Споделена история от Здраве

Няма смисъл
Здравейте, М на 30 години съм. Накратко моята история:
Откакто се помня страдам от обилно изпотяване на цялото тяло (хиперхидроза), като казвам на цялото значи от долу до горе тече вода от мен от сутрин до вечер без причина. Изключително много влияе на начина ми на живот (ако може да се нарече така), защото избягвам абсолютно всякакви контакти с други хора, точно поради тая причина. Не ми се изброява още колко проблеми имам следствие на това. Пробвал съм какво ли не и няма ефект, имал съм дни дето цял ден нито капчица пот не пада от мен ( тогава се чувствам истински жив, но за кратко) Живее ми се, много, но това просто ме убива.
Има ли тук някой които е преминал през това или има познат дето има същия проблем, или пък някой с идеи да си помогна някак?
Отчаян съм и с всеки изминал ден губя желание за живот.

Коментари

1.   Днеска цял ден се потих, щото живея до екватора. Отиди някъде, където всеки се поти.

2.   Предполагам е вродена хиперхидроза. Предава се по наследство с 50% вероятност, около 2% от хората страдат от това в различна степен. При локализирана хиперхидроза помагат антиперспиранти, йонтофореза, ботокс, микровълнова или лазерна епилация на потните жлези.
Но при генерализирана хиперхидроза ефикасна е само системната терапия с медикаменти като бета-блокери или антимускаринови антихолинергици. Аз имам опит с последните и съм доста доволна.
В държавата където живея от десетилетия предписват при хиперхидроза лекарство с активно вещество „methantheline“ който не прониква в ЦНС и има само периферно действие. В други държави като САЩ терапират с подобни медикаменти на базата на „glycopyrrolate“ или „oxybutynin“.
Аз пия 1 таблетка сутрин на гладно и следващите 3-4 часа съм приятно суха, почти не се потя повече от нормалното дори при стрес и напрежение. Половин час преди обяд пия 2-ра таблетка която ме държи до следобяд, когато евентуално пия 3-та таблетка за приятно суха вечер в социална среда. Единственото странично действие при повечето хора и при мен е пресъхване на устата, но това не е особено голям проблем когато имаш вода под ръка.
Съветвам те да потърсиш добър дерматолог или невролог с опит в тази област с чиято помощ да тестваш подходящи бета-блокери и/или антимускаринови антихолинергици. Преди стресови ангажименти допълнително помагат леки седативи които противодействат на порочния кръг „стрес -> потене -> стрес“.

Решение винаги има и който търси намира.
Успех!

3.   Автор:
Номер 2, би ли ми дала конкретни имена на лекарствата, които пиеш и виждаш че има ефект.

4.   От номер 2 - тук в Германия ползвам Vagantin и ми действа добре. Цената е сравнително висока, но 90% се покрива от здравната каса. Опитах също Sormodren - не ми понесе, той прониква в ЦНС и има силни странични ефекти за разлика от Vagantin. Има и други подходящи медикаменти на базата на „glycopyrrolate“ и „oxybutynin“, но тук не ги предписват. Има доста полезна информация по темата на портала "sweathelp". Успех!

5.   Здравей. Първо да кажа, че нямам хиперхидроза, но лятото се потя защото просто си е мега жега.
Това което ми помага на мен е зелен чай.
Пия сутрин и на обяд по една чаша.

6.   Да не ти пука, вземи си таблетки против изпотяване, отиди на лекар да ти предпише, които са подходящи за теб, живеи си живота.