Споделена история от Здраве

Въпрос специално към жените
Задавам въпроса само към жените защото съм сигурен, че едва ли ще има мъж който може да отговори. Аз съм на 23 години, а приятелката ми е на 19 години. Имаме връзка вече две години. Проблема е, че за тези 2 години приятелката ми още не е имала менструация. Зная че доста момичета получават първата си менструация още на 11 или 12 години. Питал съм приятелката си до сега никога ли не е имала менструация и тя ми отговаря твърдо НЕ, не съм имала. Чудя се как е възможно това и въобще не мога да си го обясня. Зная, че има жени които никога не са раждали или както ги още наричат ялови, но те имат ли менструация или са като моята приятелка без мензис. Може ли някоя от вас, много ви моля, да ми обясни защо приятелката ми няма мензис. Много ми е странно това и никога до сега не съм чувал за подобни случаи. Казах на приятелката ми да сподели с майка си и ако трябва да отидат на лекар специалист и да и направят пълно щателно изследване. Тя обеща да сподели с майка си този неин проблем. Когато това се случи и проблема е установен и тя го сподели с мен аз ще ви отговоря за резултата.

Коментари

1.   До сега много одавна е трябвало да сподели с майка си и да отиде на лекар, дори без да споделя майка и би трябвало да знае, че момичетата се развиват бързо и менструация имат от 10, 11, 12 годишни. Това да си "ялов", няма нищо общо с менструацията. Има жени който не могат да имат деца и имат проблеми със зачеването, но имат мензис. Да а отиде при специалист и не, майка и, а Вие идете с нея, още утре.

2.   Сестрата на моя позната също нямаше, та се наложи да пие хапчета, за да предизвика менструацията. Не пие ли хапчето, не ѝ идва. Твоята приятелка не е трябвало да чака досега, все пак е на 19, а на повечето вече им идва на по 12 като са. Нека сега се вземе в ръце и иде на лекар, за да ѝ кажат причината.

3.   Ако е много слаба тогава отговорът на въпросът ти е нисък процент подкожни мазнини.

4.   Да посети специалист, той ще каже какво да се прави.

5.   Странно ми се вижда момиче на 19 и майка мй да са толкова неуки, че да не вдянат, че има проблем. Любимата с майка си да отиде на гинеколог и да опита да се лекува. Защото така деца няма да види.

6.   Какви са тия масови идиотщини на 12 години им идва само на дебелите момичета.

На слабичките е по-късно.
Аз например - на мен ми дойде за пръв път, като бях на 14 г. и 5 месеца.

7.   Някои жени се развиват по-късно. Знам за 17-годишни да имат за първи път. Но при приятелката ти вероятно има някакъв проблем. Трябва да се консултира с лекар.

8.   Според мен не е нормално! За пръв път чувам за такова нещо. Аз съм на 20 и имам цикъл от 6 години, спомням си, че на мен ми дойде най-късно на 14, на другите им беше дошло на 11-12-13.

9.   Как така не е отишла на лекар още като е минала 16г? Майка й не се ли интересува? На мен ми дойде веднъж в 7-ми клас, три дни течеше леко и след това почти година нямах менструация, разбира се, че отидох на лекар преди да дойде окончателно. Нямах някакви проблеми, просто не бях достатъчно развита. Но майка ти да не се интересува.. Да не говорим, че тя самата трябва да се усети, че нещо не е наред. Правите ли секс? Да не ми да има имперфориран химен или кисти? Това трябва да каже лекар.

10.   Може и да те лъже... не е нормално никога да не й е идвало досега. Най-късно им идва някъде на 16.
Или я е срам да споделя такива неща с мъж.
На мен ми дойде на 12, после почна да ми спира и стана нередовен когато бях в гимназията и ми изписаха противозачатъчни, за да ми го предизвикат, но после спрях хапчетата и пак спря да ми идва редовно... после нямах цикъл
за 2 години като студентка и се оказа, че имам доброкачествен тумор на хипофизната жлеза пролактином (откриха го като завърших), които се предизвиква от много стрес... така, че трябва да отиде да се прегледа
на ендокринолог, защото не се знае каква болест може да има (може и рак да е)... някои жени си спират цикъла като са на
противозачатъчни без почивки, но не знам дали е здравословно понеже вървят против природата си.
Знам, че на жените много им се иска това да е нормалното състояние на жената (без мензис), уви природата не е отредила така да бъде и не се интересува от нашето мнение и неудобства. Без цикъл също така не може да прави секс, няма желание за секс, не може да забременее и има деца и тн. Влияе лошо на психиката също да си без цикъл за дълго. Мисля, че менструацията все още е тема табу за съжаление (особено в България), но не виждам защо жените трябва да си мълчат и да се прикриват. Всяка жена си има цикъл.

11.   До номер 6... чувала съм и други да казват, че им е дошло за пръв път на около 12... някой и на 10 даже им идвало в другите страни... хормоните бушуват тогава, защото навлизаме в пубертета...
Тия, който им идва по-късно са бавно развиващи се... или нещо хормоните им не са балансирани...

12.   Номер 6, никога не съм била дебела, а когато ми дойде тежах 43 кг и бях на 11 години. Генетично е и няма връзка с килограмите. И на леля ми, и на майка ми им е дошъл цикъла на 11 г.

13.   Номер 6, кога ще дойде менструацията зависи от развитието, наследствените гени и др. Имам 2 приятелки, на едната и дошло като била на 10, била е около 30 кг, на другата пак тогава, не съм сигурна колко е тежала но със сиругност под 35 кг. Това, че на вас Ви е дошло по - късно е заради гореизброените фактори.