Споделена история от Здраве

Мога ли да родя естествено, въпреки това
Здравейте! Бременна съм в края на 6-ти месец, на 33 години и за първи път. Но имам необичайна медицинска предистория.
Тъй като срещнах любовта на 32г., до тази възраст бях девствена. Също така в продължение на 4 години имах ниски хормони и бях почти без цикъл, след множество изследвания казаха, че е от "някакъв стрес за организма" и си карах така.
Когато започнах да водя полов живот, установих, че съм твърде тясна отдолу... Всеки път ме болеше от някакво разтягане, мислех че имам някакъв дефект и ходих на лекар. Гледа с вагинален ехограф и каза, че не вижда проблем.
Постепенно този проблем намаля и изчезна. Когато забременях, ми препоръчаха без секс близо 2 месеца. Явно през това време въпросните мускули/връзки или не знам какво пак бяха атрофирали и известно време пак ме боля.
Лекарите едва ли имат опит с подобна предистория, въпросът ми е може ли наистина с ехограф да се установи, че няма дефект, който да е опасен за раждането, изобщо може ли да бъде проверено такова нещо предварително?

Коментари

1.   Това не е медицинска причина за секцио. Болката може да се дължи на много неща - ако не си достатъчно възбудена, например.

2.   По принцип може да родиш естествено, обаче лекарите няма да искат и даже могат да тръгнат нарочно да ти правят гадно. С голяма точност може да се установи предварително. дали има аномалия.

Ако толкова искаш естествено, трябва да си намериш доверен лекар. Знам, контраинтуитивно е, ама факт.

3.   По принцип може да родиш нормално. На колко години си почнала полов живот няма особено значение. Много често при нормалното раждане се реже така или иначе и после се шие, нарича се епизиотомия (аз бях така с първото дете). Така че да, можеш да родиш нормално.
Раждането обаче не е точна наука и нещо може да се обърка и да се премине към секцио. Решението как да родиш обикновено се взема в началото на 9-я месец когато лекарите те преглеждат и вземат решението. И спокойно, лекарите са виждали какво ли не, не знам защо мислиш, че си някакво огромно изключение. Всичко ще бъде наред!

4.   Бе какъв дефект, какво тясна си отдолу, не се овлажняваш, защото не се възбуждаш особено. Ти си пълен лаик на тема секс и анатомия, лекарите си разбират от работата, ако имаше дефект естествено щяха да го видят. И не се заблуждавай, че си тясна, не се овлажняваш, затова те боли.

5.   Със сигурност при тази ситуация има опасности и големи рискове при раждането и за теб и за плода. Говори пак с лекарите.

6.   Естествено, че можеш да родиш естествено. И 40 години да си била девствена, нали все пак си забременяла, няма значение кога.

7.   Ако реално имаше някакъв дефект долу, още на гинекологичния преглед щеше да бъде установен. Проблемът ти най-вероятно е на нервна почва, вагинизъм. Без да осъзнаеш, си стегната по време на секс и затова те боли. Това обикновено се третира със сексолог или изчезва от само себе си.