Споделена история от Здраве

Толкова ли е опасна операцията на кръста?
Здравейте, от доста време като тръгна да тичам и след 200-300 метра кръста ме заболяваше. Най-сетне отидах на ЯМР и скенера показа две малки дискови хернии. Докора, разбира се ми каза никакви натоварвания и да не съм ходел при неврохирург, щото щял да иска да ми прави операция. За мен този вариант е неприемлив, защото в общи линии ми казват, че така ще си и остана цял живот, нещо като инвалид, съгласете се с мен, тичането е най-основна човешка дейност от как свят светува.
Та да попитам наистина ли е толкова страшно и опасно да ти направят операция за отстраняване на дискова херния? За какво я има тогава тази специалност-неврохирургия?

Коментари

2.   Ами въпроса ти е за доктор, ама все пак не забравяй, че всяка операция е опасна, все пак нарушава се целостта на тялото ти. Има хора дето са умрели от вадене на сливици/останал не зашит кръвоносен съд/, други от вадене на зъб/устата е най-мръсното място в човешкото тяло - следоперативно възпалението, останало неовладяно дори и при болнични условия с възможно най-силните антибиотици/ и т. н. Ако искаш опитай с йога, но с много премерено натоварване.

3.   Ами, какво може да ти каже неврохирурга, след като е хирург. На хирурга му е най-лесно да отвори и да види. Какво ще види не е важно. Важното е да те среже.
На мен също неврохирург ми предложи да ме среже. Изобщо не съм и помисляла да го правя. Вече познавам толкова осакатени от такива операции и то правени при изявени специалисти. В тази област хирургията има най-малко успеваемост.
Добре ти е казал доктора да намалиш натоварването. И още нещо - това, че известно време няма да тичаш, не те прави инвалид.
Има и други алтернативи за намаляване на болката като иглотерапия, физиотерапия. Вярно е, че веднъж направиш ли дискова херния, си я носиш цял живот, но си и я обслужваш.
Неврохирурзите не оперират само дискови хернии, така че има защо да ги има като хирурзи.

4.   Ами, какво може да ти каже неврохирурга, след като е хирург. На хирурга му е най-лесно да отвори и да види. Какво ще види не е важно. Важното е да те среже.
На мен също неврохирург ми предложи да ме среже. Изобщо не съм и помисляла да го правя. Вече познавам толкова осакатени от такива операции и то правени при изявени специалисти. В тази област хирургията има най-малко успеваемост.
Добре ти е казал доктора да намалиш натоварването. И още нещо - това, че известно време няма да тичаш, не те прави инвалид.
Има и други алтернативи за намаляване на болката като иглотерапия, физиотерапия. Вярно е, че веднъж направиш ли дискова херния, си я носиш цял живот, но си и я обслужваш.
Неврохирурзите не оперират само дискови хернии, така че има защо да ги има като хирурзи.

7.   Бившият ми съпруг също беше с две хернии. Два месеца беше на легло. Разбира се, поискаха веднага да го вкарат в болница и да го оперират по спешност, но той отказа. С много търпение, много терапии, инжекции, болкоуспоителни, плюс санаториуми няколко поредни години той се възстанови. Сега не знам как е, не живеем заедно от 6 години. Но работата му е свързана с постоянно физическо натоварване. Знам, че не се е оперирал. Има вариант да се мине без операция, но отнема много време. Хернията не се е получила за дни, така че няма и да се оправи за дни. Аз ходя на фитнес и мога да ти гарантирам, че ако попаднеш на свестен инструктор, всичко полека лека ще отшуми. Аз самата имам проблем с кръста, но при мен е дископатия. Откакто ходя да тренирам в залата не съм имала болки. Мускулите в кръста и гърба са заякнали. Може би трябва за известно време да намалиш тичането. Но повярвай ми, че спорта повече помага, отколкото да вреди. Разбира се говоря за умерен любителски спорт. Не да вдигаш щанги от по двеста кила :)