Споделена история от Здраве

Ако отслабнеш, това непременно ли ще те направи по-здрав?
Хората с наднормено тегло са изложени на по-голям риск от определени заболявания, или поне така се твърди. Но рискът винаги си го има, дори и да свалиш 30-40-50 кг. Дали пълнотата е стопроцентова гаранция, че ще те връхлетят куп болести? И слаби хора имат диабет, получават инфаркти, инсулти и тн. Едната ми баба, например, получи инсулт, а беше кльощава. Защо винаги по презумпция дебелите са считани за по-рискови? Не е ли това отчасти и дискриминация?
Има ли смисъл изобщо да се отслабва? Това не е лесен процес, отнема време и често хората се невротизират излишно, вманиачавайки се да свалят килограми, понеже някой бил казал някъде, че трябвало, иначе си щял да получиш диабет и какво ли още не. Навярно отслабването си има предимства, но заслужава ли си винаги?
Учените откриват непрекъснато нови твърдения, противоречащи на вече установени. Значи не може да им се вярва винаги. Преди са мислели, че холестеролът в яйцата е вреден, сега пък бил полезен. Попадали са ми дори сведения, че всъщност дебелите хора били по-защитени от инфаркт. На кое да вярваш?
Ами хората, които успяват в живота, въпреки килограмите? Има една дебелана модел, Тес Холидей, много нашумяла последните години. Тя се е издигнала, въпреки че не е манекенка. Гледах по ютуб за нея и жената определено не изглежда, сякаш килограмите й я притесняват. Хипотетично може някога да се разболее заради тях или да живее по-малко, но тя явно се харесва и приема, поне за пред камерата.
Редно ли е и нужно да се внушава на дебелите хора, че на живот и смърт трябва да отслабнат? Нямат ли право все пак да се приемат? И в крайна сметка не отиваме ли всички на едно място един ден? Слаби, дебели, никой няма да живее вечно. Мисълта ми е, че поначало нямаме гаранции за нищо, а животът е един и е кратък. Невинаги може би трябва да се мъчим да постигнем нещо, дори околните да ни поучават, че трябвало, и да си пилеем ограниченото време на този свят. Ако някой например ти внушава, че трябва да си отрежеш пръста, да скочиш от скала или друго безумие, повечето не бихте се поддали, нали?
Нека дискутираме по тези теми.

Коментари

1.   Тук става въпрос за вероятност и процентово съотношение. Тук можем да оставим науката да си каже думата. Има статистики, ясно показващи, че дебелите хора са в пъти по-склонни да развият болести. И да, може и да има слаби, които са зле, но това вече е въпрос на ген и колко организмът ти е предразположен за болести.

2.   Търсиш ли оправдание да си "дебел" или искаш научен отговор??? Как така било "дискриминация", ако почива на научни факти? Инсулт може да получи всеки и не е толкова до това дали си дебел или кльощав! Но виж инфаркт в доста по-голяма вероятност могат да получат дебелите хора, тъй като им са запушени артериите от холестерола. Това не е дискриминация, а доказан НАУЧЕН ФАКТ! Когато си с наднормено тегло затормозяваш доста от органите си, например сърцето, ставите и т. н. Никой не ти е казал, че трябва да си "кльощав". "Кльощавото" също има болести, които са присъщи на това положение са липса на витамини от недохранване и анемия, остеопориза и други

3.   М30

Научно доказано е и статистиката го потвърждава.

При наднормено тегло (BMR 25% ) масово се наблюдават сърдечни проблеми и черния дроб поради омазняването си започва да работи по трудно % за отключване на сънна апнея е много висок

Ако затлъстяването болестна причина, т. е. здрав човек е с наднормено тегло, всичко е в недостатъчното движение и небалансираното хранене. Дори не е нужен спорт за да си със нормални килограми.

Бях с наднормено тегло през цялата гимназия университет до около 25-26 година, когато се заех да науча повече за храната, макро и микро нутриентите и след това проследих какво ям в ежедневието си. Промених си храненето на 90% и мога да ви кажа, че започнах да живея тепърва живота си. Придобих самочувствие, имам цели в спорта и в храненето, водещи съответно в резултати за тялото и психичното ми здраве. Което доведе до доста положителни промени и в другите аспекти на живота ми.
Единственото трудно в цялата работа, бе началото и мотивацията за постоянство. Като видиш първите резултати, тези неща вече стават желани и всичко се случва доста лесно.

