Споделена история от Здраве

Врастнал нокът ?
Здравейте първо ще помоля администраторите да публикуват историята ми, защото наистина имам нужда от помощ.

Аз съм момиче на 14. Имам проблеми с палците на краката. Не знам какво е започна от преди 2 години мисля. Беше зима и си играех в снега и ритнах една купчина сняг и от долу имаше лед. Не заболя много. След 2 седмици или повече започна да ме боли пръста там на едното връхче. Мислех, че ще мине само и така стана. Но от тогава все така става и на двата ми крака с палците. Единият ми пръст ме боли доста време после минава за известно време и започва и другия пръст. Веднъж реших да видя в интернет и разбрах, че може да е врастнал нокът. Когато прочетох за това се изплаших като видях, че са нужни операции и видях и снимки ужас. Тогава веднага казах на нашите да отидем на лекар. И викнахме една позната тя е медицинска сестра и ме прегледа каза че не е врастнал само съм отрязала нокътя по късо и се е получило възпаление. И така до днес мина само. Но от двете страни и на двата палеца от страни е подуто и червено и боли понякога. А сега мисля че е станало нещо сериозно с десния ми палец. Бая се е подуло и боли в момента а преди това да стане като се изкъпах исках да извадя нокътя от там дето ме болеше и да го надигна с памуче за да расте нагоре но се счупи понеже беше много мек. След това порасна и мнооого боли страшно много имаше и малко гной. Подуто е доста и е зачервено. Не знам какво да правя казват, че не е врастнал а ме боли. Защо така става като не е врастнал? Не мога да разбера казвам на нашите но те казват, че не може да е врастнал. Купихме от аптеката онова дето го рекламират Екзодерил. Защото нашите мислят, че може да е гъбички. И се мажа с него но не знам. Не искам да ходя на кожен лекар защото може да ми направи операция а чух, че боли много. И за това се чудя какво ми е не мога да разбера в интернет пише, че това е врастнал нокът а другите казват, че е гъбички. Кажете ми какво е. И ако може да ми предложите някакви лекарства или бани. Аз разбрах за бани с морска сол и ще опитам и за компрес с мед дано да помогне. Вие ако може да ми предложите и други работи. И който е минал през това да ми даде разни съвети и да разкаже.

Коментари

1.   Според мен това не са гъбички. Те по принцип не болят.
Имах приятелка, която имаше врастнал нокът и щяха да и правят операция, но се оказа, няма да я хване каквато и да е упойка и я хвана страх без упойка и се отказа. Правела си след това бани с тетра и той се оправил. Другото което е можеш да отидеш на лечебен педикюр. Там ще ти кажат дали е врастнал или не, но и в двата случая ще ти помогнат. Не знам в кой град си, но във Варна правят във "Финес" такъв педикюр. Идеята е да не се стига до операция, дори и да е врастнал. Но дори и операция да направиш, след това 90% от оперираните им се появяват гъбички и няма отърване. Маникюристка съм и затова знам, но не правя лечебен. Вашите не трябва да го приемат така, все едно нищо ти няма, по-добре няма да става. Ако трябва на лекар отиди даже-никой няма да ти прави операция веднага, винаги можеш да откажеш, важното е да се разбере какво е.

2.   На мен ми се е случвало. Даже наскоро пак. Както го описваш е врастнал нокът. Гнойта идва от това, че нокътят се забива в плътта и е станала инфекция.

Трябва да си вземеш някакъв антисептичен гел от аптеката. Важно е да е гел, а не течност, за да може да се задържи на пръста. И намажи мястото, между нокъдя и кожата обилно. За да не става инфекция и да умрат бактериите там.

Слагай си памуче отдолу да го повдига. Ето така - http://www.youtube.com/watch?v=hJdrJdcrhzU. Аз скоро ходих една седмица така. Сменях го по 2-3 пъти на ден и вече не ме боли. Напоявах го със силна ракия.

Друго, което може да направиш е медицински педикюр в някои добър козметичен салон.

