Споделена история от Здраве

Кардио
Здравейте от 2 седмици правя кардио всеки ден. 110кг съм и когато се кача на степера пулса ми винаги е 150-160-170, когато карам колело на 1 степен - 110-120 пулс, кростренажор - 160-170 пулс, на 21 години съм.

Въпросите ми са:
1. Вредно ли е за сърцето ако правя 15 минути колело, 30 минути степер и 30 минути кростренажор всеки ден? Като се има в предвид, че 30 минути без да спра поддържам пулс 170?

2. Защо след като се прибера в нас и си почина пулса ми е към 100-105?

3. Ако стана 80кг пулса ще ми е по-нисък нали?

Коментари

1.   Здрасти - поздравления за коректно и конкретно зададените въпроси.

1. Не е вредно да правиш кардио всеки ден час и 15 мин, но НЕ БИВА да вдигаш кръвно над 171 удъра в минута. В моето фитес студио уредът почва да те предупреждава при такъв пулс. Съветвам те да тренираш при пулс от 130-150 удъра в минута. При всеки препоръчителният пулс е различен!!! По принцип специялен човек, трябва да ти измери пулсът, при който трябва да тренираш, но при повечето хора е в горния диапазон, но ПРИ ВСИЧКИ хора е ВРЕДНО да се тренира над 171 пулс.

Решението - намали съпротивлението на степера!!! Не намаляй времето на него.
С течение на времето ще ти се повиши метаболизмът и ще спреш така да качваш пулс, можеш да увеличаваш постепенно съпротивлението, почни от най-малкото, при което изпитваш усилия.

2. И в покой пулсът ти е доста завишен. Нормален е от 60 до 90 удъра в минута. Отдавам проблемът ти на завишеното тегло.

Решението - МЛАДА СИ. Сърцето ти в момента се справя, но ТРЯБВА да отслабнеш обезателно. Не чакай мигновенни резултати, заложи на постепенното, но дългосрочно отслабване (не повече от 0. 5- 1 кг. на седмица).

3. Да, но всичко зависи от височината ти. Изчисли си БМИ индекса.

По принцип здравословно е, теглото да не е по-високо от височината - 100... Например, ако си 175 см. висока, най-добре е цел да са ти 75 кг. Мисля, че е постижимо.

Ако си 180 см. висока, тогава твоите 80 кг. са ОК, но най-добре е височина-110 (тогава минава човек и за слаб и носи номер „М“ дрехи) - при 175 см. това са 65 кг.

Лаура

П. П. Съветвам те да не залагаш на бързите, но ВРЕМЕННИ резултати. Нека да има 2 дни в седмицата, в които да не тренираш, замени тренировката с разходка в планината през почивните дни например (когато е хубаво времето).
Обърни внимание на храната си.

Успех!

2.   Много се натоварваш, намали темпото. Пулса не бива да е повече от 120. Кардиото не бива да е повече от 30-40 мин максимум.

3.   Лаура и аз ти благодаря за точния отговор, но проблема е там, че на кростренажора съм на 1-ва степен, изморявам се, но съвсем малко, а пулса ми отива към 170. Лаура да разбирам ли, че имаш фитнес и си навътре с нещата? Да и аз искам постепенни и постоянни резултати, не се стремя към временните. Бях чела, че максималния пулс е 220 - годините = 199 пулс, ако бях 60 килограма, нямаше да ме притеснява пулс от 170.
А как е най-добре да тренирам, за сега си избрах тази програма:
1. Упражнения на фитнес уредите, 2. Колело 15 минути, 3. степер 30 минути, 3. Кростренажор 30 минути.
Въпроса ми конкретно е дали не е по-добре степер/кростр. 15 минути - почивка и после пак 15 минути с почивка?
Сега мисля да намаля/спра и цигарите, четох, че и те вдигали пулса.
Значи общо казано, като видя че пулса отива към 170 да намалям темпото?
Номер 2 пулса само на колелото ми е към 120.

4.   ОО тия с пулсовете, термометрите и т. н. на уредите са пълни глупости. Изобщо не се влияй. Нито са верни, нито нищо. Естественео, че не е вредно ако прайш по 30 мин от всяко или там квот прайш. Става ли въпрос за спорт, отслабване и здравословен начин на живот, никое упражение не е вредно или излишно.

5.   Грешни, колко да са грешни.. Показват си уредчетата, като ходя и увеличавам показва едно, като намаля показва друго.
Лаура къде се изгуби :)
Днес бягах 5 минути на 5, 5 степен и ми показа пулс 198 :(
Как да бягам, за да отслабна тогава, като казвате, че е вредно :((((((((((