И помнете, че всичко зависи от вас!
Успехи, дано съм помогнал.

4.   М30

Научно доказано е и статистиката го потвърждава.

При наднормено тегло (BMR 25% ) масово се наблюдават сърдечни проблеми и черния дроб поради омазняването си започва да работи по трудно % за отключване на сънна апнея е много висок

Ако затлъстяването болестна причина, т. е. здрав човек е с наднормено тегло, всичко е в недостатъчното движение и небалансираното хранене. Дори не е нужен спорт за да си със нормални килограми.

Бях с наднормено тегло през цялата гимназия университет до около 25-26 година, когато се заех да науча повече за храната, макро и микро нутриентите и след това проследих какво ям в ежедневието си. Промених си храненето на 90% и мога да ви кажа, че започнах да живея тепърва живота си. Придобих самочувствие, имам цели в спорта и в храненето, водещи съответно в резултати за тялото и психичното ми здраве. Което доведе до доста положителни промени и в другите аспекти на живота ми.
Единственото трудно в цялата работа, бе началото и мотивацията за постоянство. Като видиш първите резултати, тези неща вече стават желани и всичко се случва доста лесно.

И помнете, че всичко зависи от вас!
Успехи, дано съм помогнал.

5.   Ще попитам само един въпрос…
Виждали ли сте дебел столетник? Не мисля…

6.   Не е престъпление да си дебел или грозен, но ако не си - живота ти ще е по-добър.

7.   "Нека дискутираме по тези теми. "

Аз бих дискутирал за това колко падна IQ-то в тая дръжава да се пускат толкова неграмотни "теми"...

8.   От моите наблюдения с напредването на възрстта хората в по-добра физическа форма/по-слабите са значително по-здрави.

Говорим примерно за над 60 годишните. Иначе повечето млади хора са по принцип по-здрави, заради младостта си независимо дали са пълни или не.

Въпреки това е добре човек да полага грижи за себе си - 2 или 3 кратки тренировки седмично не костват нищо, освен малко воля

Да се яде здравословно също не е голям въпрос, стига да имаш пари и да може да си готвиш, всичко е въпрос на навици!

Т. Т.

9.   Аз не съм видял дебел столетник, не знам за теб.
Никой не е казал, че е лесен процес.
Интересно ми е кои са тези лекари, които твърдят, затлъстяването е здравословно? Мога да си представя да е така само ако оцелееш в някоя самолетна катастрофа и дълго време караш на веганско докато те спасят...
Да, килограмите не са пряко свързани с инсулта, но са предпоставка. Когато си по-пълен, кръвообръщението се влошава, обикновено получаваш и хипертония, както и имаш повече мазнини в кръвта, всички от които рязко увеличават шанса за инсулти, инфаркти и тромбози.
Диабетът е по-комплексен (зависи и от типа), но отново наднорменото тегло косвено допринася за развитието на заболяването.
Дискриминация винаги ще има - свиквай с фактите от живота. Ако се зачетеш в повечето теми тук, масово никой/я не търси подобен партньор. В животинското царство също не можеш да видиш разни плондири (обикновено те първи отиват в търбуха на друга животинка). Това си е чиста природа, а че някой/я евентуално ти казал/а личните си предпочитания (особено ако е медицинско лице, което ти си потърсил/а за съвет), далеч не може да се брои като "дискриминация". Истинските форми на дискриминация са расова, религиозна, междуполова и най-вече според социалния статус.
В Америка, дебелите г*зове са на пиедестал и друго обяснение не ти трябва за "успеха" въпросната мома. Други подобни (и по-"успели") са Кардашанките. Това не е единичен случай.
Темата първоначално беше за връзката здраве-затлъстяване и не ми се коментира до колко затлъстяването и успеха са свързани, но с примера горе дадох насока. Ако ти се правят пари от сланини, ориентирай се към реализация като инфлуенсър(ка) в Северна Америка, защото на другите места не е толкова модерно.
Като човек страдащ от този проблем близо 20 години (оправих се преди 5), смея да твърдя, че никой (освен роднини и някои лекари) не ме е юркал да отслабвам и смятам, че това е така за повечето хора. И аз имах подобна фобия от погледи на другите, смятах, че винаги ме коментират и т. н., но се оказа далеч от истината. Като вече съм от другата страна на барикадата, изобщо не ми се е случвало да заглеждам по-пълни от мен по какъвто и да е повод. Смея да твърдя, че повечето хора са така и не се отнасят злонамерено. Даже смятам, че това усещане е своебразно вътрешно убеждение, че нещо не е наред с теб и трябва да се опиташ да го промениш. Аз не отслабнах за никой друг, освен за себе си - това как се чувствам сега спрямо колко ми беше зле преди това е нещо, което не бих заменил за колкото и да е пари. Като бях на 15 се чувствах като на 40, сега съм на 30, а се чувствам както си представям, че един здрав, 15-годишен би се чувствал. Бях се закучил много здравословно, но сега вече се закрепих (с постоянно поддържане, но все пак е факт).
От раждането си човек върви към гробищата, но сам си задава темпото - едно е да тичаш натам (водейки нездравословен начин на живот), а друго е да пълзиш. Тук изключвам всякакви външни фактори, които не зависят от човека (напр. инциденти на пътя, в работата, войни, епидемии, просто някой да те гръмне/намушка и др. ) и биха ускорили процеса.
Само от теб зависи дали искаш да отслабваш или не. Ако нещо ти е комфортно, няма смисъл да го променяш.

