Споделена история от Здраве

Да пия ли такива неща?
Здравейте, мъж на 23 години съм. Проблемът ми е, че съм със сериозно затлъстяване. В момента съм последна година студент, много ми е натоварено от лекции и стажове. За съжаление нямам време да спортувам и да се движа. Попитах поне 20 познати, които бяха като мен какво са правили. Някои ми казаха, че пиели хранителни добавки, други - хапчета за отслабване, трети не яли почти нищо, четвърти - хем диета, хем хапчета. Искам да кажа, че допреди 6 години бях слаб, но пих едни лекарства за лечение на една болест, предписани от лекар. Наддах заради тях. Сета пък родителите ми са против да пия хапчета за отслабване. 20 души питах, 20 различни мнения получих. Много съм объркан и не знам какво да правя? Дали пък са опасни тези хапчета, както казват някои.

Коментари

1.   Опасни са, говори с лекар по темата.
Строга диета и движение и движение ти трябват. Все имаш време за половин час да тичаш в парка вечер.

2.   Това "нямам време да се движа" е лъжа на мързеливи!
Имаш време--ставаш по-рано и ходиш пеша половин час, скачаш дори на място в дома си 5 мин. разтягаш, раздвижваш тяло поне 15 ми. ИМАШ ВРЕМЕ- мързи те!

3.   Трябва воля за продължително време намалено хранене и много движение. Така свалих за половин година 10 килограма без гладуване и да се лишавам, но не прекалявах с количеството и вечер избягвах да се храня, хранех се следобяд. Щом попринцип си бил слаб, би трябвало и сега веднъж като отслабнеш, да го задържиш. Само с хапчета няма да стане, не пий по-добре.

5.   Не се занимавай с такива хапчета. Глад, вода и движение.

6.   Щом си надебелял след прием на лекарства, няма да е зле да се консултираш с лекар. Продължаваш ли да приемаш някакви лекарства, имаш ли други здравословни проблеми освен затлъстяването?

Иначе в твоя случай, диета. Наблегни на зеленчуците, плодовете и протеините. Ограничи тестените изделия и забрави за храни като дюнери, баници, пици, хамбургери и подобни. Свали си някое приложение което да показва калориите и макронутриентите на продуктите, в PlayStore има най-различни. И контролирай какво ядеш първите 2-3 седмици. После ще се научиш кой продукт с какви стойности е и няма да ти се налага за всяко нещо да гледаш приложението.

Значи, първо сметни колко калории изяждаш обикновено на ден. Примерно ако изяждаш 2200 калории и гориш 2200 калории, никога няма да отслабнеш. Ако изяждаш 2200 и гориш 1800, ще надебеляваш още. За начало. намали с 400 калории яденето. След няколко седмици, ако не ти коства много усилия и се чувстваш добре, може да ги намалиш още, вместо 2200 да са 1600, примерно.

И дори да нямаш време, старай се да се движиш малко повече, ако ще да е само ходене пеш няколко спирки.

А колкото до хапчетата, не казваш точно какви са. Ако са лекарства би трябвало да се консултираш с лекар. Ако са някакви хранителни добавки, без диета и спорт няма да имат никакъв ефект.

7.   Посети диетолог да ти изготви хранителен режим и започни да ходиш на фитнес. Имам познат, който ходи да тренира и в 23 през нощта.

8.   Лесно е, яж веднъж на ден, към обяд, гарантирано отслабване, разходки.