Споделена история от Здраве

Коригиране на зъбни деформации
Здравейте!
На 21 години съм и от малка имам проблеми със зъбите, които не съм лекувала. По принцип зъбите са ми леко криви, но по-проблемна е горната челюст, която е малко изпъкнала и единият от двата предни зъба е напред, като леко се застъпва с този до него.
Изчела съм много материали за брекети, алайнери, шини, трейнери и пр. Навсякъде пише, че най-ефективни са фиксираните апарати (брекетите), но те са страшно скъпи. Има и техни по-евтини заместители - снемаемите апарати. Дали може да се поставят такива само на едната челюст?
Вие имали ли сте такива проблеми, какви са по-евтините варианти за изправяне на зъби и колко са ви излизали като цени? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Моите като дете изправиха с най обикновени шини
Плюса им е, че могат да се махат. Не изправят по-зле от брекетите.

2.   Снемаемите апарати са за деца и тийнейждъри до 14-15 годишна възраст. Ако става въпрос за разширение на горна челюст, понеже това изпъкване на предни зъби често е съпроводено с компресия/стесняване на горна челюст, Веднъж срасне ли небцовият шев на горна челюст, тези апарати губят смисъла си. Можеш евентуално да ползваш такъв, но лечението ще е камуфлажно в най-добрия случай - само зъбите ще се пренаредят някак без да се влияе на развитието на челюстите. Но общо взето тези апаратчета - функционални апарати са за подрастващи. Трябва ти или лечение с брекети или алайнери. За здраве пари НЕ СЕ пестят. Това ти е здравето и още повече - самочувствието.

3.   Брекетите имат вариант и на изплащане да се поставят. Имат и договори с банки. Разучи нещата. Не отлагай :). Дори металните са супер готини, с такива съм аз. Не са ми определили фиксирана цена, така че платих 400 в началото и след това по 200 лв на ходене, но не ми е задължителна тази определена сума.

4.   Сменяемите апаратчета са за деца до 12 г. ти вече си за брекети или алайнери. Намери клиника с вариант плащане на вноски и действай!