Споделена история от Здраве

Последна менструация
Достатъчно статии има в социална мрежа за настъпването на менопаузата и че сме навлезли в нея ако в продължение на 1 година не сме имали менструация... На 43 г. съм и от известно време усещам топли душове, цялата пламвам и ми идва да си разкъсам дрехите. Та моля нека споделят жени минали през това, колко годишни бяхте когато беше последната ви менструация, как протече процеса, вашите симптоми и неразполажения...

Коментари

1.   О, на 43 г. не ти ли е малко рано?
Майка ми я почна на 50 г. и продължава вече 5 години, но най-страшното за околните бяха първите 3-4 г., когато почна да се държи буквално като пубер, да реве и стана много зле като цяло - напълня, промяна на настроение, вълни и всичко останало.
Оправи се обаче и в последно време дори от само себе си отслабна на нива, на които не е била и преди менопаузата. Днес майка е нормален човек, но се радвам, че не живея с нея, за да ? търпя пуберитета 3-4 г.
Отиди на лекар и питай за предимства и недостатаци на хормоналната терапия, защото си много млада жена и мисля, че ти е рано... Ако имаш как да се поддържаш още няколко годинки с хормони ще забавиш остаряването. Много ряско след менопауза се остарява имам чувството. При майка ми, слава Богу, не се получи така. Тя буквално цъфти и е много щастлива. Надявам се да не е отново някое настроение... и не спирай с контрацепцията, не можеш да си сигурна, че това ти е било последната менструация. Много жени раждат така.

2.   от автора
... Днес майка е нормален човек, но се радвам, че не живея с нея....
темата е сериозна но тава поради и доза смях, явно аз съм на път да побъркам околните...

3.   При всеки е различно. Но в повечето случай поне няколко години преди паузата се получават различни разтройства. При мен започна с по висока чувствителност. И най малкото нещо накриво казано ме разплакваше. Тогава не го отдавах на тези промени и си мислих че целия свят е против мен.
След време започна да ми идва нередовно и с кръвоизливи.
Изписаха ми таблетки по схема, които пих само няколко месеца и сама се отказах от тях като качих 10кг.
За почна пак да ми идва на 15дни с кр. но се справих с тях с Памба-не знам дали още го има това лекарство.
Един ден просто не ми дойде и така е вече 5год.
Горещите вълни обаче остават с години. Някога по рядко, някога на всеки час. Не е толкова страшно стига да го приемеш че е неизбежно състояние.

4.   Нередовният ми цикъл започна на 41 год. , а спря на 46г.
В началото се редуваха горещи и студени вълни, но само вечер. Лягах си с 5-6 тениски до мен и с две завивки - една дебела и една по-тънка, като ги редувах. Сутрин тениските бяха долу и мокри. Дадоха ми хормони, но от тях направих 3 кисти на едната гърда и три пъти ми ги пунктираха, като през цялото време треперех за хистологичния резултат. Така, че помислете добре, преди да започнете хорм. зам. терапия.
Сега има и много препарати на растителна основа и доста споделят, че са доволни. Вижте в БГ мама "Какво правят жените когато.... " - мисля, че така започваше заглавието на темата.
Ако си намирате непрекъснато ангажименти, няма да изпадате в състояние да тормозите околните - поне аз така правех и в нервни изблици не съм изпадала.
Не мислете само за това.
Успех и спокойно!

5.   И при мен започва ранна менопауза, още имам менструация, но вече е толкова оскъдна и трае буквално 1-2 дни, че може скоро и да се простя с нея. Преди да ми дойде, полудявах! Нерви, разправии, рев, всеки ми крив, стигнах до там да хвърлям каквото заваря под ръка по сина ми, а с мъжа ми вечно да се карах за нещо. От няколко месеца почнах да пия едни хапчета на билкова основа-Феминост, та мирнах малко, поне не съм толкова дива като преди :)
Имах предостатъчно ангажименти, както и сега, но те не ми пречеха да изпадам в лудости.
Имам си и сега топли и студени вълни... вкъщи взех да си ходя направо почти гола при хладно време и навлечена при малко по-топло... ужас просто... добре че сега си е вече жега, та да си ходя по потник.
Цикълът ми още е що-годе редовен, но както споменах, вече е оскъден. Още от 18-годишна бях с точен цикъл-28-29 дни. Сега съм на 42. Като килограми цял живот съм била между 48 и 53 кг, без бременностите, слабичка и динамична натура.
Сега съм си като нова, най-вече себе си, а не някаква дива картинка. Добре че пропих хапчетата, че видях как ежедневието ми и дори отношенията ми с хора отиват на кино.

6.   Почти на 50 съм. Още нямам вълни но този месец цикъла ми дойде 3 пъти за половин ден. Нормално ли е това?

7.   Номер 6 - да, нормално е и е предвестник на критическата възраст. Отиди на лекар и се информирай по темата.
Не спорай с контрацепцията и бъди много внимателна, защото вече при теб всичко е непредвидимо - в следващите 3 г. ще имаш преживявания.