Споделена история от Здраве

Проблем с червата
Здравейте! Имам нужда от вашата помощ и съвети, тъй като вече съм наистина отчаяна. Момиче на 26 г. съм, от януари тази година започнах да имам страшен дискомфорт с червата. От нищото започнах да имам газове и подуване, както се казва вчера ми няма нищо и на следващия ден е нещо страшно. Мислех си, че може да е от някаква храна, която съм я яла и съм се раздразнила, но ще отмине, но това нещо продължи почти цяла седмица, като имах запек и трябваше да приема няколко пъти лаксатив, за да отида до тоалетна, на следващия ден успях, но симптомите не отшумяха. Почна се ходене по лекари, куп изследвания - всичко в норма с изключение на едно - калпротектин. От стойност между 0-50, моят беше 139, направихме тест за бактерии в червата и непоносимости - всичко отрицателно, изследвания за щитовидна жлеза - в норма, почна се пиене на какво ли не + ограничаване максимално на храни, които биха създавали подобен проблем - без ефект. Диагноза - съмнение за СРЧ, но не на 100%, бях при още 2-3 лекари дори на частно с цел да ми се обърне повече внимание, отново същото съмнение за СРЧ, направени няколко ехографа - нищо, март месец калпротектина ми спадна на 14, което вече си беше в нормата, но симптомите продължават, даже се засилват. Отидох на още един лекар, юни месец отново изследвания, които не показват нищо съмнително, ехограф - нищо, направена колоноскопия, от която казаха, че има само долихоколон, лек сигмоидит, взеха и биопсии от червото - не откриха нищо от тях. Пак лекарства и т. н., пробвахме и с антид**ресанти - без ефект, август последно бях на гастроентеролог отново ми предписа някакви неща - никакъв ефект. Не издържам вече, това нещо е всеки ден и ми създава изключителен дискомфорт, където и да отида. Усещането е подуване, гадно чувство, че постоянно ти се ходи до тоалетна, а като отидеш няма нищо, до тоалетна ходя 1-2 пъти на ден и то след прием на кафе, защото тогава вече съвсем положението става зле, нямам болки в корема, нямам диария (за целия период от януари само 3-4 пъти), като седя имам чувството, че имам нещо отзад, непрекъснато изпускам газове, които са миризливи и съответно другите хора около мен усещат и това ме кара да се чувствам зле и не говоря от време на време, а постоянно изпускане, което от нищо не се повлиява. Като отида до тоалетна някой път забелязвам и ярка кръв отстрани като погледна, но не всеки път, след изхождане има подобрение откъм газове, което продължава 20-30 минути и после всичко се повтаря, напуснах работа заради този проблем, ограничих си контактите, имам чувството, че никой не ме разбира. Аз съм изключително социален човек, а откакто съм така дори не мога в рейс да се кача нормално, защото това се усеща, забелязвам хората как го усещат, няколко пъти съм ставала свидетел как се правят коментари, това е нещо, което не мога да контролирам, а искам. Не знам какво да правя, изтощена съм физически и психически, това е всеки ден и не намирам сили, каквото и да ям или да не ям, каквото и да правя чувството за непълно изхождане и непрекъснатите газове ми провалят всичко. Дайте ми съвет какво ми има, какво да правя, има ли изход от целия този Ад....

Коментари

1.   На първо време опитай пост. Няколко дни без Абсолютно никаква храна.

На второ време - пробиотици. Ама различни и ги менкаш през ден. Защото половината по аптеките са ментаци.

На трето време почваш да четеш в интернет като побъркана. Лекар едва ли ще ти помогне. Еле пък някой под 55 години.

2.   Това си изгледа като медицински проблем.
Все пак - нещата, които ма нем ми предизвикват газове:
Млечни продукти (дори и да нямат проблеми с лактозата)
Лук
Чесън
Круши
Банани
Газирани напитки и бира.
Оцет (и други кисели неща)
Люти неща.

Пробвай за известно време да изключиш тези неща от менюто си и виж какво ще стане.

3.   Изход има - разбира се! В живота на човек никога няма ситуация без изход!

В твоя случай можеш да действаш в следните три направления:

1. Трябва да намериш най-добрият специалист диагностик, гастроентереолог с дългогодишен опит, защото при теб явно е нещо много рядко срещано! Най-добре потърси такъв в София!

Аз също съм имал проблеми с дебелото черво, имам операция, но щом колоноскопията нищо тревожно не е показала - вероятно проблемът е и в тънките черва.

2. Възможно е да се засилва от някои храни, изпробвала ли си да изключиш някои храни или течности? Започни с течностите - примерно една седмица не пий нищо друго освен вода. После с храните - спри така за една седмица всякакво месо, после и всякаква храна от животински произход - яйца, мляко, сирене, кашкавал...

3. Ако си кръстена православна християнка, поговори с православен свещеник и прибягни към Тайнствата на Православната църква - Изповед, Причастие и Маслосвет.
Спазвай и постите!

И се моли и на Бога за изцеление!

4.   Здравей, и аз съм така от януари, не съм намерила решение на проблема. Ограничавай боб, грах, леща, подправки, пържено. Започни да спортуваш нещо редовно, не се изолирай от хората. Това е СДРЧ, функционално нарушение. Имай предвид, че много се влияе от стрес. Тези неща ще си ги носим доживот, но поне да облекчим симптомите.

5.   От 6-ти клас съм така, а сега съм на 20 и все още не съм се оправил. Това е Синдром на раздразненото черво (СРЧ). Симптомите могат да се облекчат, но не изчезват напълно. Разбирам те – голямо изпитание е, а хората около нас не винаги го разбират.

Ето какво ми помага:

LowFodMap диета – следването ѝ облекчава състоянието ми значително.
Повишен прием на вода – вместо препоръчителните 2 литра, пия 3 литра на ден, което помага при запек.
Сутрешна рутина – винаги ставам час по-рано, пия кафе и се опитвам да отида до тоалетна няколко пъти.
Внимателно планиране на храненията при пътуване – ако знам, че няма да имам достъп до тоалетна, избягвам да ям. В деня преди пътуването съм особено внимателен какво консумирам, а в самия ден пропускам всички хранения, докато не се прибера вкъщи. Може да звучи крайно, но за мен работи. Друга възможност е да хапваш малки порции от разрешените храни.
Управление на стреса – стресът и тревожността карат червата да работят по-усилено. Когато съм под стрес, особено на работа, симптомите се обострят и усещам често нужда от тоалетна. Вкъщи, когато съм по-спокоен, се случва да отида само веднъж на ден.
Промяна в начина на живот – това е ключът за притъпяване на симптомите. Разбирам, че никой не иска да се налага да прави такива промени, но диетата, хидратацията и сънят са изключително важни. За съжаление, не можем да си позволим да ядем всичко, както повечето хора. Ако го направим, проблемите ни ще се върнат.

Искрено се надявам да не страдаш от СРЧ, защото този начин на живот сериозно намалява качеството на живота ми. Но нещата, които споделям, съм ги изпробвал лично и наистина работят. Забравих да спомена и още едно средство, което ми помага – Иритаколин. То е на билкова основа и е специално за хора със СРЧ, достъпно е без рецепта

6.   Прилича на Глутенова непоносимост, но може и други хранителни непоносимости да го предизвикат. Тест за хранителни непоносимости

7.   Махаш млякото, при запек взимаш ленено семе и сутрин ва гладно краставица ядеш и пиеш топла вода.
Причината е психолотическа прочети за психосоматика и черва и ще ти стане ясно, ако искаш.