Споделена история от Здраве

Помогна ли ви психологът?
От около 2 години съм в депресия на периоди, а напоследък изпитвам и силна тревожност всеки ден, която ми пречи да живея нормално. Замислям се да посетя психолог. Въпросът ми към тези от вас, които са ходили, е помага ли? Има ли смисъл? Знам, че зависи на какъв специалист попаднеш, но аз съм от хората, които са силно скептични към тази професия. Проблемът е, че се чувствам твърде зле и ми писна.

Коментари

1.   На мен не. Психолог, психиатър, хипнотерапевт - най-добрите в града - не ми помогнаха.

2.   Аз мога да потвърдя, че помага, но трябва да намериш човек, на когото имаш доверие, а това понякога изисква време. Избираш един, ако не те кефи - сменяш, докато не попаднеш на правилния професионалист. Освободи се от предразсъдъци, вече се чувстваш зле, какво губиш, ако пробваш?

3.   Ходила съм, на 1 сесия.
Слава богу, жената беше достатъчно коректна да ми каже, че клинична депресия не се лекува толкова лесно и ме прати на психиатър.
Щом си от 2 години така по-добре иди на психиатър.
Лекарствата не са страшни, страшна е депресията.
Има хора, които пият лекарства само по 6 месеца и забравят за депресията - на мен ми трябваха година и половина, преди да ги спра, но както казах - аз бях зле.

4.   Не, не ми помогна..
Това със ходенето на психолог е някаква западна измишльотина, прокарана при нас. Хората преди "демокрацията" бяха народ и бяха психически стабилни. А сега не са народ, защото си кукат сами. На запад това е нормално - имам клиенти комшии тук в Лондон, които не се познават един друг, през две къщи.
Проблема е че стана нормално и в България.

Намери си приятели с които да споделяш, с които да имаш общи дела, мечти, амбиции. Смени начина си на живот, не се затваряй в себе си.

5.   Разбирасе, че е добре да се отиде на психолог, щом човек има депресия.

6.   2, пропусна да споменеш, че всяка "проба" ти струва няколко стотин лв. А качествени специалисти няма и вероятно ще се наложи да смениш десетки и пак не е сигурно, че ще намериш въпреки хилядите потрошени левове и десетките изгубени часове.

7.   За психолога няма да ти помогне особено.
Най- добре е ако искаш да излезеш от депресията да пиеш сокове от моркови, червено цвекло, смутита.
Изклучваш за известно време захарта, белия хляб, фаст фууд също. Повече салати.

Нарушен ти е баланса в червата затова се чувстваш така. Купи си и някакъв пробиотик.
Повече вода и ако можеш да спортуваш нещо ще бъде ok
При мен проработи надявам се и при теб да бъде така. Поне месец два трябва да го правиш колкото повече го правиш ще се щувстваш по-добре.

Гарантирам ти ще се оправиш няма страшно и аз бях така :-)

8.   Не, не ми помогна. Психолог, психотерапевт, психиатър-нищо не ми помогна. Загуба на време и пари за мен лично. Бих посетила в бъдеще пак само при конкретен въпрос може би, за да питам за странично мнение.
Най-важното при депресията е да промениш собствената си нагласа, само това наистина помага.

9.   Ходих преди на психиатър, изписа ми леки успокоителни и преспивателни. Помогна, да. На терапевт не съм бил, не го и препоръчвам, защото съм завършил психология в България и ги знам какви излизат.

10.   Преди се случваше да изпадам в депресии и тревожност, но откакто преминах на безглутенова диета вече 5 години не знам какво е тъжно настроение, безверие, безсилие и безпокойство. Вече не изпитвам вълчи глад. Бях започнала да пълнея буквално от нищото. За 4 месеца свалих 12 кг и никога повече не се върнаха.
Кати ми се яде хляб, ям безглутенов. Има много вкусни и топли варианти на царевичен и оризово-нахутен хляб.
Преминах на солидарна диета, защото живея в домакинство с човек със силна глутенова непоносимост. При мен непоносимост не се откри.
Ако имаш тежък и непреодолим проблем, никакъв психолог или психиатър не може да ти помогне, защото не може да реши проблема. Начинът за справяне е намиране на решение за отстраняване на проблема. Например при тормоз от съученици в училище или при тормоз от колеги в работата - решението не е посещение на психолог, решението е смяна на училището или работата и вдва тогава, ако все още изпитваш болка, огорчение психологът може да ти помогне за смяна на нагласата. Ако си в депресия, защото си сам и нямаш партньор в живота, решението е само едно - срещи с хора - записване на курсове и спорт. Психолог може да ти помогне само за регулиране на самочувствието и придобиване на самоувереност и т. н.

11.   До номер 10-чудно ми е защо изобщо вкарват този глутен в храните? И изобщо каква полза допринася той за хората? Едно време защо не го вкарваха, а днес го вкарват?

12.   Н 11, глутен винаги е имало, просто сега е 3 до 4 пъти завишен особено в брашното. По време на втората световна война още са създали ГМО жито за повече производство заряди глада (официалната версия).
Аз развих алергия към глутен и започнах да се подавам като пълнени пуйка, болки в сухожилия, стави, дори вътре във вените. Стигна дотам да ми затруднява дишането.
От няколко години се храня без глутен, разликата е огромна както за тялото, така и за психическото състояние, права е н 10.
Ако не си крайно алергичен, а да речем с леко неразположение след хранене с глутен (бирата също съдържа глутен) вече си напът да развиеш алергия. Иначе казват, че ако си месиш тестото в къщи и го оставиш 24 ч с маята, самата мая изяжда голяма част от глутена, но не смея да си правя такива експерименти. Купувам си готов хляб без глутен или си приготвям с брашна от нахут, царевично, оризово т. н които не съдържат отровата за тялото ми.
Без значение дали сте развили или не непоносимост към глутен, съветвам всички да го изключат от диетата си. Които вече сме с непоносимост, знаем какво причинява на тялото, колкото и другите към момента да не го усещате.