Трябва да помниш никога да не режеш ноктите на краката си по дъга, а само в една права линия. Не ползвай нокторезачка за краката, защото тя е извита. Режи ги само след баня, докато са меки с ножица. Трябва да се оставят малко по-дълги. Върха на пръста ти трябва да завършва с нокът, а не с кожа, т.е. ако опреш пръстите си в стената напред, трябва да докосват стената с нокът, а не с кожата.

Никога не носи обувки, които ти стягат. Продавачите само лъжат, че щели да отпуснат. Никога не отпускат. Аз съм между 42 и 43 номер, но винаги си взимам 43, за да ми е по-свободно.

3.   предполагам е враснал нокът , аз в момента съм така , операцията не е нещо особено , казват му операция но всъщност просто ти изрязват нокътя от страни или го вадят на цяло естествено слагат упойка . Друг е въпроса колко е ефективно това , на мен са ми го изрязвали така , но след време е неизбежно отново да се забие защото той расте , трябва да израсте целия за да се излекува трябва да мине през цялата кожа напред , рязането е вредно , когато го режеш ще го режеш в права линия и винаги ще го оставяш по дълъг , никога не режи ъгълчетата . За да се излекува трябва да не го притиска нищо , тоест хубаво е да си стоиш в къщи и да не обуваш обувки , ходи с чехли , аз сложих лейкопласт под нокътя където се забива и сега е по добре , но не трябва да се натоварва за да заздравее и да израсте , доста време иска . Също можеш да го киснеш в калиев перманганат , слагай йод

4.   Номер 2 не е прав за рязането обаче. Не трябва да е в права линия, а именно по-добре е да е на дъга. Режеш в права и след птва се вземат ъгълчетата, именно за да не се забиват в кожата. Като се изрежат ъгълчетата, сее изпиляват за да стане гладки. Не е нужно да е точно дъга, но при всички положения ъглите се вземат. Всяка педикюристка ще ти го каже.
Номер 1 съм

5.   Е, аз съм номер 2 и ти казвам, че трябва да се оставят да израстнат напред. Когато ъгълчетата са достатъчно дълги те са далече от пръста. Вече са преминали през цялата кожа. Ако ги режеш на място над пръста ти, нокътят си мисли, че пръстът вече е свършил там и започва да се извива надолу към месото. А ако ги оставиш да израснат достатъчно дълги, като режеш нокътя, те и да се завиват надолу, вече се завиват във въздуха и не ти закачат пръста.

Ей, ще ме накараш да си снимам пръстите да ти покажа как изглежда добре изрязан нокът т.е. може естетично да не е хубав, но поне не се врязва в месото и е здрав.

6.   Ами аз мисля че овалната форма прави всичките тези проблеми. Вече ноктите ще ги режа по-добре но сега са дълги но пак продължава да боли сега за този пръст който, ви разказвах не ме боли толкова но започна сега пък другия. Ще се побъркам. И номер 3 сега не мога да не нося обувки защото, ходя на училище и не мога да ходя боса а и не ни дават чехли. Днес имахме и физическо и тичахме и аз трябваше болеше ме малко но не чак толкова. Не бива да отсъствам. Ще си взема лекарства от аптеката и ще правя бани ще изчакам да порасне и да израсте за да мине и да се махне от кожата. После ще го режа правилно. Благодаря за съветите.

От авторката

7.   Номер 1/4 съм. Към Номер 5:
Режи, снимай, прави каквото искаш и го показвай на който искаш. Аз казах каквото съм научила и съм видяла от колеги, които правят и медицински педикюр. Ти ако искаш и пръстите си отрежи за по-сигурно, че нокътят ти току виж започнал да "си мисли", че ще води собствен живот и няма да те слуша....
Толкова от мен по темата, че явно има много по-компетентни. Това бяха моите съвети, автора сам си решава. Нямам намерение да убеждавам никой в достоверността им.
Успех авторе.

8.   Аиде отиди при майка ти и й кажи тя да ти реже ноктите.... научи се първо.

9.   Да наистина като се реже много на доло нокътя се забива в месото и когато порасне не трябва да се реже много за да не се забива пак трябва да се оставя малко по голям и на мен ми се е случвало сега не го режа много и нямам проблеми

10.   Иаз имам враснал нокът от години и ме боли егзодер екзодерил дали ще ми помогне