Споделена история от Здраве

Проблем с венец
Обръщам се към вас за помощ защото днес е събота, а зъболекарката ми работи чак в понеделник и няма към кого да се обърна. От вчера имам проблем с леко подут и болезнен венец над горните 1 и 2 зъб. Там нямам пломби нито на съседните зъби в близост, нито кариеси.. за да е от това... има и две бели точици на подутия венец.. Помогнете какво да правя до понеделник... Нещо за жабурене ще помогме ли?

Коментари

1.   За белите точици не знам нищо. Но за възпален венец единият вариант е да имаш храна между зъбите, която загнива и го подува/възпалява. Опитай да изчистиш междузъбното пространство с клечка за зъби или конец. Понякога се образуват джобове във венеца, изчисти ги, ако има такива, но внимавай да не го травмираш много. Ако храната е била много навътре, може после да имаш малко кръв, докато се възстанови венецът. Ако си пушач и венецът се намира откъм страната, откъм която дърпаш от цигарата, може да е начало на парадонтоза-вземи си вода за уста Parodontax, Eludril, Lacalut или Paroex. Сутрин и вечер я разреждаш с малко вода според указанията и жубуриш. Вземи си и паста за зъби за пародонтоза и така понеее месец. Ако няма резултат, някои зъболекари разполагат с лазер за пародонтоза, първо чистят венеца, после минават с 2 лазера, процедурата е около 250-300 лв при частен стоматолог в продължение на месец. Пародонтозата може да е предизвикана и от стрес.

2.   Жабури се със смрадлика! Вкусът е ужасен, но определено помага. Тя се вари ( не знам колко време, дано има някой по-опитен тук, на мен мама ми я е варила. За любопитните тинейджърка съм още) Прецежда се, и държиш течността от смрадликата в устата 5-10 мин. Следващите 1-2 часа не пий и не яж НИЩО! Мисля, че смрадлика може да се закупи от аптеките. Но ако се влоши много най- добре е да отидеш при друг зъболекар или в друг град! Да те боли зъб е много лошо и болезнено, не се лекува като настинката, затова вземай мерки!!! Чувала съм и за различни таблетки при зъбобол, но както решиш. Пиши ни за резултата!!!! Поздрави! ?

3.   Жабури се със смрадлика, но не гълтай течността след това, а изплюй, много помага :)

4.   или си го убола нещо, или е попаднала храна. Възможно е да имаш "джоб"
Насипна Лайка с прополис на капки, правиш една чаша - 250 грама, слагаш капки прополис / аз слагам на око /, 30 примерно и готово- през 2/3 часа , също и ЕФИЗОЛ - през 2/3 часа, гледай да го задържаш където е възпаленото място
Вариант 2 - вземаш едно малко памуче и му слагаш прополис, след това го слагаш на мястото, държиш докато можеш --- но не трябва да преглъщаш - прополисът е доста концентриран, стоиш малко в банята и плюеш в мийката
Вариант 3 - ракия - пак гаргара, колкото по-силна толкова по-добре, ама мъничко 100 -ина грама, на малки глътки и пак плюеш - НЕ ПИЕШ!!!
Така или иначе отиди на зъболекар, ще ти го пукнат и така по-лесно ще мине, но написаното горе си остава, продължаваш с гаргарите и Ефизола
Ако имаш " джоб" трябва да внимаваш с храните, при мен основен враг - орехи, фъстъци, въобще ядки

5.   Авторката: проблемът, е че не е в долната част на венеца където може да попадне храна, а в горната...