Споделена история от Здраве

Лещи за очи.
Здравейте. Момиче на 13 години. Имам си проблем с очите-късогледа съм и то доста. Бях на очен лекър миналата година и диоптера не беше малък! Тогава имах очила, който носех, но вече се изкривиха и станаха на нищо. Затова искам да попитам с лещи по-добре ли ще ми е? И с тях има ли вероятност да се подобри зрението? И който има може ли да ми каже горе-долу за колко си ги е купил. Много моля да публикувате, защото наистина много искам да знам и мерси предварително за съветите! :)

Коментари

1.   Лещите няма да ти излязат по-евтино от очилата. Е, може и да намериш, но да спестиш от цената за сметка на качеството.
Лещите не са вечни. Зависи дали ще си вземеш тримесечни, едногодишни, но няма гаранция, че като са едногодишни няма да се скъсат на втората седмица (всичко се случва)>
Друго: има по-голяма вероятност да развиеш конюнктивит, инфекции на окото и подобни гадости.
Не на последно място: НЕ БИВА ДА НОСИШ ЛЕЩИ АКО СИ ПОД 16! Да, ще се намерят оптики, с които ще ти кажат, че няма проблем, но в реалност има.
Настрана оставям факта, че организма ти може да не понесе чуждото тяло в окото. Може да си с чувствителни очи, тогава няма как да носиш лещи.
Трябва да имаш ОТЛИЧНА лична хигиена, а също да си купиш и разтвор за лещи, контейнери и т. н., което допълнително усложнява нещата.
Зависи от лещите, но има такива, които се вадят много лесно и не стават за по-продължително носене...
Трудно е слагането, а махането още по. С времето се всиква, но първите пъти ще има да си бърникаш по 20 мин. в очите... И после още толкова, докато ги махнеш.
Има и други рискове, но това е главното.
Не ти препоръчвам лещи!

2.   Аз също съм момиче на 13 години. Имам 2 чифта лещи-сини и зелени. Без диоптер. Поръчах ги по интернет и струваха по 50 лева с доставката в малко намаление :) В поръчката може да избираш със или без диоптер да са. :bg)

3.   Здравей и аз съм на 13. Първите ми диоптри бяха -1, 25 за година и половина носех очила, и след това ми се промени зрението на по-високо -2, 40 и пак ми купиха нови очила с нови диоптри преди 4 месеца. Преди 1 месец искаха да ми купят диоптрични лещи. Съгласих се и отидохме в оптиката с очен лекар. Първо ми изследваха дали имам промяна с диоптъра - не. Второ ми обясниха за лещите, разтвори и др. Трето доктора ми сложи лещите, като ми сложиха много мъничко за секудни ме боляха очита и излиза само една сълзичка - защото ти е за пръв път и е от разтвора. Трябва да спазваш правилите на лещите - например 1вия ден се носи 4 часа, втория ден 6 часа и по -нататък седмици вече ще си ги носиш колкото искаш, трябва да миеш ръцете преди да сложиш и да вадиш лещите, сменявай разтвора в кутийка рядко, за около 1 месеца, за да не свърши разтвора. Втория ден от слагането на лещи няма да те боли нищо и няма да има сълзи, само първият път. Гадно ще е ако доктора ти сложи лещите, защото се притесняваш и мигаш окото по време на слагането, гадно е с чужди ръце да ти пипат в очите, защото при мен беше така. По-удобно е ние себе си да слагаме лещите и така е по -спокойно. Моите лещи са безцветни и едногодишни и много съм доволна. Успех с лещите и пиши какво става. Аз ще следя темата! :)

4.   Здравей! Аз нося лещи от много години, но предвид това, че си на 13 мисля, че е най-добре първо да се консултираш с лекар. Така или иначе той ще ти определи и доптъра за лещи, който е по-различен от този за очила.
Аз нося 3-месечни лещи на Baush & Lomb. 2-те лещи струват 27-30 лева(зависи от къде ги купуваш). Бързо се свиква, само първите пъти ще ти е малко трудно със слагането, но веднъж свикнеш ли след това и без огледало ще можеш да ги слагаш и сваляш. Аз съм се спряла на тези, защото марката е добра и известна, 3 месеца не мисля за тях, понасят ми много добре и не ги усещам, а и като цена са много изгодни ;)
Относно това дали диотъра ще ти намалее- не. Но поне няма да ти се покачи. Преди, когато носех очила за година ми се увеличи с близо 1. А от както съм с лещи, които нося постоянно вече 6-7 години, диотъра не ми е мръднал.

