Споделена история от Здраве

Бучка в гърдата
Здравейте!
Пише Ви момиче на 22г.
От известно време може би 9 месеца имам две бучки в лявата гърда. Още в началото като ги напипах веднага отидох при личната лекарка, а тя ме изпрати на мамолог. Веднага отидох и ме прегледа като ми каза, че няма нищо притеснително. Аз отидох разбира се, плачейки от притеснение и той ми каза да се усмихна, че няма нищо притеснително. Погледна ме на ехограф и каза, че има някаква плака. Изписа ми Прогестогел и Геритамин за пиене. Тръгнах си като малко се успокоих, но все пак ме притесняваше и реших да отида на втори лекар в Пловдив. На втория преглед ми казаха същото, че има някаква фиброзна плака и не е нищо притеснително( някаква структура на гърдата ). Каза, че и да се мажа с Прогестогела няма да изчезне ще си остане така. Отново каза, ако толкова се притеснявам да ходя редовно на прегледи.
Въпреки това на мен все още не ми е спокойно, защото не ме боли( знам, че това не е добър симптом). Усещам само напрежение и лека болка преди цикъл.
Моля, за съвет ако някой има повече информация и някакъв опит с такива бучки.
Предварително искам да помоля лоши и груби коментари са излишни, искам съвет и препоръка. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Според мен щом двама доктори ти казват, че няма нищо притеснително значи е така. Хубаво е, че си потърсила второ мнение. А щом вече са минали 9 месеца и нямаш други симптоми значи всичко е ОК.

Все пак може да посетиш и други специалисти, но резултата мисля че ще е същия! :) Успокой се!

2.   По принцип, се прави и рентгенова снимка, която се разчита. Тя се пази за следващо сравняване.
Има млечни жлези, които поначало са с фиброзна структура, което не е рак. През 6 месеца можеш да ходиш на лекар за твое спокойствие.
Друго не мога да ти кажа, не съм лекар, но от 25 години имам такива проблеми.
Имаш ли случаи на рак в родата?

3.   Послушай №2, прегледи на 6 месеца и води здравословен живот, с чиста храна взета от село.

4.   Имаш мастопатив. Всяка трета жена я има. Потърси доц. Гаврилов - София с изключително голям опит е. Ехографията ърябва да е при много добър соециалист.

Най-сигурно е ЯМР на гърди, но се прави с контрастно вещество и ценара му е над 500 лв. Отделно трябва да посетиш алерголог и да те изследва за алергии към контрастното вещество. В повечето случаи часовете по здравна каса са изчерпани и ще трябва да се бръкнеш още 80-100 лв. Русковано е да се подлагаш на изследване с контрастно вещество, без да си правила тест при алерголог.

Мамографът не обхваща всички зони, а само тези, които защипва и е ужасно болезнен.
Редовното проследяване на ехограф един или два пъти годишно е задължително.
В повечето случаи няма нищо притеснително и тези образувания си остават доброкачествени за цял живот.

5.   Имам подуване подобно на бучка под едната подмишница, било е станало от врастнал косъм казаха. Стоя си вече 1 година и повече така въпреки мехлемите, които ми изписваха. Била съм вече при 3 лекари, всички казват, че не е опасно, но и аз малко се тревожа да не премине в нещо злокачествено.

6.   Здравей.
Аз съм на 25г. и имам подобна история, но с киста. Откриха ми я случайно, защото имам проблеми с цикъла и бях тръгнала на редица изследвания. Та, когато ми я откриха бях като теб - много притеснена, плачех, търсих 3, 4, че и 5 мнения от различни лекари. Всички ме успокояваха, казват че има момичета и жени, на които целите гърди са в кисти и образувания. Най-вероятно това ти е първата такава "диагноза" и го свързваш с най-лошото, но лекарите не са ни толкова безхаберни. Ако има нещо, дори и най-малкия повод за притеснение - бъди сигурна че веднага щяха да ти назначът още изследвания. Просто ходи на редовни прегледи (моите са през 6м), живей си живота и не се плаши. Та ти още си малка :) Силни прегръдки, your pal G ♥️