Споделена история от Здраве

Могат ли да се дъвчат дъвки с брекети
Здравейте! Тъй като нося брекети от 2 години и нещо, ортодонтката изрично ми е забранила да дъвча дъвки по време на ортодонтското лечение. Обаче пък всеки друг, когото познавам с брекети, си дъвче спокойно дъвки и нищо му няма. Като ги питам за дъвките, ортодонтите им били казали, че могат да дъвчат. Пък и са дъвчели пред мене дъвка и наистина им няма нищо. Но не знам кого да слушам. Ако може да ми споделят хора с брекети какво са им казали ортодонтите за дъвките, ще съм много блатодарна!

Коментари

1.   Човек, аз се спуках ядки да ям, докато бях с брекети, ти за някакви тъпи дъвки се притесняваш.

3.   Могат.
П. П. Докато четох коментар 1, ядох ядки XD (а съм с брекети

4.   Джвакане с часове с целия този излишен натиск върху зъбите - сами си отговорете дали е противопоказно.
Дъвченето на дъвка като цяло си е доста вредно за организма, защото се симулира хранене без реално да има поглъщане - цели системи работят на "празни обороти" с всички произтичащи негативни последствия.

5.   Щом са ти казали Не, значи не. Какъв ти е проблема? Няма да умреш да не дъвчиш дъвка, утре ако стане нещо, ги ще плащаш и без дъвка се живее.

6.   Ами те хората казват колко вредни са цигарите, а приятелите ти пушат и не им пука. Значи ли това, че цигарите са полезни и няма проблем, защото Сульо не го интересувало? Щом искаш да носиш по-дълго брекетите, дъвчи. Без дъвки няма живот сигурно.

7.   Номер 6, дъвченето на дъвка няма нищо общо с продължителността на лечението, големи експерти са българите значи. :D Ортодонтът сигурно го е казал, защото остават малки остатъци понякога по камъчетата и трудно някои ги чистят. С ядките наистина е възможно обаче да ти се отлепи някое камъче, ако захапеш ядката накриво и камъкът не е добре залепен, но и това не е драма, отиваш да ти го залепят наново, за тази допълнителна занимавка обикновено дори пари не даваш, тя е включена в цената на брекетите.
От 1

8.   Всичко си ям, но аз по принцип не ям твърди храни. Просто дъвката в началото трябва да ти омекне в устата преди да я сдъвчеш, а после като се размекне може да ти се закачи за дъгата или брекет. Това е.