10.   Харесва ми гледната ти точка. Да и аз не разбирам защо трябва да отслабваме, защо не може да ги приемат наднормените хора като нормални... защо се наложи тази тъпа мода всички да сме слаби като пръчки и дъски, да гладуваме цял живот и да се измъчваме цял живот с теглото си и да ни се подиграват когато надебелеем... едно време не е било така и е трябвало жената да е дебела, защото означава, че е по-фертилна, чувала съм, че оперните певици също трябвало да са дебели, за да им излиза гласа по-добре... някога дебелите жени са били идеала за красота, а не слабите...
Когато се разболеят от нещо, чак тогава напълняват хорат също и дори не е от храната пълнеенето им...

11.   Да го кажа така- наднорменото тегло е болестно състояние, за мен по- скоро е свързано с емоциите и психиката. Най- бързият и най- лесният начин да си оправиш настроението е като си хапнеш подобаващо. Задължително психолог, който да намери причината за лакомията и липсата на положителни емоции.
Ти да не си онази, дето си изтри темата и дето си мислеше, че е ниска?

12.   Дебелината определено е проблем в много посоки. Никой не харесва дебели хора. Те са с ограничена активност, не им стоят добре дрехи, срам ги е да се съблекат, избягват активности, спорт, туризъм, при кандидатстване за работа винаги ще предпочетат по-добре изглеждащия, сексът е затруднен, забременяването също. Дебелите хора са дебели по медицински причини, които са доста комплексни. Това, че някой слаб човек умира, не отменя по-голямата вероятност на пълния да умре преждевременно. А, ти ако искаш си философствай.
Една дебеланка

13.   Прав си, аз пък познавам много жвни свалили екстремно 20-30 кг. за кратко със страшни дефицити. Отслабват след раждане - после си разбутват организма, отключват болести, липсват им витамини и подобни. Бързат да отслабнат неправилно, чули че Пена свалила 20 кг за 2 месеца и те така. И двете крайности са зле, особено рязко напълняване или отслабване. Да и моя баща беше кльощав с ниско кръвно, 2 инсулта получи и подагра имаше. Човек и да има добър ген и метаболизъм няма да напълнее, ако се тъпче с боклуци, но пак си ги има пораженията. Само дето никой няма да заподозре че слаб човек е изложен на такъв риск.
И да има човек супер метаболизъм и тяло, пак може да боледува.
На една торта се загледах в етикета, преброих 20 Е-та. И слаб и дебел все ще страда от тия гадории.

14.   Ако не ти се полагат усилия и си търсиш оправдание, твоя воля, самоуспокоявай се, че си ок. Той и Чърчил е пушел като комин, а е доживял до 90, въпросът е колко са като него. Нещо за статистика да си чувала? Да, то и 50 килограмовите се разболяват, но колко често?
Доста зависи колко килограма имаш за сваляне, не е все едно дали си 80 кг, 100 или 120. Имах пред очите си много лош пример за дебел, направо затлъстял човек, който накрая 2 крачки не можеше да направи без да реве от болки заради проблеми с гръбнака и ставите, отделно със сърцето :-( Така че да, много е лошо да си дебел и отпуснат, особено на стари години. Докато си млада, ще си ок, после не те очаква светло бъдеще.

