Споделена история от Здраве

Към художници с диоптър
На въпросът ми може би могат да отговорят не само художници, а и такива, които работят с мини детайли.
Налага ми се когато рисувам дребни и фини детайли, да сменям очилата с цял диоптър повече. Нормално ползвам за четене 1. 5
И работя със същите. Но за фините неща ми се "размазва" погледа, а същата големите букви си чета нормално.
Не мога да включа защо се случва така.
Дали е от концентрацията в момента? Знаете как дори спира дъхът, особено когато е нещо съвсем мини. Дори и да трябва да съм с по- големият диоптър с часове докато работя, виждам перфектно. Но сложа ли ги за по- дълго от половин час да чета, става като с тези за четене когато рисувам малките детайли- разфокусиране, дори леко главоболие понякога.
Случва ли се при вас? Или е време да посетя офталмолог.
Но пък продължавам да си чета с тези 1. 5 без проблем.
Кажете, как е при вас?

Коментари

1.   Здравейте! Имам 2 диоптъра на двете очи, занимавам се с рисуване. Възможно е буквите, които са в книгите да са доста големи, а детайлите да са съвсем мънички. Ако си далекоглед и се приближаваш за да видиш детайлите е ясно защо става така. Но ти препоръчвам офтамолог да те види, аи ако нямаш проблем да четеш с другите, защо не носиш тях?

2.   Е па тия очила кой ти ги изписа? Надявам се да не са за 2лв от Кауфланд.
Що се вардите от очния лекар като от чума? Нещо обидно ли има или. що ли? При очния лекар ще ти измерят междуочното разстояние, диоптъра и евентуално ако имаш астигматизъм. Най малкото ще знаеш накъде отиват нещата и дали се влошават. Да не говорим че очния може да открие и други проблеми като катаракт, състояние на роговицата и ретината и т. н.
После ако има нужда - очила по поръчка, за да ти пасват.
Вземи си направление и отивай да те измерят. Тъкмо ще си споделиш мъките там и ще получиш професионално мнение на цената на една потребителска такса!

3.   Какво значение има как сме ние? Аз си чета без очила.
На работа като работя дребни детайли ползвам микроскоп.
През останалото време нося очила.
Ама теб какво те топли това?

4.   3 отговора и нито един е разбрал въпроса.
А въпроса накратко е: при една и съща големина на в случая букви за четене и дребни детайли по време на работа, се налага да сменям очилата с цял диоптър.
При четене- 1. 5, при работа повече.
Дали е възможно да е от напрежението в момента докато създавам/рисувам/оформям детайла?
Няма логика да е същата големина, диаметър, фини черти, а да ми се налага да слагам по- голям диоптър, освен ако е свързано (според мен и за това питам как е при други) с концентрация в момента.
Естествено, че ще посетя и офталмолог като се освободя малко.
Но ако не е зрението, а напрежението от концентрацията в малкият детайл и/или обект, е друго решението.
Те това ще ме "стопли" - ако някой има подобен опит, знае за какво говоря, да каже през своят опит.
Лека ви седмица!