Споделена история от Здраве

Наследствено ли е?
Здравейте! За жалост имаме лоши здравни гени. На баща ми родителите и двамата починаха от рак. Баща му починал на 49 г. от рак, аз не го помня, не съм била родена тогава, то и татко не е бил женен все още. Баба почина през 2004, беше на 60 и няколко години, от рак на гърдата. Татко има две по-големи сестри. Едната леля почина през 2018 г. също от рак на гърдата. Нямаше 60. Другата леля миналата година я диагностицираха също с рак на лявата гърда. Махнаха й я, ама сега са се получили разсейки и в дясната и нея ще й махат. Много химиотерапии, лъчетерапии. Не изглежда видимо добре. Баща ми за сега си е жив и здрав, няма някакви такива симптоми на тази коварна болест. Това възможно ли е да е някакъв ген, лоши гени? Много се притеснявам от това нещо. Може ли някак да се провери дали съм носител на такъв ген? Знам, че се правеха подобни медицински изследвания.

Коментари

1.   Не смятам рака за генетично заболяване, по скоро се предават грешни мисловни модели и поведение на потомството. Знаеш ли, че от рак на гърдата страдат някои от жените, които са разбрали за изневяра на съпруга си? Не разбирам защо избират да се изявяват като жертви на обстоятелствата, вместо да излезнат от ситуацията. Както и да е, бъди спокойна, вярвай, че всичко е наред, защото нали знаеш, че мислите се материализират? Радвай се на живота!

2.   Точно това изглежда. Фамилна обремененост. За теб означава редовна профилактика, за да не последваш и ти тяхната съдба. В ранен стадий ракът на гърдата се лекува.

3.   Предполагам, че може. Впрочем, ходи на мамолог 2 пъти в годината. За теб има голям смисъл и ще си зададеш въпросите. Анджелина Джоли, знаеш, си направи двойна мастектомия по този повод, защото нейната майка почина около 50 годишна от такъв рак.

4.   Генетични изследвания се правят за точност. В резултатите излиза и дали си предразположена към заболяването.
Анджелис Джоли си махна превантивно и двете гърди по същата причина без да е болна.

5.   Разбира се, че ракът се предава генетчно, най-малкото има много по-голяма вероятност да го развиеш. Като идеш на лекар те питат за такива болести, диабет, рак, инфаркти и тн. за родители, баби, дядовци, защото е рисков фактор. Починал ли е роднина от това, казват на децата му да се изследват на всеки 6 месеца /1 година и започва да се проледява. Има шанс да се развие на същата възраст като при другите или по-рано. Вашето се предава по линия на баба ти на жените, баща ти няма да развие рак на гърдата. Ти, ако имаш деца, спасението е да имаш дете от човек, който не е имал раково болни в последните поколения и детето да е момче, че малко да се намали влиянието на тия гени.

6.   Мислите/психиката имат много общо с болестите, да. Има модели на поведение, което копираме в семейството си. Съответно, реагираме по един и същ начин в отношенията с другите. Женските раци се свързват с конфликти с децата, съпрузите и майките. Човек трябва да си избира битките.

7.   Не съм чувал рак да е наследствен, по скоро обкръжаваща среда, поведението и начина на хранене са приучавани в потомството и затова повечето индивиди от една фамилия страдат от дадена болест.