Споделена история от Здраве

Наднормено тегло
Здравейте!
Както се разбира от заглавието на моята история, ще говоря за наднорменото тегло.
Вече две години (без прекъсване) използвам антидепресанти, поради наличието на две личностови разстройства - зависимо и гранично. Откакто приемам тези лекарства смея да твърдя, че се преродих! Не съм предполагала, че някой психиатър може да улучи толкова добре медикаментите, от които се нуждая! Паник атаките спряха, кризите спряха, помислите за самоубийство спряха, единствено депресията ми е все още на моменти на лице.
Чувствам се много добре и честно казано не ми се иска да спирам тези лекарства, тъй като се страхувам всички симптоми да не се появят отново. Що се отнася до психичното ми здраве - имам голям напредък, в живота ми провървя, намерих любовта и ми е леко на душата, мога да кажа, че съм щастлива.
Но! Тук идва и проблемът - качих 40кг за тези две години!!! Аз бях красива, с нормална физика - сякаш перфектна отвън и разбита отвътре, а сега - точно обратното! Не се чувствам добре в кожата си! Тялото ми тежи, бързо се изморявам и просто вече усещам, че не е здравословно това.
За да бъда максимално ясна, искам да поясня, че тези кг са качени чрез лекарствата, които приемам. Терапията ми беше доста сложна и дълбока, приемам тежки лекарства (4 на брой), като 3 от тях забавят метаболизма, увеличават апетита и спомагат качването на кг. Относно този си проблем съм се консултирала и с лекар, и с психолог, и с психиатър - от хапчетата е и докато ги приемам няма да мога да отслабна. Никога досега не съм имала проблеми с килограмите, не съм променила нищо в режима си на хранене, но действително имам по голям апетит. Стомахът ме боли, ако се въздържам от храна и не съм свикнала на това да се лишавам.
Пиша тази история с цел да получа мнения как бих могла да започна да свалям килограми, след като спра медикаментите? Не бих искала нещо, което да стресира организма ми, бих искала да е нещо щадящо. Знам ли, страхувам се да не получа инфаркт от някаква тежка физическа тренировка. Какво бихте ме посъветвали да започна да консумирам като храна, както и с какви упражнения да започна като за начало? Постепенно да увеличавам натоварването, ако е възможно.
Благодаря за отделеното време!
Ще се радвам да прочета съветите и идеите ви!

Коментари

1.   Запиши се на спорт, намери специалист да ти състави добър хранителен режим и ще си във форма само за няколко месеца.

2.   Няма значение какви упражнения, а да изразходваш повече от приетите калории. Може и дълго време ходене пеша ако не ти се правят тренировки.
Храната я понамали и след 17. 00 - 18. 00 не яж нищо.
40 килограма са наистина много обаче. Ще се разболееш физически. Има риск от диабет, проблеми със сърцето, на фона на такива болести психическите симптоми ще ти се струват песен. А и 4 вида лекарства на куп... не знам. Аз щях да сменя и психиатъра ако съм на твое място. Няма как да няма по-лека алтернатива на лечение и по-малко странични ефекти.
Все пак за да напълнееш толкова освен забавен метаболизъм от лекарствата и повишен апетит със сигурност не се движиш достатъчно. Сега е зима, но трябва да помислиш повече върху това да се движиш по-активно.

3.   На теб наднорменото тегло ти е по-малкия проблем!

Слава Богу, че си попаднала на подходящ психиатър, но така или иначе въпросът е след лекарствата.

Аз първо ще ти препоръчам да прочетеш две теми тук

Депресия, има ли изход?
http://spodeli. net/5/story-175507. html

Депресия: http://spodeli. net/5/story-175421. html

(Махни интервалите от връзките, иначе няма да се отворят! Сайтът автоматично създава два интервала във всяка връзка. )

Там сме написали ценни коментари, прочети ги!

Относно плавното сваляне на килограми аз съм го правил по следния начин:

1. Спирам сладкото (освен плодове, но умерено)
2. Намалявам като цяло количеството храна - като идеята е да ставаш леко гладен от масата
3. Повече движение и разходки, поне 3-4 километра всеки ден

И по този начин при мен отслабвам с около килограм на седмица, което е нормално и няма негативен ефект

4.   Напише в Гугъл "Емил Златев", има доста съвети по темата

5.   Не се залъгвай с някакви форми на модерни диети и глад. Трайното сваляне на кг. за съжаление е бавен процес. Пак за съжаление, към храната хората имат много голяма зависимост, без да го осъзнават.
Процесът на сваляне звучи прост, но в същото време многото труден и свързан със знания, който можеш да получиш и сама в нета.
КАЛОРИЕН ДЕФИЦИТ.
Като за начало си Изтегли си приложение
myfitnesspal и се старай да си дисциплинирана при приема на необходимите дневни калории. Така ще разбереш колкото енергия/храна ти е необходима за да можеш да сваляш кг.
След което идва и спорта, независимо какво правиш. Аз лично те съветвам да започнеш групови тренировки който треньор да те мотивира.
Ходенето в планината /деневилация също е много добре за влизане във форма.
Аз лично свалих 25 кг. За година си половина, но единственото е дисциплина и да се освободиш от зависимостта от храната.
Желая ти успех.

6.   Пробвай да ходиш на фитнес и се запиши за услугата "пероснален треньор". Така ще си имаш прогарама, специално разработена за теб.

7.   Спри "лекарствата" и ще се оправиш. За проблемите има терапия- да се намери причината и да се осъзнае. С химия ставаш зависим и се тровиш, това не е лечение.