им поток. Халогенните крушки също трептят неприятно.

Бих ти препоръчал да си купиш светодиодни крушки Osram, E27, 13W (100W), 1521 лумена, A , Неутрална светлина (4000K):
https://www.emag.bg/krushka-led-osram-e27-13w-100w-1521-lumena-a-neutralna-svetlina-4000k-4052899973428/pd/DSXJD3MBM/
Аз използвам такива и тяхната светлина е приятна, не трептят и са достатъчно ярки за осветяването на голяма стая. Имат 36 месеца гаранция.

Сходни на тях са и крушки "Lightex" с 1280 лумена (има и по-мощни), каквито също използвах години наред, но те са по-скъпи от тези на "Osram" и имат 2 години гаранция.

- Кифлоприземител