Споделена история от Здраве

Раждане секцио
Доколкото знам при секциото се прави клизма и се поставя катетър. Клизмата знам какво представлява, но за катетъра само сам чувала. Моля обяснете ми за какво точно случи, как се поставя и болезнено ли е. А при нормално раждане нужни ли са тези неща? Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей, да не би да се чудиш как да родиш?
Аз родих януари тази година естествено. Клизмата е има и естественото раждане, без това не може. След приема в болницата за раждане ти забраняват да ядеш и да пиеш вода само ти мокрят устните. Обикновено секциото се планира с уговорена дата и час, но има случаи, в които секциото е наложително. Когато аз раждах 2 жени преди мен ги оперираха по спешност, заради липса на разкритие. Ще ти кажа от опит и от това което видях в болницата, при естественото раждане много боли,контракциите те карат да се гърчиш и виеш от болка, но много бързо се възстановяваш, 2 часа след като родих се разхождах по коридорите и се грижих сама за детето си. При цезаровото сечение раждането е почти(бият ти упойка) безболезнено, но след това отнема месеци да се възстановиш и 1-вия месец не можеш да се грижиш сама за детето си, трябва да имаш човек плътно до теб. Другото което е много важно е ,че в държавните болници правят извършват цезараво единствено по спешност. Така че ако държиш да раждаш секцио, а нямаш основателни причини за това, трябва да си платиш за операцията, и то в частна клиника, доколкото знам цените са около 1000, 1300 лв, поне в Селена Пловдив е така. В държавните болници извършват цезарово сечение само когато няма друг изход. Мен ме чакаха 8 часа за да получа разкритие и не искаха да ме оперират до последно.Това е, което изпитах и видях, дано съм ти помогнала.

2.   При нормалното раждане се прави клизма, с цел когато започнат напъните, вместо бебе, да не излезе нещо друго.
Все пак екскрементите са мръсно нещо, а бебето трябва да се посрещне в стерилна среда.
Катетър не се слага при нормалното раждане, напротив - лекарите стриктно следят, дали родилката се връща към нормалните си физиологични нужди - уриниране, дефикиране, защото това показва отсъствие на проблем или щета от процеса на раждане върху отделителната система.

3.   При нормалното раждане се прави клизма, а за катетър - не. Клизмата не е особено приятна, но по-добре е да се прочистят червата, защото при напъните може да се получи изпускане и е ужасно неприятно и даже опасно за бебето. Колкото до секциото - не знам, раждала съм два пъти по естествен начин.

4.   Катетър се поставя още докато си под упойка, така че не усещаш нищо. Веднага след операцията няма как да станеш и се налага катетър. Ставането е на другия ден, боли доста съществено, това си е коремна операция. За клизма не си спомням. Аз имах контракции, изключително неприятно усещане, но ми бяха изтекли водите и след 12 часа стана ясно, че бебето губи тонове и ме оперираха поради тази причина. Но това беше преди 14 години и наистина тогава секциото само по необходимост се извършваше. Излизането от упойка също е гадно, зависи от упойката, ама и не само от нея.

5.   И аз раждах секцио, не са ми правили клизма, дадоха ми разслабително което да изпия от предната вечер, а сутринта преди операцията слагат катетър, малко е неприятно бутат една тръбичка в уретрата за момент боли.
След операцията не съм се възстановявала месеци напротив, още на другата сутрин станах сама да отида до тоалетна, и на 2рият ден ми донесоха бебчо. Като ни изписаха също си се грижех за него съвсем сама, не са ми помагали, операцията отначало придърпва малко и боли леко като болки при цикъл. Пазех се да не вдигам тежко.

6.   не съм чела предходните коментари, но поставянето на катетър не винаги е наложително и задължително. Аз родих сина си със секцио и нямах катетър. Няма нищо страшно. Е естествено е болезнено, защото си е коремна операция, но колкото и изтъркано да звучи като си видиш детето всичко се забравя. :)

7.   А номер 1 това, че след секцио трябва месец да се възстановиш не е вярно. Аз бях секцио и от първия ден сама си се грижих за бебето си! Ако имаш колебания относно раждането по добре се посъветвай със наблюдаващия лекар и вземете най-доброто решение за теб. Не слушай този или онзи. Прецени сама и със специалист! Съвет!

8.   От авторката: Благодаря Ви за отговорите, но в нито един нямаше написано точно как се поставя катетъра. Разбрах само, че само при секцио се слага.

9.   Два пъти съм раждала планирано със секцио. И двата пъти ми правиха клизма и сложиха катетър предварително. Не боли слагането на катетър. Не е вярно, че се възстановяваш 1 месец. Аз се възстанових за около седмица. Първия ден при ставането си боли много, всеки следващ ден по-малко. Но си е коремна операция. Аз исках да раждам естествено, но не стана. Мои познати с естествено раждане и много шевове, им трябваше месец, за да се възстановят. Много е индивидуално.

10.   Аз родих секцио и ще ти кажа, че самото раждане става бързо и не боли, ама после болката е много голяма при възстановяването. Не при всички е така, но имам чувство, че при мен нещо се беше усукало и докато се оправи мина бая време. Ставах до тоалетна в болницата с адски болки, даваха ми някакви обезболяващи, които не помагаха много. После това нещо се оправи и спря да ме боли. За детето, въпреки болката, си се грижех, не е вярно, че цял месец има нужда от човек. Аз съм пример, че и с болки ако има желание има и начин. Но бих ти препоръчала естествено раждане, аз за такова отидох когато ми изтекоха водите, но разкритие почти нямаше и почнаха да падат тоновете на бебето, та се наложи секцио. Иначе катетър ще ти сложат, ако е секцио, клизма ще ти правят ако е естествено раждането. На мен ми направиха клизма, защото очакваха да е естествено, но като видяха, че няма накъде ми сложиха катетър и се стигна до секцио.

11.   Аз съм раждала секцио - първо ми направиха клизма, после ми сложиха катетър, преди упойката. Катетъра- слагането му не ме болеше, но клизмата ми беше много неприятна. За самата операция- не усещаш нищо, не е приятна, защото по едно време много ми прилоша и уж се мъчех да повърна, но понеже не бях яла и пила не успях. Минава за около половин час- максимум един. След това обаче си боли- болката е голяма точно 3 дни, на четвъртия почти отшумя, след седмица бях добре, само при изправяне усещах. Грижих се за бебето нямах проблеми, дори нямаше месец, когато го смъкнах с количката по стълбите, защото асансьора не работеше, и нищо не усетих от операцията. Белега е ниско долу, не се вижда. Според мен не се притеснявай, не е толкова страшно.

12.   Катетъра къде се слага?

13.   Е как къде се слага? В уретера се слага, т. е пикочопровода. Не е толкова болезнено поставянето, просто е неприятно и това ще ти е последната грижа със сигурност... Раждането не е най-големия кеф на света, така че си променя нагласата. Но и да се страхуваш излишно, както и да се опитваш да предвиждаш всичко няма смисъл. Просто бебето трябва да излезе и няма кой друг да го свърши освен теб. Ако имаш доверие на лекаря, няма да имаш проблем-психическата нагласа е много важна.