15.   Искаш да кажеш, че си ок да си 200 кг, дори и да си без никакви други здравословни проблеми??? Това не е ок. Хората трябва да имат добра фигура на първо място, за да са здрави, а на второ, за да са елегантни.

16.   Водата е мокра да. Дали си 100КГ или 30КГ си опрделено физически негоден и органите ти едва смогват и в двете крайности. Същото като се храним с боклуците, които продават днешно време, само дет има по-бавен ефект. В гугъл има толкоз инфо, вместо да почетеш пускаш такива теми...

17.   12 Не всички дебели са мързеливи. Топ 3 на най-мързеливите жени които познавам са супер слаби. Ще се разкапят от мързел.
Познавам една пъргава дебелана-не яде много(поне пред хората) и не се спира, вечно в движение. Иначе тежат и ограничават кг., но всичко е до темперамент.

18.   Аз не се интересувам другите колко са дебели. Но, много добре мога да си представя слаб и дебел човек как се чувства. Преди много години във випуска ми имаше само 2 едри деца, доста набухнали. Сега се загледайте в децата по улиците. Еми, направо са като свинята майка. Такъв човек на 20 е в това положение. Какъв ще бъде на 40-60-80? Иначе, на мен какво ми дреме за личното състояние на другите? Нищо.

19.   Авторе прав си гаранция за нищо в този живот няма, нито дебелите, нито кльощавите имат гаранция за каквото и да било. Не ги слушай тези дето ти говорят че дебели столетници нямало, защото реалността е че 99, 9% от кльощавите също не достигат сто години и тези дето ти ги говорят също нямат гаранция за дълголетие. Няма дебели столетници, защото преди 80 години не е имало количествено дебели хора заради глада предизвикан от ВСВ, при липса на храна как да има дебели и как те да станат столетници? Иди питай столетниците колко от неговите набори на младини са били над 100 килограма! Може да ти каже че в съседното село е имало един, е как искаш при такова процентно съотношение точно този един да достигне 100 години?
Най-важното в този живот е да се чувстваш добре със себе си, пък какво щели да кажат другите не е важно, защото повярвай на никой от тях не му пука дали утре ти ще си жив. Обясняват ти се какво да правиш за да "запазиш здравето си" сякаш им пука, но само след 5 минути са забравили за теб и ги интересува единствено те да са излезли "по-знаещите" от разговора. Удовлетворени се чувстват само ако ръсят акъл, как да си здрав все едно те имат гаранции че няма да се разболеят от болестта с която те плашат, или сякаш имат гаранции че точно те ще станат столетници.

Според мен в днешното общество има повече дебели хора по няколко причини. Първата е защото храните до които имаме достъп не съдържат достатъчно количество витамини и минерали и тялото борейки се да получи достатъчно количество от даден минерал те кара да ядеш количества. Например преди 100 години една ябълка се равнява на точно 16 броя днешни ябълки по минерализация и витамини, това важи и за всички други растителни видове. Затова преди 100 години, човек изяде една ябълка и не чувства глад цял ден, затова са казвали „една ябълка на ден държи лекаря далеч от мен“ за тогава максимата е била вярна, но днес не е. Днешните торове и препатрати карат дърветата да раждат плодове които само приличат на ябълка.
Втората причина е че днешното общество отглежда децата си в прекалено защитена от емоции среда, главно заащитена от лоши емоции и младите хора не са свикнали да преживяват негативни емоции, когато им се наложи, ги преживяват прекалено емоционално и прибягват до хранене на вкусни неща което да им достави серотонин в неприятния момент, колкото по пазено от негативизъм е едно дете, толкова по вероятно е то да прибегне до напълняване още в ранно юношество, когато се сблъска с неговите си детски неприятни изживявания.
Мога да продължа но за днес авторе ти стига толкова друг ден ще говорим ще е то дискриминация.

