Споделена история от Здраве

Кисти на яйчници
Здравейте моля за съвет и мнение!
На 38 години съм и от близо година имам кисти на яйчниците които съм махала с дуфастон!
По препоръка на гинеколога ми изписа засега за месец противозачатъчни джаз? Само за 8-9 дни от приема им започнах да качвам кръвно да имам гадене и напрежение в гърдите сърцебиене! По принцип в последните 3месеца си го качвах кръвното посетих кардиолог и ми изписа лекарства които го нормализираха! Но съм чувала че противозачатъчни не се пият от жени над 35 год пушачки и жени с високо кръвно! Моля за мнение ще направя и консултация с лекаря?

Коментари

1.   Като човек борил се 20 години с тази гадост кистите, бих те посъветвала да говориш с генеколога си да ти смени хапчетата. Аз пих Диане и нямах никакви проблеми, но на сестра ми (и тя със подобни проблеми) не и понесоха и й дадоха други. За възрастта не знам, но наистина е важно да не пушиш. Това беше първото нещо, което ме пита лекаря и чак след това ме прати за пълна кръвна картина преди да реши дали кой хапчета да ми изпише. Сега съм на 41, от години не пия хормони, май някъде около 35 ги спрях, кръвното си ви е идеално, а цикълът ми е като по учебник (да чукам на дърво), но както казах беше 20 годишна борба, от 16 до към 35-6 някъде. Разбира се, не съм била на Диане през цялото време, но 3 пъти имах огромни кисти и нямаше как, пак ги започнах. Така, че говори с лекаря си и ако трябва 5 пъти ще ти смени лекарствата докато намери най-подходящотоза теб. Обаче като спомена Дуфастон, на мен пък от него ми ставаше адски лошо, добре, че се пиееше само няколко дни.
Всяка от нас реагира различно на лечението и лекалите трябва да намерят най-доброто за всеки конкретен пациент. Това, че при една жена едно лекарство е супер, не значи, че ще добре за друга. За това се правят и изследвания, за да се види дали е подходящо за теб, но дори и тогава ивма писк от странични ефекти и за това отиваш при лекаря и искаш да ти промени лечението. Със сигурност не е ок да вдигаш кръвно и то до степен да приемаш хапчета за свалянето му. Виж, отказването на цигарите си е друго нещо и там, ако пушиш, рискът от проблеми си е изцяло твой. Така, че това поне можеш да направиш, а за кръвното и другите неща, има си лекари, те ще решат.