5.   Аз съм момиче на 14. И аз също съм късогледа и диоптъра ми е доста голям. От около 2 години нося лещи и ми е много по добре с тях, първоначално ми трябваше време да свикна, но не е трудно. Пък и лещите могат да коригират астигматизъм. Много по-доволна съм от лещи от колкото от очила. :)

6.   свекърва ми е с този проблем, ползва някакви "твърди" лещи и мн я боли.... но докторите само тях и предпицват... едната е около 100 лв...

7.   Здравей!
Аз съм на 14 и нося лещи от година. Имам и очила. Късогледа съм. На мене три различни очни лекари ми казаха, че ще раста до около 18 години и следователно и диоптърът ще се покачва, защото с растежа на тялото расте и късогледството.
Взимам тримесечни лещи с разтвор за 40-50 лева.
Не знам дали ще се чувстваш по-добре с лещи. При всеки е различно. Аз се чувствам добре с лещи, защото не ми изскачат от очите и мога да играя физическо с тях, докато с очилата не мога. Не се виждат никакви рамки и докато са в очите ти и изобщо не се усещат, ако са поставени правилно.

8.   На 14 съм и нося лещи от около година. Трябва да знаеш, че и да имаш лещи няма как да нямаш очила, защото лещите след около 10-11 часа почват да дразнят очите супер много и трябва да ги свалиш. Една тримесечна леща е около 13-15 лева, но трябва да си купиш и разтвор и контейнери за тях ( около 20 лева). Също така ако имаш астигматизъм е невъзможно да носиш лещи.

9.   До номер 1: Аз имам едногодишни лещи /диоптрични/ и ги нося от 2 месеца и не ми се скъсаха лещите. Просто трябва да внимаваме!!! Лещите съм си ги купила общо 30 лв и не ми са създавали проблеми, нито скъсвания! ;)

10.   Здравей,
Нося лещи от 17 годишна. Вече съм над 30. Доволна съм. Аз си ги взимам от ул. Клокотница, там са български и са по-евтини. На година ми излизат общо 30 лв двете, а понякога по празници има и намаления. Пробвах и вносни но не останах доволна, защото бързо хванаха гъбички. Имай предвид че ще ти трябват и разтвори поне по три опаковки на година. Разтворът е по-скъп някъде към 18-19 лв. От българските съм най-доволна.
Успех.

11.   Нося предимно лещи от 16 годишен, сега съм на 25. Някой вече ти каза, че окото се уморява от лещите и след 8-10 часа трябва да ги махнеш. Това е така, освен ако не си вземеш силиконови лещи за дълготрайно носене. Който обаче са по-скъпи съответно... аз си вземам едномесечни purevision, като 14лв. е едната леща. Обаче ги нося по 3 месеца без проблем (само трябва да ги изчистваш от време на време). Разтворът в голяма бутилка също на 2-3 месеца го сменям, струва 21лв.

Като цяло в дълъг период излизат по-скъпо от очилата, но аз се чувствам по-добре с лещи. С очилата не мога да си сложа слънчеви очила например, да не говорим, че има много гадни отблясъци (освен ако не си платиш за антирефлексно покритие допълнително, ама то не премахва всички). Така че лещите са най-близкото до естественото зрение (нали другото е лазерна операция, която не я препоръчвам). Ама трябва да се съобразиш с цената.

12.   Всички сте с меки лещи..интересно. Аз пък съм с твърди.Поне в клиниката,където ходя ,ми казват,че за късогледство астигматизъм друг вариант няма. Наскоро познат на майка ми (офталмолог) й разказал,че с меки лещи също мога да коригирам конкретните състояния,но не ми се занимава. Да ги сменям през някакви дни,да ми се късат..не,мерси.
Лично мнение мога да дам само за твърдите лещи. Най-хубавото нещо в живота ми. Струват 70-80лв и ги сменям на 1-2 години. Диоптъра ми падаше ли падаше през юношеството (сложих лещи на 14,преди това за година с очила качих 2 диоптъра). Сега всички показатели - диоптри,астигматизъм,кривини..1:1 с баща ми. Генетиката си казва думата.
Съвет - консултирай се,опитай. Дори да си с меки лещи и да е по-скъпо според мен ще успееш да спреш нарастването на диоптъра особено в тези тийн години.

13.   Щом ти е висок диоптера никакви лещи - очила трябва!