Споделена история от Здраве

Храна
Здравейте, момиче съм на 21 години. От около година имам проблеми с храненето. Изпитвам постоянен глад и когато седна да се храня се засищам много трудно. Нямам логично обяснение за това, понеже съм слаба и никога не е било така. Качвам доста трудно килограми може би да съм качила 3-4 кг. , а ям доста. Мисля, че не е много хубаво това и отделно се притеснявам да не кача килограми, въпреки че ги качвам трудно, ако продължавам така рано или късно ще надебелея доста. Отделно смятам, че за тези неща си има причина и се притеснявам и за здравето си. Неща, с които се наяждах преди та дори ми е ставало и тежко от тях в момента не ги усещам изобщо. Не виждам абсолютно никакво логично обяснение на това. Моля, който е наясно с тези неща да каже дали това е проблем и ако да дали не трябва да се обърна към специалист. Благодаря ви!

Коментари

1.   Хипертиреоидизъм, повишен/понижен естрадиол (полови хормони), инсулинова резистентност, твърде много стрес, или пък нормално за 21 години, доскоро си била дете, т. е. може и да си в отлично здраве, ако се чувстваш добре, просто си изтеглила чудесно късметче от генетичната лотария.

2.   Глисти

3.   Кажи какво ядеш и по колко. По принцип трябва да се изпъква стомаха със зеленчуци (най-често), за да се чувства човек наситен, а към тях си трябва месо и въглехидрати като ориз или картофи. Затова много често ще срещнеш например Пилешко пържола с картофи, моркови, тиквички, лук и т.. например на грил.0

4.   Аз, ако бях на теб, щях да видя, дали няма нещо в живота, дето да ме притеснява и стресира. Много народ хапва здраво, когато е под стрес. Аз си мислех, че съм само аз, ама то се окза, че са роднините, приятели и колеги на работа.
Сега, не знам какъв живто живееш и не мога да ти давам акъли, да намалиш стреса, но ти предлагам, да се опиташ НЕ ядеш толкова. Много е трудно отначало, да! Но повярвай ми - много е хубаво, когато поченеш да го правиш и видиш резултатите (или някой друг ти каже, че ги вижда!).

Почни да следиш колко ядеш. Направо си записвай. И не прекалявай. С времето се ограничвай все повече и повече, докато достигнеш нормални нива.

Също така, свири с личния лекар. Не искам да те плаша. Просто поговори с него или с нея, да се види, дали всичко е наред и потърси съвет. Перфектно здрави хора, рядко има и всеки, може да промени нещо и да живее малко по-добре.

5.   Имаш binge eating disorder

6.   Отиди на лекар и си направи изследване на хормоните на щитовидната жлеза. Иначе яж предимно протеинова храна - месо, кашкавал, сирене, тя засища.