Споделена история от Здраве

Не усещам кога ми се ходи до тоалетна
От отдавна искам да разкажа на някого проблема си, но не ходя на лекар, защото честно казано съм го правил един два пъти и никой не иска да слуша на сериозно, а и те изглежда нямат опит с ректална хипосензитивност - изписват ми един Дуфалак и... "моля следващия"...

Споделям това тук с надежда, че има и други като мен.

Проблемът ми е следният - не усещам кога ми се ходи по голяма нужда (не получавам позив за дефекация, по научному... ).

Това не е от вчера, още от детските години е, бях много стеснителен и се срамувах да ползвам тоалетната в детската градина (а после и в училище), потисках позивите за дефекация, докато съвсем престанах да ги усещам.

Оттогава, вече 30 години се мъча с нередовно изхождане. Ходя до тоалетна когато усетя че ректума е пълен, но трудно се получава, защото без дразнене на ануса и ректума не може да се получи пълно и нормално изхождане.

Позив получавам само ако имам разтройство или не съм ходил по голяма нужда 3-4 дена.

Четох, че липсата на чувствителност може да се лекува с иглотерапия, със стимулиране с електричество и т. н.

Моля, дайте съвет!

Коментари

1.   Остави го този лекар, на който си ходил и отиди на друг.

2.   Здравей,

Много е сериозно това, което казваш. Консултирай се със специалист, ако трябва иди в чужбина. Не може да продължава така. Случвало ли ти се е на обществено място да се получи дефекация? Защото ако е да... наистина не се мотай да пишеш по форумите, ами бягай при някой специалист.

3.   Благодаря за съветите. Не, не ми се е случвало да се изпускам на обществено място, създал съм си навика да усещам, кога ректума е пълен.

Нямам възможност за специално лечение, защото не съм здравно осигурен, а и досега здравната система не ми е помогнала.

Мисля си - възможно ли е от стискане да се повредят нервните окончания на ануса и ректума, та вече да не усещам нищо? Или просто мозъкът не възприема сигналите оттам?

4.   Ще те шокирам но това е напълно нормално. 20% от хората са така, ходят на 3-4 дни веднъж. Има и такива като теб те се измъчват всеки ден с дразнене на ануса.
всичко се дължи на вродено дълго сигмовидно дебело черво или по народно му "голям склад"
Всички лекари ще ти изпишат дуфалак или нещо подобно. Имаш шанс да се приучиш, но е много трудно.
Единственият изход за теб е да си създадеш нещо, като ритуал всяка сутрин, да ставаш час по рано, да пиеш бързо кафе и да пробваш. Най-лесно се приучава с топла вода. Имам предвид седнал на самата чиния да си пуснеш маркуч с топла вода да ти полива ануса.

5.   Много добре си се насочил към причинимв детството - за съжаление ние табуизираме теми като сексуалност, но и НОРМАЛНИТЕ отделителни функции на тялото. Получават се проблеми като при теб - затова психолозите предупреждават да не наричамр фекалиите мръсни да кажем и съвсем нормално да обясним на детето какви отвори и за какво ги има, как функционира тялото и, че който яде, той ака, което е нормално и ЗДРАВОСЛОВНО.
Аз предполагам при теб точно лека невроза - нещо подобно като страха от падане или паяци, но при теб е подтискане на дефекацията от гнус и срам НЕСЪЗНАТЕЛНО, НАСАДЕНО В РАННОТО ДЕТСТВО,
пробвай с малко психотерапия, няма какво да губиш, а проблеми като твоят много бързо се тервпират и са класика

6.   "Не усещам кога ми се ходи до тоалетна"
"Ходя до тоалетна когато усетя че ректума е пълен, "
"Не, не ми се е случвало да се изпускам на обществено място, създал съм си навика да усещам, кога ректума е пълен. " - Ти изобщо знаеш ли какво искаш? Първо пишеш, че не усещаш, после пишеш, че ходиш когато усетиш, а накрая, че не си се изпускал, защото си придобил тренинг!? Какво си мислиш, че другите хора имат специални сензори, които подават сигнали кога да ходят в тоалетна. Ти просто си един ленив човек. Повече движение, и повече храна с фибри/повече плодове и зеленчуци/, и проблемати ще се реши. Нищо ти няма, само динамика ти трябва, и увереност!

7.   Да, замислял съм се, каква е причината в малките деца още от ранно детство да се насажда отвращение към нещо съвсем нормално, като отделителните функции на тялото и отпадъците от метаболизма му? Станало е нормално да чуваме родителите да казват на едва прохождащите мъници, че това или онова е "акано" (т. е. мръсно). В същото време храненето в нашето общество е издигнато в невиждан култ - няма телевизия без кулинарно предаване, има даже специални ТВ канали само за приготвяне на храна, списания, форуми, книги... А нали поемането и отделянето на храната са двете страни на една и съща монета? И от двете зависи нашето здраве.

Вероятно това е причината, както казва номер 4, нацията масово да страда от проблеми с отделителните функции. А как иначе, след като за това не се говори открито в детската градина, не се учи в училище, не се споменава дори в специализирани здравни предавания. Родителите в България нямат традиция да просвещават децата си на тази тема. И така детето не знае кое е нормално, кое не; кое е здравословно и кое не.

9.   Здравейте!
Има ли някой от вас със същия проблем? Как се справяте?

10.   Здравей! Аз съм на 20г и от няколко години вече страдам от този запек. На мен ми се случва по 3-4 пъти на месец да не ходя по няколко дни. Страшни болки в корема имам. Пих какви ли не чайове, капки и тем подобни. Ходих на лекар и ми изписа едни хранителни добавки с фибри. От тях сякаш започнах да ходя по-често и да не задържам толкова. Не знам дали твоят проблем е същия, но отиди на читав лекар.
Чела съм, че запек може да се предизвика по най-различни причини, дори прекомерно ядене на шоколад и млечни продукти. На мен ми изписа тези добавки подари нарушено функциониране на стомашно-чревния тракт и стрес. Успех!

11.   Здравей. Аз на практика нямам запек, но когато ректумът ми се напълни аз би трябвало да усетя позив и да отида в тоалетната -- така ни е направила природата. Но при мен това не се случва - не усещам нищо. И така с времето отпадъците в него стоят и се втвърдяват, докато не стане трудно за изхождане. И за това фибри не помагат - гълтал съм всякакви псилиуми и прочие. Само клизма ми помага.

Намерих на западни форуми, че там успешно се използва biofeedback или обратна връзка, за възстановяване на този рефлекс, но у нас не са и чували за такова нещо...

12.   Има ли сред вас такива, които успяват да се облекчат по голяма нужда само след стимулиране на ануса?