Споделена история от Здраве

Неосигурена
Последния път като бях в Бг отидох при личната и се оказа, че здравноосигурителните ми права са прекъснати и то от 2011, откогато съм напуснала Б-я. Нямах възможност да платя всичко и дадох куп пари за направления и частни кабинети, че изследвания... Има ли някакъв начин да ги възстановя като не заплащам всичките месеци, то тва над 2, 3 хиляди ще ми излезе... Що за... пфф. Чух някаква версия, че ако почнеш работа и работодателя ти ги плаща 6 месеца без прекъсване автоматично се запълва всички липсващи месеци. Вярно ли е? А ако се запишеш студент ще стане ли по този начин? Предстои ми да кандидатствам или в Бг или в чужбина и за да имам европейска здравноосигурителна карта трябва да съм осигурена в Бг, което значи, че ако се разболея докато съм в чужбина и не съм осигурена от Бг съм мъртва. Какво да правя??

Коментари

1.   Не, че се запълват неизплатените месеци, а ти възвръщат правата, но пак си имаш дупка от миналите години, но чудо голямо, то и без това си плащаш за всичко в милата родина!

2.   Авторке първо да си възтановиш правата струва не 2-3 хиляди а общо не повече 700лв.
Второ има опция с работодател, но тя е три години, след три години си възтановяваш всички права.
Записването за студент възтановява правата, но само ако нямаш навършени 20 години.
Така че иди в НАП за твоя град, питай и плати 700лв, така ще е най бързо и евтино, ако разбира се държиш да си здравно осигурена.

3.   Здравей! Има и друг вариант-не плащаш нищо на касата, а си правиш частно здравно осигуряване в някой здравен фонд. Вноската е 20-30 лв на месец, но не ти трябват направления, не чакаш по опашки, отнасят се към теб внимателно и любезно и никъде нищо не доплащаш и плащаш на ръка. Просто пиши в гугъла "допълнително здравно осигуряване".

4.   №3 Ти ползвал ли си някога това, което рекламираш? Допълнителното здравно осигуряване си е най-обикновенна застраховка с лимит, която както обикновенно става в бг може да не получиш навреме и за това за което ти е нужна, точно него да не покрива.
Лошо няма в застраховането, но то не заменя здр. осигуровки и не ти предоставя по добри условия от държавните, а условията му са на много по ниско ниво.
С осигуряване към държавната здравна каса за 16, 80лв на месец получаваш много повече от колкото биха ти предоставили застраховатилите дори за 100лв месечно. Лошо няма да се застраховаш като бонус към държавните си осигуровки, но "допълнително здравно осигуряване" е дъпълнително не основно осигуряване.
Плюс това целта на автора е да получи европейска здравноосигурителна карта, не нещо друго.

5.   Номер 4, би ли ми обяснила какво по-точно ти предоставят тези 17 лв на месец???? Имах проблеми със зъбите- САМА СИ ПЛАТИХ ВСИЧКО. Трябваше да ходя по гинеколози- ПАК АЗ СИ ПЛАЩАМ. Лекарствата също си плащаш... В една нормална страна се осигуряваш здравно, но има смисъл в това, но не и тук в България.

6.   №5 Тези 17лв не ти осигуряват пълна промяна и целогодишна почивка в балнеоцентър. Но ти осигуряват много повече от "допълнителното здравоно сигуряване".
Правата който получаваш срещу тези 17лв са описани и се знае 2 зъба годишно с малко доплащане и преглед при гинеколог срещу 2, 90лв, безплатни лекарства на хронично и онко болни и т. н. Прочети сама правата си.
В нормална държава плащаш 300 евро месечно здравни осигуровки и получаваш безплатни прегледи, когато се налага и някой безплатни лекарства. Плащай в България 600лв здравни всеки месец и ще получаваш много повече безплатни неща.