Споделена история от Семейство

Как да намеря гроб
Здравейте, някой знае ли как се открива гроб на починал който е погребан в село... Дали се ходи в самото село или пък на централните гробища на града? И трябва ли с сме роднини за да ми дадат информация за гроба?

Коментари

1.   Ако е погребан в село отиваш в магазина и питаш бабите клюкарки. Никой служител не може да ти даде информация за погребан на село, никой не описва тези неща! По селата няма номер на парцел и някакъв ред на погребване, роднинните сами решават в кой край на гробището да погребат починалия, или погребват при/до негов роднина или когато му е дошъл редът по дата на смъртта, накъдето тогава сее разширявало гробището. Дори повечето по селата просто копаят наблизо до роднини и погребват, без да има място за пътека, а може и да е нямало кой да плати за паметник за да му пише някъде името на човека. Но пък имаш шанс някоя баба клюкарка, да е познавала човека, да е ходила на даденото погребение и да знае къде е погребан човека който те интересува.

2.   И аз преди време бях пуснал подобно запитване, но отговори не получих, писаха разни отворковци, които са постоянни с тъпите си коментари. Макар и на село, не може в кметството да нямат някакъв план на гробището. На село по лесно може да се открие гроб, може лесно да се обходи гробището и по името да си откриеш търсеният гроб. И в града е лесно, но трябва чиновниците да си размърдат задниците и да щракнат в компютъра. Така им е по лесно, казват, че не може и готово.

3.   Е стига де номер 2. Всеки отговоря на това, което знае. Но всеки би искал да помогне.
Като сте толкова отворена питайте специалистите.

4.   До 2
През последните 8 години погребах 5 мои близки в различни села. Селата нямат план на гробищата си!!! Най близкия човек казва на цялата рода, къде починалия е споделил приживе, че искал да бъде погребан, примерно до брат ми, при майка ми и т. н., ако няма място копаят където има, наемат копачи и копаят, селската администрация се занимава до толкова че да издаде удостоверението за наследници. Няма такова нещо някой от общината да казва къде в селското гробище да погребеш, може администратор на кмета да ти ослужи с телефон на роми или собственик на багер които биха били съгласни да копаят и до там. Някой села имат две гробища и в кметството не могат да кажат дори в кое от гробищата е погребан дадения човек, камо ли да знаят къде е гроба му.

5.   1. Говорите с роднини.
2. Обаждате се в кметството
3. Отивате на гробището и по годината на смъртта търсите. По-новите гробове са по накрая. Ако там в момента има някой, също можете да попитате.
4. Питате съседи.
5. В кръчмата, магазина и подобни също може да ви упътят към хора, които имат информация.
В града едва ли се води някаква документация, която я няма в селото.

6.   В повечето случаи в кметството/ общината се плаща такса за гробното място, в големите градове си имат и номера парцелите с имената на покойниците. Т. е. трябва да се обърнеш към кметството или общинското предприятие (за градове - общини) и да попиташ дали има статистика за платени такси и покойници по години и как да си направиш справка.