20.   Ако си дебел и отслабнеш - ДА, непременно ще подобриш здравето си. Ако не си дебел и отслабнеш вече е друго. Ако си слаб и отслабнеш едва ли ще подобриш нещо.

22.   Едно време през гнилия социализъм, нямахме ни едно дете в класа което да е с наднормено тегло. Най много в целия випуск да е имало 1 - 2 деца по пълнички. Сега е масово явление. Сами си правете изводите. Тъпчат се от малки с всякакви боклуци и сладки неща. Каквото и оправдание да търсите затлъстяването е болест, не само за отделния индивид, но и за обществото като цяло.

23.   Първо има разлика в понятието дебел. Едно е да си 80 кг при препоръчителни 70 за твоя ръст, друго е да си 180. Във вторият случай ще подобриш здравето си ако отсрабнеш и е крайно препоръчително да го направиш. Докато едни 5-10 кг отгоре не са чак такъв проблем. Освен това хората сме различни и организмът ни е различен. Някой 100 кг може да е много по-здрав от някой 50 кг. Така, че слаб=здрав и дебел=болен не винаги важи. Важното е да се чувстваш добре в тялото си без значение дали си няколко килца отгоре или отдолу от тъй нар. норма. А и като казах норма, тя също не важи за всички. Има куп снимки из нета на хора с еднакъв ръст и кг, които изглежда коренно различно. Примерно две жени, ръст 165, 60 кг. Едната спортува активно и е само мускули, другата не става от дивана и е отпусната. Не ти се вярва, че са с еднакви кг. Така, че пак повтарям най-важно е не какво показва кантара, а как ти се чувстваш добре.
А иначе, за съжаление, можеш да се разболееш без значение от килограмите. Има куп други причини, стрес, некачествена храна, пушене, алкохол...

24.   Умерени килограми е точното нещо, има кростренажори, фитнес.

25.   Нз за това, че нямало дебели столетници... ама съм чувала за млади жени, които са умрели от анорексия или са ги спасили от анорексията в болниците... така, че не мисля, че по-слабите хора живеят по-дълго от дебелите...

26.   Рисковете от диабет, проблеми със сърцето, високо кръвно, проблеми със ставите от тежестта са процентно по-високи при хора с наднормено тегло. Това е научен факт, а не дискриминация.
Факт е, че може един 60 килограмов човек утре да умре, а друг 120кг да го надживее с 5-10 години, но процентно шансът е по-малък.
Аз съм мъж на 31 години, като юноша бях с наднормено тегло. На 20г бях стигнал 115кг. и имах леко високо кръвно налягане. Дори доктор ми беше предписал хапчета за кръвно. Хванах се в ръце, започнах да спортувам и да се храня нормално и вече от години поддържам 80кг телесно тегло. Кръвното ми е перфектно и не пия абсолютно никакви лекарства. Така че на гърба си съм изпитал плюсовете от това да си в нормата с килограмите.
Майка ми е на 70г, слабичка, винаги се е хранила нормално, не пуши и не пие. Има някои проблеми, но като цяло е в нормално за възрастта си състояние.
Сестра й е на 68г и е с наднормено тегло, яде доста, пуши и пие. Същата има стенд на сърцето, едвам става от стола и пие една камара хапчета, дори мисля че се води инвалид.
Някои хора с наднормено тегло имат хормонални дисбаланси, Хашимото и подобни, и ги оправдавам, не им е леко. Но друга част от пълните хора (какъвто бях и аз) са просто обсебени от храната и вредните навици.

27.   Номер 25, бъркаш слабите с кльощавите. Хората (най-често жените) с анорексия са кльощави. Има разлика между слаб и кльощав. Кльощав е вечно грозно и нездравословно слаб. Това е много лошо. Иначе няма нищо вредно и грозно н това да си нормално слаб.

28.   Всяка крайност е лоша... да, не трябва да сме прекалено пълни, но не трябва и да сме прекалено слаби, защото и за двете си има болести... мисля, че обществото акцентира много повече върху пълните хора и пренебрегва прекалено слабите...
Трябва да е нормално теглото за ръста на човек. И все пак не може все всичко да ти е под контрол с теглото... някой хора имат болести (Хашимото, високо ТСХ примерно), които причиняват наднормено тегло (така, че може да не е от преяждане тогава), и изобщо не е смешно...