Споделена история от Здраве

На 14, а още си смуча палеца
Здравейте! От много малък (обикновено всички бебета си смучат палеца, но постепенно спират, но при мен не е така) си смуча палеца на дясната ръка. Знам че е много лош навик, но просто не знам как да се спра. Когато гледам телевизия или спя винаги си смуча пръста. Не знам как да се откажа от лошия навик. Някои ще кажат с бонбони, например жилирани, но все или ще свършат или ще ми писне от гадния гумен вкус(все едно дъвчиш безвкусна гума). Знам че е много срамно това но вече съм достатъчно голям (14г. ), но не знам как да спра. Мисля че е като цигарите или нещо подобно. Моля без обидни коментари(достатъчно е унизително). Ако имате някакви идеи моля да ги споделите.

Коментари

1.   Моята дъщеря го смука до първи клас. Какво ли не опитах, биберони и т. н. но не ставаше.. един ден тя просто спря сама от самосебе си...

2.   Доколкото съм чувал, има някакви лакове за нокти с много гаден вкус, които са за хора, дето си гризат ноктите и уж наистина се отучваш. Защо не пробваш да си си сложиш такъв на палеца (ако е безцветен де) или пък нещо друго с гаден вкус - да, неприятно е, но пък ако ще помогне, си заслужава да пробваш.

Палав Мечок

3.   За жалост имам много близък човек с твоя проблем, на твоята възраст, не знам какво да направя.

4.   Да, напомня ми на един мой приятел който си гризеше ноктите... купи си 1 лак който беше 10-20 лв с много гаден вкус и си го слагаше на ноктите 1 път на ден и като ги гризеше направо умираше от вкусът... 1 път направих грешката и аз да си сложа и да опитам... Не беше от най-добрите решения които бях вземал но разбрах с какво се бори той, но ти казвам че този лак като се сложи 1 път не се маха с каквото и та го триеш и миеш вкусът не се махаше за цели 24 часа... Аз съм пробвал да го махна, но уви, за това ти го препоръчвам сложи си го на палците(ако смучеш и двата) и вкусът ще те накара да ги оставиш... Освен ако не ти е приятен вкусът на горцивина смесена с фекалий

5.   Аз си смучех пръстите 14 години. Точно 14! В резултат даже имах ужасна отворена захапка на зъбите.

Не палеца, а среден и безименен. Никак не успяха да ме откажат, а се отказах за 1 ден сама. Как ли?

Имах късмета, че комбинирах смученето на дясната ръка с държане на 1 кичур от косата ми с лявата. И когато един ден се постригах късо - край. Няма го дългия кичур, не ми се получава удоволствието със смукането на пръстите :)))

Като се замисля - това се е равнявало на сериозно психическо разстройство, но не можеш да си представиш каква е гордостта да осъзнаеш, че си се отказал САМ от РАЗ!

6.   Ако не го правиш пред други хора, какъв е проблема? Защо да не си го смучеш?

7.   Според мен постепенно ще спреш от самосебе си. Аз също си го смучех до много късно и изведнъж спрях. Дори не помня как, но мисля, че съвпадаше с първото гадже и общо взето като започнах да се занимавам с момчета. Иначе идеята да го намажеш с нещо гадно не е лоша. Пробвай с тези лакове за отказване на гризането на нокти. Сигурно ще ти помогне.

8.   Здравей. Момиче съм и някъде до 14-15 годишна възраст също си смучех палеца, точно като теб най-вече пред телевизора и преди да заспя. В трети или четвърти клас дори ми се случи докато стоя на чина в междучасието нещо ми се спеше и машинално по навик си лапнах пръста, за щастие се усетих на време без някой да види. С времето дори не усетих кога съм се отказала от този навик, стана от самосебе си, без никакви лакове и каквото и да е. Не се притеснявай, ще видиш, че скоро няма и да се сещаш за това.

9.   Майките ви са виновни!

10.   И аз имам такъв проблем, но съм на 15. Имам отворена захапка, зъбите ми още не са израстнали, дори венците ми се смъкват надолу. Голям проблем ми е, защото, ако не престана зъбите и челюста ми ще отидат още повече напред и после няма спасение. Срам ме е вече, и то много. Пробвала съм какво ли не, горчиви лакове (мия ги, не мога да ги търпя), дъвки, бонбони, овивах си палеца в хартия, за да не го смуча, но нищо не ми помага. Като бях малка мислех, че не е проблем, защото аз си го смуча вкъщи, но с времето, както казах по-горе, се случиха тези неща. Моля ви, дайте ми съвет, за да го откажа.

11.   И аз съм по същия начин и при лечение на зъбите се оказа огромен проблем. Мина вече половин година от както нося брекети и няма особена промяна, а този пръст много пречи, но не мога да го откажа. Знам, че това е свързано със психическо разтройство, но аз се чувствам добре психически и не съм точно убедена, че е заради това, може би който споделя този проблем ме разбира. Все още нямам решение за жалост.

12.   ОТ АВТОРА:
Вече съм на 19 години и от 3 години не си смуча палеца и въобще бях забравил за тази тема тук. Та така първоначално отидох и си купих един лак който се маже на нокътя и има горчив вкус (продават го в аптеки/магазини за козметика и т. н) първите 2 седмици бяха ужасни но после вече забравих за палеца. Преди 1 година се наложи да сложа брекети и до сега имат голям ефект и най-много още 1-2 години и ще ги махна. Та това е от мен, благодаря на всички коментирали темата.

13.   Аз съм на 16 и все още си смуча пръста. Това е ужасен навик, от който много трудно може да се откажете(иска се много воля). Най-лошото е, че се деформира захапката и буквално те е срам да говориш с хората, защото те забелязват деформацията. Разбирам ви, но никой не може да ни помогне. Единственото решение на проблема е ние сами да спрем, трудно е, но няма друг вариант. Колкото по-рано се отучим от този вреден навик толкова по-добре, защото с течение на времето захапката ни отива
по-напред и не само, че не изглежда красиво, но и променя самото ни изражение. За начало се опитай да го смучиш само когато спиш, а през другото време се опитвай да се разсейваш с каквото и да е.