Споделена история от Здраве

Зъби
Здравейте. Днес ме зъболя зъбът и когато отидох да го прегледат стоматоложката каза - Ще вадим нерва, ама за по-сигурно си направи снимка. На снимката излезе, че имам пулпит и работата не е на добре. Та това, което искам да кажа е, че без рентгенова снимка, зъболекарите нищо не виждат, а и лошото е, че на рутинен преглед всичко е ОК, но никой не казва - По-добре се снимай. Да, ама под видимо здравия зъб си тлее огнище и никой не го вижда.

При мен са сложили преди години от т.нар. нови пломби - керемика ли що ли, първо слагат един слой пекат с лампа и след това друг слой от пломбата и т.н... Само че, първият слой не бил добре изпечен и станала белята, без никой да види отдолу забът се е прецаквал - от тогава поне три прегледа, последният от преди месец и стоматолгът казава, че би добре.

Та съветът ми е задължително си направете цялостна снимка на зъбите, за да се види какво има върху видимо здравата пломба.

Коментари

1.   И сега, какво помогна на народа?
Аз имах пулпит - гънгрена, искаха в чужбина да ми вадят зъба, за да ми слагат имплант за 3000 евро...
У нас поне хората ги лекуват тези зъби, приготви си парички и много търпение, но при мен гънгрена стана, та един пулпит ли...
П. П. Пломбите, за които говориш не са фотополимерните, а преди тях белите пломби т. н. „пластмасови“.
Аз всичките ги смених.
Който си е правил преди бели пломби, да ги погледне, лекарите знаят, кои точно правят пулпитите

2.   Със зъбарите квото и да прайш, винаги ще ти измъкнат мангизите ако ги надушат, вече няма професии и занаяти има само лешояди хихихи

3.   Понякога ми се иска да замълча, но не се получава... За съжаление сме такива че сме склонни да дадем определена сума пари за стек цигари, например, а не да обърнем внимание на здравето си. Много ми е болна тази тема, защото е показателна за нивото на здравната ни култура.
Колкото до това дали може да се установят точно зъбният статус и определени диагнози - нека не унифицираме нещата и не се облъчваме излишно с ненужни рентгенови снимки. Така или иначе повечето от нас чакат токато ги заболи и едва тогава отиват при специалист.
ххх

4.   Мила авторке!
Рентгеновата графия е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА ВЪВ ВСИЧКИ СЛУЧАЙ!
Работя при стоматолог и ще ти кажа, че засягането на пулпата (пулпит) не става от днес за утре! Със сигурност си имала кариес на този зъб, който не е бил добре пролекуван или изобщо лекуван! При лечение на пулпит най-вече е задължително да се направят най-малко три снимки - ПРЕДИ, ПО ВРЕМЕ И СЛЕД ЛЕЧЕНИЕ! Ето ти ги 30лв. За това повечето стоматолози спестяват някои от графиите - за да не ти олекне джобчето! Дразни ме отношението на повечето хора за стоматолозите - да, има някой, които са пълни съдисти, но има и такива, които си разбират от работата! Не можеш да слагаш всички под един знаменател! Просто всички ние( включително и аз) ходим на стоматолог КОГАТО НЕЩО НИ ЗАБОЛИ! И именно поради този фактор твоя стоматолог ще работи с ендодонтски инструменти (ще ти вади нерви)