Споделена история от Здраве

Как да се справя със стреса от работата и преди пътуване
Здравейте,

мъж съм в началото на трийсетте, проблемът ми е, че понякога, а напоследък и по-често имам доста напрежение в работата, в следствие на което вечер не мога да спя. Примерно натоварена седмица, първите 1-2 дни се справям, но после стресът се натрупва и започвам да не мога да заспивам.

Лягам си сравнително рано, така че да имам време за поне 8 часа сън, но се въртя, в главата ми непрекъснато има поток от някакви разбъркани мисли и се чувствам напрегнат. Така за цяла нощ ми се събират по 1-2 часа сън, а понякога изобщо не мога да мигна.
Съответно на другия ден съм супер изморен, раздразнителен и в отвратително настроение, работата започва да върви по-бавно защото не мога да се концентрирам и правя грешки, напрягам се още повече и така на другата нощ пак не мога да спя. На следващия ден съм още по зле. Някак избутвам да уикенда и съботата обикновено съм толкова скапан, че по цял ден само лежа и седя без да правя нищо. Ако съм имал планове или уговорки с приятели или роднини съответно трябва да ги отменя, защото нямам нито сили нито желание да правя нещо.

Същото безсъние изпитвам често и когато ми предстои пътуване и трябва да шофирам. В нощта преди заминаването спя малко или изобщо, на другия ден ми се вие свят, боли ме главата, раздразнителен съм и като цяло не се чувствам адекватен да карам 100-150 километра, съответно казвам че няма да мога да отида където съм се разбрал и после всички са недоволни и се сърдят.
Интересното е, че преди ми харесваше да шофирам, когато изкарах книжка обичах да хвърля една раница с багаж в колата и да тръгна на някъде. Не съм имал и някакви кой знае какви премеждия на пътя, но през годините шофирането се превърна в просто една гадна отговорност в допълнение към всичките други, вероятно за това толкова се напрягам, когато сега трябва да го правя.

Въпросът ми е как да спра да изпитвам напрежение и стрес при такива ситуации, как да успявам да се наспивам добре? До сега съм пробвал витамини, магнезий, положителни мисли, чайове и успокоителни на билкова основа, понякога помагат но често не!

Коментари

1.   Опитай се да бъдеш себе си където и да си. И аз бях като теб. Не можеше да ме мръднеш никъде. Отиди в някои голям град да се почувстваш мижитурка и ще ти мине. Препоръчвам Лондон. Там и да се надрискаш в центъра на града на никой няма да му направи впечатление. Тогава ще си кажеш "какво толкова съм се притеснявал". Това е за пътуването. За работата ще ти кажа само едно: "няма незаменими има неповторими". Ако много си слагаш всичко няма да изкараш дълго. Ако се мислиш за голяма работа и че работиш повече от всеки друг също няма да изкараш дълго. Като всяко нещо, трябва да намериш златната среда.
Това е от мен.

2.   Хората са го установили, щастлив е онзи, който ползва хобито си като работа. Щом работата ти те тормози, значи не е за тебе, защо трябва да се измъчваш? Днес сънят ти е разстроен, утре и здравето ти ще пострада. Насила хубост не става, по добре си намери подходяща работа.

3.   Играя игри във виртуалната реалност и така се спрвям със стреса.

4.   Ами просто тази работа не е за теб. Смения, не върви срещу себе си. Не се уговоряй предварително за каквото и да било, няма кой какво да ти се сърди, щом не си добре.