Споделена история от Здраве

Хапчета за сън... помощ
Здравейте!

От много години се боря с безсъние и това само усложнява живота ми. Днес спах 15 часа, вчера спах 5 часа, днес може дори да не спя. Това е моето ежедневие. Не мога да си изградя режим, а когато го направя - бързо го обърквам.

Знам колко вредни са хапчетата за сън. Знам, че вредят на нервната система и на здравето. Не обичам да взимам хапчета и лекарства от всякакъв вид, освен ако не се налага наистина.

Скоро не издържах и тръгнах да поровя из лекарствата на майка ми. Там си намерих хапчета за сън, но се осъзнах и ги върнах.

Имам нужда някой да ме разубеди да премина на хапчета за сън. Как могат да ми навредят? Вие как се оправяте с безсънието? Как поддържате режим?

(моля да не ме съветвайте да гледам турски сериали срещу безсъние)

Коментари

1.   Няма лошо да приемаш хапчета за сън, но аз те съветвам да не приемаш бензодиазепини, ами антипсихотици и антидепресанти. Трицикличните антидепхресанти имат добър сънотворен ефект - амитриптилин например. От антипсихотиците хубави приспивателни са олфрекс, лепонекс, хлорпротиксен, халоперидол.

2.   Гледай да не спиш повече от 8-9 часа, така ще си уморен и ще можеш да заспиш на другата вечер. Също гледай да вършиш физически труд през деня. Меко казано се опитай да си изтощен в края на деня.

3.   Аз имам проблеми с нощното заспиване от 2 години някъде. Причината e лични душевни проблеми или може би депресия. Поне в началото се започна така, а после дойде страха от това, че няма да заспя и ще се проваля в работата си. Имах тогава доста отговорна работа и работех с пари. Не знам на колко години си. Ако си малка много внимавай с тези хапчета. Някои от тях са доста пристрастяващи. Това, което аз взимам сега е Зопиклон. В някои аптеки го дават и без рецепта даже. По това съдя, че не е толкова опасно. Но и той води до пристрастяване. Жената на мой братовчед го взима, а той е хирург, така, че сигурно наистина е по-лек вид. Взимай по половинка. Не взимай повече от едно!!! Почнеш ли да минаваш дозата значи си се пристрастила. Аз го взимах няколко месеца по половин, после минах на едно и докато се усетя бях на две. После изведнъж си казах стига и почнах да намалям постепенно като по принцип петък и събота никога не съм взимала. И така след няколко месеца го спрях окончателно. Сега само при нужда го пия и то по половинка. Случва се 2,3 пъти в месеца. Ако не искаш да пиеш приспивателни хапчета пробвай с Мелатонин таблетки. Те са на билкова основа и въобще не вредят. Но най-важното е реши си проблемите, които ти пречат да спиш. Тялото ти подсказва, че имаш някакви тревоги. Успех!