Споделена история от Здраве

Как да помогна на мама?
Здравейте,
аз съм момиче на 22 години, живея с родителите си и по - малкия ми брат. Много съм разтревожена за моята майка. Преди известно време (2 години приблизително) брат ми получи алергична реакция, при което беше на косъм да умре. Тази година баща ми си отряза пръста и тези инциденти се отразиха много зле на психиката на мама.

Откакто тати си отряза пръста тя постоянно ни оглежда да не би да ни има нещо, къде ще се пипна, защо се пипам там, да нямам топче и т. н. както и на брат ми и на тати. А всъщност на нас нищо ни няма (не дай си Боже), но мама е в непрекъснат стрес и разтревоженост и много плаче. Това се отразява много зле на психиката й. Баща ми страда от високо кръвно, брат ми е в пубертет... заради това искам да помогна на мама без да натоварвам тати (той достатъчно се ядосва). ПИША ВИ ТУК, ЗАЩОТО СЪМ НОВА ВЪВ ФОРУМА И НЕЗНАМ ОЩЕ КАК СЕ РАБОТИ И КЪДЕ МОГА ДА ИЗЛЕЯ МЪКАТА И ТРЕВОГИТЕ СИ. Моля ви, като по - големи и по - опитни, помогнете ми да помогна на мама. Дайте ми съвети какво да направя.... ще ви бъда много благодарна.

Коментари

1.   Вероятно майка ти трябва да бъде прегледана от лекар и да приема лекарства за успокояване на психиката. Ти поговори с нея съвсем спокойно. Тя може и да не осъзнава. Кажи й, че я виждаш от страни как тя се мъчи и че искаш да я облекчиш.

2.   Мило момиче, трогнах се от това, че толкова обичаш майка си и искаш да и помогнеш. Ти си прекрасна дъщеря, която всяка майка би искала да има. Според мен, помагай и повече вкъщи, за да има време и за себе си - да почете нещо, да изпие едно кафе с приятелка, да поспи, да се занимава с нещо, което и е приятно. Бъди усмихната, разказвай и весели неща, които ти се случват в твоя живот. Искай и съвет, обсъждайте всякакви неща и случки, това ще я отвлича от мрачните мисли. Всъщност, в дома ви изобщо не са се случили най-страшните неща, слава Богу. Дано и тя да го осъзнава. Разбира се, не казвам, че не са проблеми, но има и много по-страшно от това. Татко ти е жив и здрав и дай Боже да е така още много години. Какво да кажат хората, на които отрязват ръце, крака? И пак намират сили, живеят. Ще свикне и той, не го карайте да се чувства инвалид, нека всеки ден вижда, че го обичате както и преди. Излизай с майка си чисто по женски, обикаляйте магазините, прави всичко, което би я разсеяло. С времето всичко ще се оправи. Лекарството се казва Любов!

3.   отмени я в нещо

4.   помага й, подкрепя я, излизайте заедно ан разходки, до магазина, на кафе - но само двете.
Обясни й това което пишеш тук - тя може би не го осъзнава, но много си вреди.
Не искам да си помислям ако се случи нещос теб или брат ти - как майка ти ще го понесе и дали въобще ще се справи..
затовва до като сте здрави виж да я успокойш

5.   Много благодаря, че ми обърнахте внимание. Прочетох внимателно всяко едно съобщение, което сте ми написали. Аз и помагам и я отменям за много неща, също така се събира с приятелки за по кафе, но и на тях им говори колко много се притеснява и плаче и пред тях. Ако и предложа да излезем по магазините, ще ми каже "нямаме пари, само ще се дразним". На кафе ходим така - само двете.... и лекарства взема от известно време, но според мен не и помагат... Аз потърсих помощ от специалист психолог и ще се срещна с него - каза ми, че има начини и ще ни помогне. И мисля да купя книги, в които НЯМА какъвто и да е вид НАСИЛИЕ.... и така... моля ви стискайте ни палци да се справим, защото април заминавам да работя на бригада, а немога така да оставя нещата...