Споделена история от Здраве

Страх от пътуване
Здравейте, от няколко години се боря със страх от пътуване. Не знам от какво точно се отключи, но съм преживявала 2 леки катастрофи нищо сериозно (не карах аз), след това изпитвам някакъв ужас, когато чуя, че се налага да пътувам до някъде по-надалеч. Затова и намалих пътуванията. Страхът е под формата на това, че се притеснявам и почва да ми става лошо; че няма да мога да излезна от колата, ако нещо стане(нямам страх от затворени пространства), била съм и на психолог и хапчета за успокоение съм пила, изчела съм доста информация, но не успявам да го преборя. Когато шофирам аз, нямам такъв проблем, защото съм съсредоточена върху карането, но не може все да пътувам сама и да карам аз. Някой страдал ли е от подобно нещо и как се справихте?
Ж, 26

Коментари

1.   От човек на близо 60 години - щастливо женен.

Във всеки православен молитвеник има специални молитви преди пътуване: по суша, по вода и по въздуха.

Аз винаги преди да тръгна на път - си ги прочитам внимателно и възлагам грижите си на Господа!

И никога до сега не съм катастрофирал, независимо дали карам аз или се возя.

2.   Най-защитена си седнала зад шофьора, с колан за сигурност.
Пробвай така.
Аз имах голям страх след една наистина жестока катастрофа, при това с детето ми в колата, 30 м пропаст... не карах аз.
И до днес дори на широк мост да сме, дори да е само 1 м височина ми се дръпна... Не карах доста време от страх, въпреки че не бях аз зад волана когато се случи катастрофата.
Вече карам, но започнах с бус, някак по-сигурна се чувствам в по-голяма машина. Но и мъжът ми свикна, че всеки път щом минем покрай пропаст, аз или се свивам или си впивам ноктите в ръката му. Това не мога още д а контролира, като някакъв защитен механизъм, макар да знам, че точно в такива моменти не би да да гу бутам дори.
А минаха доста години от катастрофата.
Иначе всички бяха добре, само аз бях ранена, детето без драскотина.

3.   Можеш да пътуваш с влак.
Другия вариант е да пътуваш с някоя стабилна кола.

4.   Тези състояния не се "борят", защото така се засилват, а се прегръщат и приемат по приятелски, а после и обикват по роднински, накрая се изпращат с любов и благодарност, че са дошли!

5.   Аз съм в същото същото състояние като теб. Само че съм мъж на 25 години. Преди две години пиян шофьор ме блъсна, прибирайки се от университета в моя град. Катастрофата стана на изхода на моя град, тъкмо се радвах, че се прибрах жив и здрав и в този момент той връхлетя с висока скорост. Ударихме се челно. От удара жена му, която пътуваше на предната седалка, почина…
Много трудно преживях тази ужасна гледка. В съзнанието ми дори и днес изпитвам гняв, тъга и много страх. Имам приятелка, която живее на 15 км от моя град. Едвам ходя да виждам. Почти никъде не я водя, не ходим по почивки, никъде не ходим. Не знам как ме търпи все още това момиче с тези мои страхове, но като чета статистиките, като че ли страховете ни са съвсем основателни. Навсякъде се тръби и пише, и говори, че навсякъде стават катастрофи в България. Поне над 50 всеки ден, от които 2-3 с жертви и ранени. Не знам кога ще свърши този ад, но при мисълта, че ще шофирам или пътувам, направо изпадам в депресия…
Карам същата кола, с която стана катастрофата. Не знам дали направих грешка, че я поправих и карам нея… През нощта, като карам, постоянно се сещам за това и е доста зловещо да управляваш кола, участвала в катастрофа с жертва. Препоръчвам ви, когато стане ПТП, да бракувате колата и да си купите нова, старата ще ви навява лошите спомени от злокобната случка, но аз аз прекалено много си обичам колата и има сантиментална стойност за мене. Затова я поправих. Като вещ я обичам супер много, знаете, че колата са ни слабост на нас мъжете, но явно скоро ще купувам нова да шофиране, а тази ще седи пред блока, напомняйки ми, като я поглеждам, че на пътя застраховани няма…

6.   Ползвай само влак тогава и си свиркай, а и е с пъти по-евтино, особено ако ползваш намаление! А и този транспорт ми е любимия, някак не си падам по шофирането, даже и книжка нямам, познавам хора, които също нямат!