Споделена история от Здраве

Как вземате болничен от личния лекар?
Постоянно се говори за фалшиви болнични и виждам мои колеги, които излизат без проблем в болничен по 2 седмици. Аз все попадам на лични лекари, които при температура 38. 5 ми казват, че ще се оправя с витамини и стават доста нервни когато ги помоля за болничен. И ако дадат рядко е за повече от 2 дни. През последната година се разболях веднъж и личният лекар с голямо нежелание ми издаде болничен само за 1 ден. Влачих се близо седмица болна на работа, ръководството не даде отпуск и колегите мрънкаха да не ги заразя. Направо не знам какво става. И ето - днес с температура и симптоми отивам при личния лекар и той отказа издаване на лист за деня, но имам предписано лечение, тоест признава, че съм зле. Пари ли искат? Вие имате ли такива проблеми?

Коментари

1.   Дават и без причина болничен ако си им приятел или познат.
Смени си личния лекар. Явно тази е заядлива. Не е нормално да не иска да ти даде. Ти сама трябва да изискваш да ти даде за 1 седмица, така е нормално щом си болна.

2.   Аз пък вместо да си гърмя отпуската винаги си пускам болничен по една седмица през няколко месеца... Натрупал съм 50 дни за 3 години :D Явно зависи от лекаря, аз на моя каквото и да му кажа ми дава.

3.   Не. Даже понякога просто казвам, че ми трябва седмица и тя ми дава болничен. Нищо не плащам. Виж кои са личните лекари на колегите ти и се запиши при тях.

4.   Болничен може да ти даде и лекар различен от личния.
Отиваш на платен преглед и ти дава.

5.   Смени си личния лекар.

6.   Не искат подкоп, според мен. Просто преценяват, че ако е лека наистина може да си е караш така. Не си паднала на легло все пак, да не можеш да си напазаруваш и да работиш. Аз всяка зима редовно кашлям и ме боли гърло, пък си ходя на работа. Ама ако са ти проблем колегите, че ги е страх - казваш им - лекарят каза, че не е вирус, а настинка или казваш на лекаря за проблема с колегите и го молиш за болничен, понеже ти създава проблеми с колектива... ако и това не стане, сменяш личния.

7.   Личният ми лекар никога не е отказвал да ми издаде болничен лист, когато съм била болна. Но аз никога не съм злоупотребявала с това. Друг е въпросът, че понякога е много трудно да се дотътриш до кабинета и да висиш с часове там, вместо да лежиш вкъщи и да се лекуваш.
Првди години пък докато чаках за болнични пред кабинета на личния лекар( преди това бях при специалист, но той нямал право да ми издаде болничен), се заразих с грип.

8.   На мен ми дават, за децата най- вече, но аз не ползвам, защото има кой да ги гледа. Ние сме в малък град и лекарите дават, предполагам в София искат пари, но щом не ти е правил намеци

9.   Имате лекари, които ви влизат в положение. Ако кажа на моята да ми даде болничен, защото имам хрема или просто ей така ще вдигне скандал и ще ме изгони.

10.   Зависи от личния лекар, смених двама идиоти, третия е страшен пич - направления ми дава, когато поискам, а и съм медицинско лице и ако ми трябва специалист и не съм ориентирана при кого да ида направо звъни и ми урежда преглед, случвало се е да съм болна(а аз често боледувам), вика ми пускам ти болничен 10 дни, та аз му мрънкам да не съм болничен или да не е толкова дълго :д. Не ми се е случвало фалшив болничен да искам, защото съм си била винаги реално болна. Медицинското също ми извади безплатно, личната здравна книжка ми оправи за минимални пари. Общо взето си попаднах на готин личен, дано си е все така.