Споделена история от Здраве

Съвети за критическата възраст
Здравейте, обръщам се към жените, които минават или са минали през периода на менопаузата с молба за съвет и мнения. На 46 г. съм и от три месеца цикълът не идва. Промените започнаха при мен от преди една година. Започна да ми прескача цикълът, овлажняването почти изчезна и гинеколажката ми изписа дуфастон / прогестерон/ Пих 5 хапчета и след това една година имах цикъл. После пак започна да прескача, приех още веднъж дуфастон, но този път дозата имаше ефект 3, 4 месеца и така до момента, в който не ми е идвал цикълът от началото на юни, тази година. След като му мина действието обаче нещата пак задълбаха. Имам чести топли вълни и изпотявания, които нощем ме побъркват, не мога да спя като хората. Въобще чувствам се психологически половин човек. Потиснато настроение, сухота във влагалището, изпаднах в някаква дупка. Не е ли рано на 45, 6г.? Около мен приятелките ми на същите години още нямат такива проблеми, и общо взето с които съм говорила някъде по-скоро на 50, 50+ се случва това. При вас кога стана и имате ли изразени симптоми? Чудя се дали има смисъл отново да приемам хормони или да оставя така, както е решила природата. Не знам как да си помогна най-вече за психиката, защото съм станала някак депресирана и апатична, нищо не ме радва. По препоръка пия Климениум, уж заради топлите вълни, но за сега след един блистер още не мога да кажа дали ще има ефект. Въобще ще се радвам да споделите вашия опит. Благодаря!

Коментари

1.   Купи градински чай на хапчета... ефекта при мен беше поразителен, преминах през този период нормално.... и не се отчайвай, това е нашия живот, ще си го изживеем, МАМКА му...

2.   И аз мисля, че е рано. На 49 съм и цикълът ми винаги в бил редовен през 28 дни. От изследванията лекарите твърдят, че още няма изгледи за критическа.
Спри цигарите и алкохола.

3.   Че ти какво искаш? До 100 години да имаш цикъл ли? На 46 даже си е много. Повечето жени им свършва в края на 30 те и в началото на 40 те години. Просто го приеми че вече не си първа младост и толкова. Ако можеш прави секс за удоволствие, ако ли не намери си хоби с което да заместваш сърбежа, който ще е много голям във всяко едно отверстие.

4.   Далеч съм от менопаузата, но предвид професионалната ми насоченост съм запозната.
Вие сте в пременопауза.
Препоръчвам да прочетете книгата на Лора Брайдън, преведена е на български от издателство Ардем.
Мнението ми за Климениум е негативно, защото съдържа фитоестроген, което изобщо не ви е необходимо. В пременопауза има рязък спад на прогестерона. Имам негативно мнение и да синтетичните хормони.
Препоръчвам са четете във фб групите на Рей Пийт и Хронични заболявания.

А

5.   Номер 3 е напълно неграмотен. Да спре цикълът на жена на 30 г. е патология, изобщо преди 45 г. е голяма рядкост и е свързано с другибсериозни здравословни проблеми.